Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Aksu
Melikler Yaylası Isparta

Melikler Yaylası Isparta

Melikler Yaylası Isparta
Melikler Yaylası Isparta - Görsel 1
Melikler Yaylası Isparta - Görsel 2
Melikler Yaylası Isparta - Görsel 3
4 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Melikler Yaylası Isparta Hakkında

Melikler Yaylası Isparta’nın Yenişarbademli ilçesinde bulunan Dedegöl Dağı’nın eteklerinde yer alan bir yayla. Bu yaylanın en önemli özelliği Isparta içerisinde bulunan kamp rotalarından birini oluşturması. Pek çok kampçı bu alanda yılın belli dönemlerinde kamp yapmaya gelir. Melikler Yaylası, Yenişarbademli ilçesine yaklaşık olarak 15 kilometrelik bir uzaklıkta yer alıyor.

Yemyeşil doğası ve göz alıcı dağıyla ön plana çıkar. Kamp alanı için oldukça müsait olan bu yayla pek çok kampçının da ilk tercihleri arasında yer alır. Kamp yapmayı seviyor ve bu alana ilgi duyuyorsanız Melikler Yaylası tam da size göre.

Isparta Melikler Yaylası bu alanın önemli turizm merkezlerinden biri görevini üstlenmekte. Özellikle doğa harikası bir alanda bulunduğu için yıl içinde binlerce kampçının kamp yapmak için tercih ettiği lokasyonlar arasında yer alır.  .

Melikler Yaylası’na Ulaşım

Melikler Yaylası’na gitmek isteyen pek çok kişinin ilk aklına gelen sorulardan biri “Melikler Yaylasına nasıl gidilir? ” sorusu olmakta. Bölgeye ulaşmak oldukça basit ve kolay bir Melikler Yaylası yol tarifi bulunur. Yenişarbademli-Aksu karayolu takip edilerek Vali Çeşmesi mevkiine ulaşabilirsiniz.

Bu mevkinin güney yönünden ilerleyen yoldan girilerek 2 kilometre kadar bir yol kat ederek yayla alanına ulaşabilirsiniz. Yayla alanına gidiş oldukça kolay olmasından dolayı birçok kişi özel araçları veya karavanları ile bu yaylaya giriş yapabilir.

Navigasyon veya herhangi bir yol tarif cihazı kullanmıyorsanız da Melikler Yaylası harita üzerinden de kolaylıkla bulunulabilen bir noktada. Özellikle çeşitli harita uygulamalarından da bu yolu direkt olarak görebilme imkanına sahipsiniz. Harita üzerinden bakıldığında hem yaylanın bulunduğu noktayı hem de yayla etrafında bulunan farklı alanları da görebilme şansınız bulunmakta.  .

Melikler Yaylası: Kampçılığın Gözde Mekanı

Melikler Yaylası ulaşım açısından kolaylıklar sağladığından geriye kalan tek şey bu yayla içinde yapılabilecek çeşitli aktivitelerin neler olduğunu bulmak. Pek çok kampçının gözde mekanlarından biri olmasından dolayı bu alanda yapılabilecek etkinlikleri iyi bilmek de önemli bir detay.

Yayla alanında yaşamsal faaliyetlerin giderilebilmesi, özellikle su gibi hayati önem taşıyan maddenin kullanılabilmesi için çeşmeler mevcut. Fakat içme suyu olarak kullanıma çeşmeler yolun doğusunda kalan Kızıldağ Milli Park sınırları içinde yer alır. Bu park içinde kamp yapmak yasaktır.

Bundan dolayı su ihtiyacınız park alanına gidip halledip daha sonra kamp alanınıza geri dönmeniz gerekir. Melikler Yaylası’nda her yıl Mayıs ayında düzenlenen Dedegöl Dağcılık Şenliği bulunmakta. Bu şenlik Eğirdir Turizm Tanıtma ve Doğa Sporları Kulübü tarafından düzenlenmekte. Ulusal seviyede bulunan aktivitelerden biri.

Bu alan, Isparta Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluğu altında olan bir bölge. Yapılan spor etkinlikleri dışında bu yaylanın bir diğer önemli özelliği ise fotoğrafçılık alanına hizmet etmesi. Alanı çevreleyen pek çok çam ağacı ve Dedegöl Dağı manzarasını da içine alan bir bölge bulunur.

Bunun dışında fotoğraf çekebilmek için yayladan 2 kilometrelik yürüme mesafesinde bulunan Pınargözü Mağarası ile kayalar arasında bulunan dere güzel kareler yakalamak için sergilenen önemli detaylar içinde yer alır. Tüm bunlar dışında yapılabilecek alternatif aktiviteler ise şunlar;.

  • Yayla alanından 2 kilometrelik mesafede bulunan Pınargözü Mağarası’na yürüyüşler.
  • Dedegöl Dağı’na tırmanış.
  • Yayla alanında Yaka Kanyonu’na doğru yürüyüş.

Bu aktiviteler ve etkinlikler kamp zamanlarınızın daha aktif ve daha eğlenceli geçebilmesi adına değerlendirebileceğiniz seçenekler. Melikler Yaylası yorumları incelendiğinde bu alanda daha önce bulunmuş kişilerin neler yaptıklarına göz atabilir, farklı fikirler edinebilirsiniz. Aynı zamanda Isparta gezilecek yerler ve tarihi mekanlar hakkında sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

Melikler Yaylası Isparta
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör