Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Tarihi Yerler
Doğal Güzellikler
Turistik Yerler
Yerleşkeler

Demirköy Gezilecek Yerler

Demirköy civarında görülmesi gereken 11 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
İğneada Ormanları
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kırklareli
Hamam Gölü ve Longozu
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kırklareli
Karanlık Köyü
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Kırklareli
Bulanık Dere Longozu
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(2 yorum)
Kırklareli
Bulanık Meşe Ormanı
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kırklareli
Saka Gölü Longozu
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kırklareli
İğneada Longozu
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kırklareli
Sislioba Kalesi
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kırklareli
İğneada Feneri
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kırklareli
İğneada Limanköy
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Kırklareli
Beğendik Köyü
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4.7/5 Mükemmel
(3 yorum)
Kırklareli

11 mekandan 11 tanesi gösteriliyor

Demirköy Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler İçin Yapılan Yorumlar
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
04.05.2020
Misafir
Bulanık Dere Longozu için yapılan yorum
Cennetten bir köşe
Temmuz ayında gittim. Topuklarına masaj yapan kumu, sanki içerisinde altın varmış gibi parlayan suyu ve yemyeşil doğası ile cennetten bir köşe.

Demirköy Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Kırklareli, doğal ve tarihi güzelliklere sahip mekanları içeren pek çok ilçe ve beldeye ev sahipliği yapıyor. Bu bölgelerden bir tanesi ise Demirköy olarak karşımıza çıkıyor. Bu sevimli ilçe içerisinde gezilip görülecek çeşitli önemli mekanlar bulunuyor.

Kırklareli’nin belki de en çok ziyaret edilen mekanlarından bir tanesi olan İğneada, Demirköy’e bağlı bir belde olarak karşımıza çıkıyor. Demirköy gezilecek yerler içerisinde yer alan İğneada, sahip olduğu mükemmel denizin yanı sıra çeşitli tarihi mekanlara da sahip.

Bu bağlamda Demirköy tarihi mekanlar arasında öne çıkan ilk isim de İğneada Feneri oluyor. İğneada Feneri, 1886 senesinde dönemin Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecit tarafından inşa ettiriliyor. Fener, Fransızlara yaptırıldığı için ise halk arasında “Fransız Feneri” olarak da anılıyor.

İğneada Limanköy’de yer alan bu fener, Demirköyde gezilecek yerler rotası oluşturmak isteyen misafirlerin en sık ziyaret ettiği tarihi mekanlar arasında karşımıza çıkıyor. Sahip olduğu bu tarihi değerin yanı sıra fenerin çevresinde bulunan doğal alanlar da ziyaretçilerin beğenisini kazanmasını sağlıyor.

İğneada Feneri’ni ziyaret rotanıza eklediğinizde fenerin önünde bulunan plajı ve de fener bitişiğinde bulunan fenerci koğuşunu da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte fenerin muhteşem bir gündoğumu manzarasına sahip olduğunu da hatırlatmak istiyoruz. İmkanınız olursa bu manzarayı kaçırmak istemeyebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak İğneada Feneri’ni ziyaret etmek için yolunuz İğneada’ya düşmüşken, bu bölgede gezilecek daha pek çok tarihi ve doğal güzelliklere sahip mekan olduğunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Sizler için oluşturduğumuz İğneada gezilecek yerler listesine göz atıp ve yeni yerleri rotanıza ekleyerek keyifli bir rota oluşturabilirsiniz.

Fatih Demir Dökümhanesi, Demirköy tarihi mekanlar listesi içerisine sahip olduğu tarihi önem ile girmeyi başarıyor. Demirköy ilçe merkezine yaklaşık olarak 4 kilometrelik bir mesafede bulunan bu dökümhanenin Osmanlı belgelerindeki ismi Samakocuk Dökümhane-i Amiresi olarak karşımıza çıkıyor.

Demirköy’ün zengin demir madeni yatakları göz önünde bulundurularak İstanbul’un fethinde kullanılan top güllelerinin burada döküldüğü biliniyor. Zaten ilçenin ismi de bu bölgedeki demir madeninin fazlalığından geliyor. Fatih Demir Dökümhanesine, İstanbul’un fethinden sonra da Osmanlı kayıtları içerisinde rastlıyoruz.

Osmanlı Devleti’nin ordusu için top güllesi ve de humbaranın burada üretildiği ve yaklaşık 16. yüzyıldan itibaren burada üretimin var olduğu günümüze ulaşan belgeler arasında karşımıza çıkıyor. İlerleyen süreçte 1913 senesinde dökümhanenin İngiliz bir şirkete 99 seneliğine ihale ile verildiğini ardından ise 1.

Dünya Savaşı ile bu ihalenin feshedildiğini de belgeler aracılığı ile öğreniyoruz. Savaş sonrasında ise dökümhane, kaderine terk ediliyor dersek pek de yanlış sayılmaz.

Yapılan çalışmalar ile yakın zamanda turizme açılması beklenen bu bölge, çevresi tellerle çevrili bir şekilde korunuyor olsa da Demirköy’ün böyle değerli bir mekana ev sahipliği yaptığınızı da bilmenizi istiyoruz.

Karanlık Köyü, Istaranca Dağları’nın en uzak ve kuytu köşelerinde bulunuyor. Bulgaristan sınırına da yakın olan bu köy, özellikle 1950’lerde başlayan göç dalgasına yenik düşüyor. Geçmişin izlerini taşıyan yıkık evleri ile Karanlık Köyü, Demirköyde gezilecek yerler arayışında olan misafirlerin de ziyaret rotalarına ekledikleri mekanlar arasında yer alıyor.

Demirköy tarihi mekanlar listesi içerisindeki bir diğer isim ise Sislioba Kalesi oluyor. İlçe merkezine yaklaşık 4 kilometrelik bir mesafede bulunan bu kaleye, güzel ve keyifli bir orman yürüyüşünün ardından ulaşım sağlanıyor. Bir Roma Dönemi eseri olan Sislioba Kalesi’ne vardığınızda ise sizleri yeşiller arasında mükemmel bir manzara da bekliyor.

Demirköy gezilecek yerler listeniz içerisine bu kaleyi de eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Demirköy doğal güzellikleri bakımından da pek çok değerli mekana ev sahipliği yapıyor. Hamam Gölü ve Longozu, İğneada Longozu, Bulanık Dere Longozu gibi mavi ve yeşilin bir arada uyum içerisinde karşımıza çıktığı bu mekanlar, Demirköy gezilecek yerler listesi oluşturan yerli ve yabancı misafirlerin en sık ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor.

Longoz ormanları, Demirköy ve Kırklareli ile adeta özdeşlemiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bölgenin en sık ziyaret edilen longoz ormanlarından bir tanesi ise Bulanık Dere Longozu. Bulanık Dere Longozu, sahip olduğu tabiat harikası alanları ile ziyaretçilerini hemen etkisi altına alıyor.

İğneada’da bulunan bu longoz, ismini yörenin de en büyük deresi olarak bilinen Bulanık Dere’den alıyor. Demirköy doğal güzellikleri listeniz içerisine bu bölgeyi ekleyerek ziyaret ettiğinizde yeşillikler içerisinde doğa yürüyüşleri yapabilir, sevdikleriniz ve de ailenizle doğa içerisinde enfes bir gün geçirebilirsiniz.

Demirköyde gezilecek yerler listesi içerisinde sizlere ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer mekan ise Dupnisa Mağarası olarak karşımıza çıkıyor. Dupnisa Mağaraları, Demirköy’e bağlı olan Sarpdere köyü mevkiine yaklaşık 5 kilometrelik bir mesafede bulunuyor.

Bu mağaranın, Trakya bölgesinin turistik amaçlı ziyarete açılan ilk ve tek mağarası olarak da Demirköy doğal güzellikleri arasında önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Tüm bunlara ek olarak Dupnisa Mağaraları, 2750 metrelik uzunluğu ile ülkemizin en uzun ikinci mağarası olarak da biliniyor.

Bölge, birbirine bağlı olarak karşımıza çıkan iki kat ve de üç mağaradan meydana geliyor. Yaklaşık olarak 4 milyon yıldan beri oluşumunu ve gelişimini sürdüren bir yer altı sistemi olarak karşımıza çıkan bu mağaraların içerisinde yaz kış akan bir yeraltı nehri de bulunuyor.

Bununla birlikte bu nehrin oluşturduğu ve 2 metrelik derinliklere dek ulaşabilen göller de bu bölgenin içerisinde yer alıyor. Üst katta bulunan, içerisinde kocaman boyutlara sahip olan sarkıt, dikit ve de sütunların olduğu Kuru Mağara’nın yaklaşık 250 metresi ziyaretçilerin erişimine açık bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Bununla birlikte Sulu Mağara ismini alan kısım ise 200 metrelik bölümü ile turizme açık bir halde. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde yaklaşık 450 metrelik bu devasa alanları görme şansını da elde etmiş oluyorsunuz. Bu büyüleyici yapısı ile Dupnisa Mağaraları’nı Demirköy gezilecek yerler listeniz içerisine eklemenizi öneriyoruz.

Demirköy piknik alanları açısından da sevdikleri ile keyifli bir gün geçirmek isteyen misafirlerinin beklentilerini karşılıyor. Enver Kara Mesire Yeri, İğneada Bulanıkdere gibi mekanlar Demirköy piknik alanları arasında yöre halkı ve de turistler tarafından en sık tercih edilenler arasında yer alıyor.

Bu bölgeleri ziyaret ederek doğa ile iç içe bir gün geçirebilir, yeşillikler içerisinde karnınızı doyurabilir ve kendinize şehir stresinden uzaklaştığınız mükemmel anlar hediye edebilirsiniz. Demirköy doğal güzellikleri ayrıca sahip olduğu bu doğal güzelliklerin içerisinde kamp yapmak isteyen misafirler için de keyifli yerlere sahip olarak karşımıza çıkıyor.

Bölgedeki özel kamp alanlarını tercih ederek keyifli bir Demirköy tatili yapabilirsiniz. Demirköy geziniz esnasında kamp yapmayı tercih etmiyorsanız karşınıza daha pek çok konaklama seçeneği çıkıyor. Yöredeki konaklama seçeneklerine göz atmak için sitemizdeki Demirköy otelleri ve pansiyonları sayfasından faydalanabilirsiniz.

Bütçeniz ve tatil planınız doğrultusunda sizin için en uygun tesisi seçerek Demirköy gezilecek yerler listeniz içerisinde alan bu kıymetli mekanları bir an önce keşfetmeye başlayabilirsiniz. Sizlere şimdiden keyifli bir Demirköy tatili diliyoruz.

Demirköy Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Demirköy için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Demirköy için gezilecek en popüler tarihi yerler : Sislioba Kalesi, İğneada Feneri, Demirköy konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Demirköy için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Demirköy için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Beğendik Köyü, İğneada Longozu, Demirköy konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Demirköy için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Demirköy için gezilecek ücretsiz yerler : Karanlık Köyü, İğneada Limanköy, Bulanık Dere Longozu, Demirköy konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Demirköy için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Demirköy için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Karanlık Köyü, İğneada Limanköy, Beğendik Köyü, Demirköy konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Demirköy için gezilecek yerler nelerdir?
Demirköy için gezilecek yerler : Karanlık Köyü, İğneada Limanköy, Bulanık Dere Longozu, Demirköy konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.