Kırklareli Gezi Rehberi
Kırklareli Gezi Rehberi - Görsel 1
Kırklareli Gezi Rehberi - Görsel 2
3 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Kırklareli Gezi Rehberi

Doğal güzellikleri ve binlerce yıllık tarihi mirası ile adeta bir turizm cenneti olan Kırklareli, ülkemizin Trakya Bölgesi'nin sevilen şehirleri arasında yer alıyor. Kırklareli, doğal güzellikleri, tarihi mirası ve kendine has kültürü ile gezmeyi sevenlerin uğramak istediği şehirler arasında.

Kırklareli'nin doğal güzelliklerinden, yöresel mutfağına kadar birçok ayrıntıyı Kırklareli gezi rehberi yazımızda bulabilirsiniz.

Kırklareli Hakkında

Eski ismiyle Kırkkilise yeni ismiyle Kırklareli , zengin tarihi geçmişi, eşsiz doğal güzellikleri ve avantajlı konumu ile öne çıkıyor. Kırklareli hangi bölgede diye soracak olursanız lokasyon olarak ülkemizin kuzeybatısında, kendine has bir kültüre sahip olan Trakya Bölgesi'nde yer alıyor. Trakya Bölgesi'nin kendine has kültürünü Kırklareli sokaklarında sonuna kadar hissedebilirsiniz.

Yüzölçümü olarak küçük şehirlerimiz arasında yer alan Kırklareli, nüfus yoğunluğu az, kalabalık olmayan sakin bir şehir. Bölge olarak Marmara Bölgesi'nin kuzeyinde yer alan Kırklareli, küçük bir şehir olmasına rağmen zengin ve köklü bir tarihe sahip. Kırklareli, 1528 kilometrekare yüzölçümüne sahip.

Kırklareli'nin komşu illeri arasında İstanbul, Edirne, Tekirdağ gibi turistik anlamda zengin şehirler yer alıyor. Konumu itibariyle tarih boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yapıyor. Özellikle Kırklareli'de antik zamanlardan geriye kalmış çeşitli kalıntılar ve yapılar görebilirsiniz. Kırklareli sokaklarında, çeşitli medeniyetlerden izler görebilir, şehrin tarihi mirasına yakından tanıklık edebilirsiniz.

Kırklareli turizm açısından zengin olmasının yanı sıra tarım ve hayvancılık sektöründe de başarılı şehirlerimiz arasında yer alıyor. Kırklareli iklim çeşitliliği bakımından oldukça zengin olduğu için şehrin sınırları içerisinden birbirinden farklı meyve ve sebzeler yetiştiriliyor. Diğer bir yandan, Kırklareli'nin Karadeniz'e sınırı olduğu için balıkçılık faaliyetleri de yoğun bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Kırklareli, önemli şehir merkezlerine yakın bir konumda yer aldığı için tarih boyunca çeşitli medeniyetlerin hakimiyeti altına girmiş. Hızırbey Cami, Vize Küçük Ayasofya Cami, Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü şehrin önemli tarihi yapıları arasında yer alıyor. Kırklareli tarihi mirasının yanı sıra doğal güzellikleriyle de dikkat çeken şehirlerimizden biri.

Marmara Bölgesi'nin birkaç yükseltisinden biri olan Yıldız Dağları Kırklareli sınırları içerisinde yer alıyor. Dupnisa Mağarası ve Kıyıköy Aya Nikola turistlerin ve doğaseverlerin görünce beğenebileceği yerler arasında diyebiliriz. Bunların yanı sıra sonbahar ve yaz aylarında gençler için hazırlanan çeşitli festivaller ve yağlı güreş müsabakaları şehrin önemli detayları arasında yer alıyor.

Kırklareli Harita ve Yol Tarifi

Trakya'nın kendine has kültürü ile iç içe, kalabalıktan uzak sakin bir doğa tatili yapmak için Kırklareli'yi tercih edebilirsiniz. Trakya bölgesinin sevilen şehirlerinden biri olan Kırklareli'ye nasıl gidilir sorusunun cevabını merak ediyorsanız, şehre ulaşım sağlamak için çeşitli birçok yol mevcut.

Kırklareli'ye gitmek için hava yolu, demir yolu ve kara yolu seçeneklerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Kara yolu, en yaygın ulaşım yollarından biridir. Kırklareli'ye, hemen hemen her şehirden otobüs veya özel aracınızla gidebilirsiniz. Her gün büyükşehirlerin birçoğundan Kırklareli'ye otobüs seferleri düzenleniyor.

Kırklareli otogarından kalkan minibüsler ile şehrin diğer bölgelerine kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Kırklareli sınırları içerisinde havaalanı bulunmadığı için misafirler şehre direkt uçak ile ulaşım sağlayamıyor. Fakat Kırklareli'ye oldukça yakın olan Çorlu Havaalanı'nı kullanarak kolay bir şekilde şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Çorlu Havaalanı'ndan Kırklareli merkezine ve diğer ilçelerine minibüs servisleri sunuluyor.

Diğer bir yandan navigasyon gibi uygulamalarının sunduğu Kırklareli yol tarifi hizmetini kullanarak şehre kendi özel aracınızla gidebilirsiniz. Son olarak İstanbul-Edirne demir hattı üzerinden Kırklareli'ye demir yolu üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kırklareli Hava Durumu ve İklimi

Kırklareli harita konumu olarak şehir, ülkemizin en kuzeyinde bulunan sınır şehirlerimiz arasında yer alıyor. Şehir sınırları içerisinde konumundan dolayı birden fazla iklim çeşidi görülebiliyor. Marmara Bölgesi'nde bulunan birçok şehirde iklim çeşitliliği görülüyor. Marmara Bölgesi şehirlerinde hem karasal iklime hem de Karadeniz iklimine rastlayabilirsiniz. Kırklareli hava durumu ilçeden ilçeye değişiklik gösterebiliyor.

Kırklareli hava şartları kuzey, güney ve merkez bölgelerinde birbirinden farklı seyrediyor. Kırklareli'nin merkezinde karasal iklimden dolayı kışlar sert geçerken yazlar sıcak ve bunaltıcı geçiyor. Kırklareli, Istrancalar olarak da bilinen Yıldız Dağları ile çevrili olduğu için merkezinde karasal iklim görülüyor.

Yıldız Dağlarının kuzeye bakan kesimlerinden yer alan ilçelerde daha çok Karadeniz iklimi görülüyor. Denizden uzak olan ilçelerde ise karasal iklim görülüyor. Karadeniz sınırında yer alan Kırklareli ilçeleri yılın her dönemi yağış alıyor. Kırklareli yaz aylarında, özellikle temmuz ayında deniz tatili yapmak için uygun hava şartlarına sahip oluyor.

Kırklareli iklim çeşitliliği sayesinde tarım faaliyetleri bakımından zengin şehirlerimizden biri.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Kırklareli Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kırklareli'nin Neyi Meşhur?

Kırklareli konumu itibarıyla doğu-batı sentezini yakından görebileceğiniz şehirler arasında yer alıyor. Kırklareli'nde hem Avrupa'dan hem de Anadolu'dan izler görebilirsiniz. Kırklareli, doğal ve tarihi miraslarının yanı sıra yöresel mutfağıyla da öne çıkıyor. Kırklareli neyi meşhur sorusuna verilebilecek onlarca cevap saymak mümkün. Kendine has bir mutfağa sahip olan Kırklareli, başka hiçbir yerde yiyemeyeceğiniz özel lezzetler sunuyor. Kırklareli Karadeniz'e sınırı olan şehirlerden biri olduğu için balıkçılık sektöründe gelişmiş şehirler arasında yer alıyor. Bundan dolayı yöresel mutfağında deniz ürünlerine rastlamak mümkün. Kırklareli'nin yöresel mutfağında et, süt ve balık ürünleri sık sık karşımıza çıkıyor. Kırklareli mutfağında oban böreği, köfte, kaymaçina, plaska, umaç çorbası gibi orjinal isimlere sahip farklı lezzetlerde yemekler yer alıyor. Kırklareli köftesi, kırmızı et severlerin tatması gereken Kırklareli yemeklerinden biri diyebiliriz. Şehrin sahil kasabalarında deniz ürünleri yiyebileceğiniz küçük balık restoranları bulunuyor. Kırklareli mutfağına özel deniz ürünleri yemeklerini huzurlu atmosferi ile dikkat çeken sahil balıkçılarında tadabilirsiniz.

Kırklareli'de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler?

Kırklareli hem doğal güzellikleri hem de tarihi eserleri ile şehre gelen misafirleri keyifli bir gezi fırsatı sunuyor. Kırklareli'ye gittiğinizde nereleri gezmeliyiz diye soruyorsanız, gezilecek yerler rotanızı şehrin antik miraslarından başlatabilirsiniz. Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü Kırklareli denince ilk akla gelen tarihi yapılardan biri. Tarihi yapıların yanı sıra Kırklareli doğal güzellikleriyle de öne çıkan şehirlerimiz arasında yer alıyor. Özellikle kamp ve havacılık gibi outdoor sporlar ile ilgilenenler Kırklareli'nin el değmemiş doğal bölgelerini tercih ediyor. Eşsiz güzelliklere sahip Dupnisa Mağarası Kırklareli'nin en sevilen bölgelerinden biri diyebiliriz.

Kırklareli'nde Nerede Kalınır?

Kırklareli haritası üzerinde de görebileceğiniz gibi şehir denize kıyısında. Kıyıda olan ilçelerde yaz turizminin yapılmasından dolayı Kırklareli'nde birçok otel ve pansiyon gibi konaklama tesislerini kolaylıkla bulabilirsiniz. İğneada ve Vize ilçesindeki Kıyıköy gibi deniz kıyısında yer alan ilçelerde çeşitli uygun Kırklareli otelleri, pansiyonlar ve birkaç gün kalmayı planlıyorsanız eğer birkaç günlüğüne kiralayabileceğiniz evler bulunuyor. Yalnızca deniz kenarında değil, Kırklareli'nin diğer ilçelerinde konaklayabileceğiniz oteller ve pansiyonlar bulabilirsiniz.

Kırklareli'de Nereden Alışveriş Yapılır?

Kırklareli turizm aktiviteleri şehir için oldukça önemli kriterler arasında bulunuyor. Her yıl hem yurt içinden hem de yurt dışından binlerce misafiri ağırlıyor. Misafirler şehre geldiğinde kendileri veya sevdikleri için hediyelik eşyalar almak istiyor. Siz de Kırklareli tatiliniz sırasında alışveriş yapmak istiyorsanız şehrin merkezindeki dükkanları ve alışveriş merkezlerini tercih edebilirsiniz.

Kırklareli'ne Ne Zaman Gidilir?

Kırklareli ilinin yüzölçümünün yaklaşık yarısı dağlardan oluşuyor. Bu nedenle ve bazı ilçelerinde görülen Karadeniz iklimi ilin farklı iklim özellikleri göstermesine neden oluyor. Ormanlarının çok olması Kırklareli'ni Türkiye'nin en önemli av merkezlerinden biri olmasını sağlıyor. Ekim ve şubat ayları arasında Türkiye'nin birçok yerinden avlanmak için avcılar Kırklareli'ne geliyor. Kırklareli'nde mayıs, haziran ve eylül aylarında da yağlı güreş müsabakaları ve festivalleri düzenleniyor. Deniz tatili yapmak istiyorsanız Kırklareli'ne temmuz ve ağustos aylarında gelebilirsiniz. Kırklareli nerede sorunuza ve diğerlerine cevap bulduktan sonra tatilinize başlayabilirsiniz.