Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Tarihi Yerler
Doğal Güzellikler
Turistik Yerler

Aydıncık Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler:

Aydıncık civarında görülmesi gereken 5 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Aydıncık Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu
Öğretmenevi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Kelenderis Antik Kenti
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Susanlık Kalesi
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Gilindire Mağarası
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4.2/5 Mükemmel
(4.2 yorum)
Mersin
Aynalıgöl Gilindire Mağarası
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin

Aydıncık Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Bafa Gölü, Ege Bölgesi’nde yer alıyor ve bu bölgenin en büyük göllerinden bir tanesi olarak öne çıkıyor. Sığ bir tatlı su olan Bafa, Menteşe Dağları eteklerine sokulmuş bir konumda. Aydın ve Muğla illeri topraklarında yer alan ve doğal bir güzellik olan Bafa Gölü, eski zamanlarda Ege’nin bir parçası olmuş. Bafa Gölü gezilecek yerler bakımından da farklı alternatiflerin yer aldığı bir oluşum olarak dikkat çekiyor. Bafa Gölü’nün yanı sıra, çevresinde de görmeniz gereken birçok yer bulunuyor. Sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikler bakımından kendine hayran bırakan bu göl, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Bafa gölü otelleri sayfasını inceleyerek kendinize uygun oteli bulabilirsiniz. 

Bafa Gölü kıyısında karşılaşabileceğiniz çeşitli liman kentleri yer alıyor. Pyrrha ve Harekleia kalıntıları da göl çevresinde yer alan tarihi izler olarak öne çıkıyor. Bu nedenle, Bafa Gölü tarihi mekanlar açısından görüp gezebileceğiniz bir alan oluyor. Göl kıyısında son derece bakımlı zeytin ağaçları bulunuyor. Yer yer yoğunlaşan zeytinlikler, dağların yamaçlarına yayılıyor. Zeytin ağaçları bu bölgede maki türleri ile karışıyor. Gölün kuzey bölümü de bir hayli dağlık. Doğa tutkunuysanız, göl kenarındaki ve çevresindeki doğal güzellikleri gezip görebilirsiniz. 

Bafa Gölü’nde Gezilecek Yerler

Bafa Gölü tarihi yerler, her sene binlerce turistin uğrak noktası haline geliyor. Burada yer alan antik kentler, manastırlar, mağaralar ve adalar gezilip görülmesi gereken yerler arasında. Bafa Gölü turistik yerler arasında yer alan Herakleia Antik Kenti, Kapıkırı Köyü sınırları içinde bulunuyor. Milattan önceki çağlardan bugünlere kadar gelmiş olan kent, tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Liman kenti olan Herakleia, Bizans zamanında piskoposluk merkezi olarak kullanılmış. Herakleia Antik Kenti içindeki yerler Milas Athena Tapınağı, Agora ve Konsey Binası ve Endymion Tapınağı olarak öne çıkıyor. Limanın arka bölümünde, yamaçta yer alan Athena Tapınağı bu bölgede bugüne kadar gelen en sağlam yapı olarak biliniyor.  

Bafa Gölündeki adacıkların yanı sıra Latmos Dağı kayalıklarında görebileceğiniz birçok manastır bulunuyor. Bizans zamanında keşişlere sığınak olmuş olan piskoposluk merkezleri de burada yer alıyor. Bu bölgede yapılan çalışmalar ise 13 kadar manastırın göl çevresinde yer aldığını ortaya çıkarıyor. Soteros, Menet Adası, Kahve Asar Adası, Yediler, İkizce gibi adalar, manastırlar arasında yerini alıyor. Bafa Gölü çevresinde çeşitli mağaralar da bulunuyor. Kaya resimlerinin bulunduğu mağara içleri, Hristiyan keşişlere de eski çağlarda ev sahipliği yapmış olması ile biliniyor. Mağaralar, manastırlar ve antik kentler, Bafa Gölü çevresinin ne kadar büyük ve derin bir tarihe sahip olduğunu gösteriyor.

Bafa Gölü Doğal Güzellikleri

Bafa Gölü, başlı başına doğal bir güzellik olarak birçok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Göl çevresinde farklı doğal güzellikleri görebilmeniz mümkün. Bu bölgedeki tarihi yerlerin yanı sıra, doğa tutkunuysanız, göl çevresindeki alanları da mutlaka görmeniz gerek. Kıyıdan başlayan ve içeriye doğru giden patikada doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz birçok yer bulunuyor. Göldeki ya da göle yakın olan güzellikleri gezip görerek, tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Bafa Gölü doğal güzellikler sıralamasını ise şu şekilde:

  • İkizada Koyu: Gölün masmavi suları içinde yer alan bu koy, Kapıkırı ve Herakleia Antik Kenti üstünde bulunuyor. Koydaki adalardan bir tanesinin ise kumsal ile bağlantısı var. İsteğe göre burada yürüyebilir ya da tekne turuna çıkabilirsiniz. 
  • Stylos Manastırı: Prehistorik çağa ait olan ve bugünlere kadar gelen bu manastır, birçok uygarlığın izlerini taşıyor. Muğla ve Aydın illeri arasındaki Beşparmak Dağlarında yer alan bu manastır, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış. 

Aydıncık Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Aydıncık için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Aydıncık için gezilecek en popüler tarihi yerler : Susanlık Kalesi, Kelenderis Antik Kenti, Aydıncık konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Aydıncık için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Aydıncık için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Gilindire Mağarası, Aydıncık konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Aydıncık için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Aydıncık için gezilecek ücretsiz yerler : Gilindire Mağarası, Susanlık Kalesi, Kelenderis Antik Kenti, Aydıncık konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Aydıncık için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Aydıncık için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Gilindire Mağarası, Aynalıgöl Gilindire Mağarası, Aydıncık Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu, Aydıncık konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Aydıncık için gezilecek yerler nelerdir?
Aydıncık için gezilecek yerler : Gilindire Mağarası, Susanlık Kalesi, Kelenderis Antik Kenti, Aydıncık konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.