Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Akbük Koyu

+ 3 Fotoğraf
4.2/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
3 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Akbük Koyu Hakkında

Akbük Koyu Menteşe sınırlarının içerisinde kalmış Muğla Gökova merkezli harika bir yerde konumlanır. Doğal özelliklerinin korunması sayesinde sakin ve berrak bir denizi bulunuyor. Koy çevrelerinde ise Karia Antik Kenti ve Keramos Kalıntıları yer alıyor. Küçük pansiyon ve otellerinin sıklıkla bulunmuş olduğu bu yer, en fazla kamçıların uğrak alanı haline geliyor. Bu da doğasının hiçbir zaman bozulmadan gelmesini kanıtlıyor durumda. Akbük otelleri seçeneklerini değerlendirip Akbük Koyu’nda kano kiralayabilir, Gökova Körfezi koylarında tekne turuyla gezinti yapabilirsiniz.

“Akbük Koyu nerede?” diye merak ediyorsanız, aynı zamanda Mandalya Körfezi olarak da bilinen Akbük Koyu, Muğla-Milas arasında kalan bir koy olduğunu söyleyebiliriz.

Akbük Koyu nasıl gidilir? Akbük Koyu’na; Akyaka, Ören ve Yerleşik mevkiinden 3 farklı yolla gidebilirsiniz. Şöyle ki;

  • Akyaka- Akbük karayoluna ulaşım için: 25 km’lik bir yola sahip olan bu yer, sahil şeridi boyunca eğimi olmayan yol olması sebebiyle en fazla tercih edilen mevkii.
  • Ören- Akbük karayoluna ulaşım için: Tıpkı Akyaka yolu gibi 24 km’lik Ören yolu da en fazla tercih edilmekte.
  • Yerleşik- Akbük karayoluna ulaşım için: Ortalama 34 km sürmüş olan yol sonu viraj ve eğimlerle kaplı. Yol boyunca da pek çok farklı köy ve Kıran Dağlarından geçmektesiniz. Dağ yolu kısmına geldiğiniz zaman sizleri kıvrımlı ama müthiş manzaralı bir yol karşılar. Dağ zirvesinden iniş yaptığınız sırada, sıklıkla araçlarınızı park edebileceğiniz teras noktaları bulunur. Bu yol, Akbük Koyu’nu tepeden görmek isteyenler için birebir.

Akbük Koyu Gezi Rehberi

Muğla Akbük Koyu çevresinde konumlanmış olan tarihi ve doğal güzellikleri gezmek için bölge hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bunun için yazının devamını okuyabilirsiniz.

  • Karai Antik Kent: Muğla ilinin Datça ilçesi içerisinde yer almış olan antik kentin Datça merkezine olan uzaklığı 33 km Anadolu’nun Güneybatısında yer almış olan bu tarihi yer, ‘Kap Krio’ adası üzerine inşa edilmiş. Pek çok tarihi kalıntılarına şahit olacağınız noktada sevdiklerinizle birlikte keşfe çıkabilirsiniz.
  • Keramos Antik Kent: Muğla- Göcek Mahallesi’nde bulunan Keramos, Ege kıyılarında kurulmuş olan en eski kalıntılardan birini oluşturmakta. Sağlam kalıntılarıyla dikkat çekmeyi başarmış olan bu kentin Zeus Tapınağı ve anıt mezarları günümüze kadar gelmiş kalıntılar arasında yerini alır. Keramos Antik Kentini gezmeniz sonrasında Heraklia Antik Kentini de gezmeniz tavsiye edilir.
  • Alatepe Paraşüt Tepesi: Paraşüt yapmaktan hoşlanan kişiler için de Alatepe Paraşüt Tepesi hizmet veriyor. Kentin yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişe sahip oluşu, bu noktayı keşfetmeniz için sizleri bekliyor.
  • Tonozlu Yapı (Şapelin) : Şapelin Tapınağı, Akabük’te yer alan bir ibadet merkezi. Bu yapının en dikkat çekici yanı ise gizli olacak halde inşa edilmiş olması. Halk dilinde Tonozlu Yapı olarak bilinen Şapelin, gizli tapınaklarından birini oluşturuyor.
  • Saplı Ada: Didim-Akbük’te yer alan bu ada, yukarıdan bakıldığı zaman adeta bir cezve veya kaşık nesnesini andırıyor. Denizin çekilmiş olduğu zamanlarsa adaya deniz yolu üzerinden araçla ulaşım yapılabilmekte. Sit alanı olarak kabul edilmiş olan Saplı Ada, sakinlikten hoşlanan gezginlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken lokasyonlardan.
  • Akbük Plajı: Mavinin tadını doyasıya çıkarmak isteyen gezginlerin uğrak noktası haline gelen, merkezden yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan mavi bayraklı plaj. Plajın en önemli özelliği ise şehrin kalabalık gürültüsünden uzakta, sessiz sakin bir yer oluşu. Ayrıca plajın, yılın her dönemlerinde su sporlarına ilişkin etkinliklerin yapılıyor oluşu burayı cazip kılan bir başka etmen.

Sizler de Akbük koyu yorumlar sayfasında ziyaretçilerin deneyimlemiş olduğu tarihi ve doğal güzelliklere şahit olabilir, konaklama yapmanıza imkan tanıyan birbirinden farklı alternatifler dahilinde rotasyonunuzu belirleyebilirsiniz. 

Yorum / Değerlendirme

4.2/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
3 değerlendirme
Akbük Koyu
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
4/5 Mükemmel
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
15.10.2018
Dilek Erbir
Deniz sıra dışı
Ekim 14. bir ödeme yapmadan koya girdik. Nehrin denize karıştığı minik köprüden geçtik. Muhteşem bir koy. Etrafın çam ağaçlarıyla çevrili. Denize doğru inen dağ harika bir görüntü. Deniz sıra dışı. Çok az insan var. Biz Blue Parrot’ta konakladık. Yeşilin içinde ahşaptan yapılmış evler. Nurten Hanım'ın konukseverliği ve samimiyetini sevdik. Gelirseniz eğer güneşin doğumunu mutlaka görün. Keyifli geziler.
4/5 Mükemmel
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
31.08.2019
Cemre Yıldız
Çok güzel bir doğal güzelliği var
Gitmeyen varsa ya da gitmeyi düşünen, burayı görmeden ölmesin. Çok güzel bir doğal güzelliği var.
4/5 Mükemmel
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
10.09.2019
Misafir
Yapılaşma çok yok
İnsanın gözlerini coşturan muhteşem bir güzelliğe sahip. Dilerim bu şekilde kalır. Akyaka'dan, Ören'e doğru eski sahil kenarı yoldan giderken göreceğiniz eşsiz güzellikte bir yer. Yapılaşma çok yok ve olmamalı da.