Akbük bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Akbük Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Yatçıların, kampçıların, sakin ve doğa ile baş başa bir tatil yapmak isteyenlerin uğrak yeri olan Akbük, Ege’nin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Akbük Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 1 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Saplı Ada

"Sahibi Dedemdir"

"Yol ne kadar güzel"

9.3

Misafir yorumu

9 yorum

Akbük Tarihi Mekanlar

Yatçıların, kampçıların, sakin ve doğa ile baş başa bir tatil yapmak isteyenlerin uğrak yeri olan Akbük, Ege'nin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden.
Didim'in şirin beldesi Akbük'te görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler şöyle:

Saplı Ada ve Kömür Ada: Akbük'te SİT alanı ilan edilen yerlerden en önemlisidir bu iki ada. Kıyıdan 100 metre açıkta bulunan Saplı Ada ve Kömür Ada'ya deniz üzerinden yürüyerek gitmek mümkün. Geçmişi M.Ö. 1500'lü yıllara dek uzanan adaların en önemli ve ilginç özelliği toprağın 50 cm kadar altında bir kül tabakasına sahip olması. M.Ö. 1500'lü yıllarda Ege açıklarında meydana gelen çok şiddetli bir volkan patlaması sonucu savrulan küllerin birçok adada olduğu gibi bu iki adada da birikmiş olması bu tabakanın sebebi.

Rum Kilisesi: 19. yüzyıl'da Rumlar tarafından yapılan ve günümüzde hala sapasağlam ayakta duran Rum Kilisesi, Akbük'ün en önemli tarihi yapısıdır. Merkezde, iskelenin yanında yer alan kilise özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. 2007 yılında belediye tarafında restore edilen kilise günümüzde kültür merkezi ve kütüphane olarak halkın hizmetine açıktır.

Tarihi Su Sarnıcı: Günümüzde kalıntılarının bir kısmı yerinde duran sarnıç Rumlar zamanında yapılmıştır. Bölgenin en önemli su kaynağı olan su sarnıcı önemli tarihi eserlerdendir.

Şapel: Roma döneminden kalma bu tarihi yapı günümüze dek korunmuş ve ulaşmıştır. Gizli bir tapınma yeri olan Şapel'in diğer adı da Tonozlu Yapı'dır.

Akbük Koyu: Mavi bayraklı ve her türlü su sporunun yapılabildiği denizi ile Akbük Koyu ve plajları muhteşem güzelliktedir.

9 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
9
Sahibi Dedemdir
10

-

Sahibi Dedemdir. Biz konuşmuyoruz bu kadar way be arkadaş :) B.U.

9
Yol ne kadar güzel
10

-

Dedemin yıllar önce yaptığı taşlardan yol ne kadar güzel :) mekanı cennet olsun.

9
Güzel görünüme sahip
8

-

Akbük'teki bu Saplı Ada uzaktan gerçekten güzel görünüme sahip. Sahilden adaya arazi aracıyla bile geçilebilir. Mevki olarak Didim Akbük yolu Capris Otel'i geçtikten sonra sağda kalıyor. Tarihi hakkında bilgim yok ama Mersin'deki Kızkalesi'ne benzer. Ve ayrıca buraya gitmek için özel izne ya da ücret ödemenize gerek yoktur. Denize girmek isterseniz buraya yakın bir sitenin önünde plaj var. Giyinme kabini ve duş yeri.. Devamını Göster

9
Denize sahilden girilebilir
5

-

Bence Didim'de görülecek o kadar yer varken buraya gitmeniz çok saçma olur. Çünkü küçücük bir ada ve hiçbir şey yok ama deniz kirli falan değil. Evet adanın etrafı yosunlu ama adadan değil de sahilden girerseniz denizin güzel olduğunu görürsünüz. Adanın hemen yanındaki siteye ait plaja giderseniz orada denizin içinde küçük bir soğuk su havuzu var. Doğal kaynaktan gelip denize dökülüyor ama orayı taşla çevirmişler. J.. Devamını Göster

9
Emel tarafından...
10

-

Manzara, görüntü mükemmel fakat deniz gerçekten kötü, yağ kaplı sanki.

9
Saplı Ada
10

-

Görsel olarak gayet güzel ama sakın denize girmeyi denemeyin. Kıyıya yakın kesimler rezalet pis ve yosun kaplı, çok fazla da sahilden uzaklaşamıyorsun doğal olarak, deniz vasat yani.

9
Saplı Ada
10

-

Yürüyerek gidilebiliyor mu? Su kaç metre oluyor tahminen bilen var mı?

9
Saplı Ada
10

-

Ya gittiğim yaz tatilinde bir koy bulduk. Vallahi çok güzel bir yer, hatta gezmediğim yer kalmadı. Didim'i, Akbük'ünü...

9
Saplı Ada
10

-

Didim otellerinden birinde konaklıyorsanız bu muhteşem adayı ziyaret etmek için vakit ayırın.