Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Akbük Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Akbük civarında görülmesi gereken 0 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Akbük Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Yatçıların, kampçıların, sakin ve doğa ile baş başa bir tatil yapmak isteyenlerin uğrak yeri olan Akbük, Ege’nin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden.

Didim’in şirin beldesi Akbük’te görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler şöyle:

Saplı Ada ve Kömür Ada: Akbük’te SİT alanı ilan edilen yerlerden en önemlisidir bu iki ada. Kıyıdan 100 metre açıkta bulunan Saplı Ada ve Kömür Ada’ya deniz üzerinden yürüyerek gitmek mümkün. Geçmişi M. Ö.

1500’lü yıllara dek uzanan adaların en önemli ve ilginç özelliği toprağın 50 cm kadar altında bir kül tabakasına sahip olması. M. Ö. 1500’lü yıllarda Ege açıklarında meydana gelen çok şiddetli bir volkan patlaması sonucu savrulan küllerin birçok adada olduğu gibi bu iki adada da birikmiş olması bu tabakanın sebebi.

Rum Kilisesi: 19. yüzyıl’da Rumlar tarafından yapılan ve günümüzde hala sapasağlam ayakta duran Rum Kilisesi, Akbük’ün en önemli tarihi yapısıdır. Merkezde, iskelenin yanında yer alan kilise özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. 2007 yılında belediye tarafında restore edilen kilise günümüzde kültür merkezi ve kütüphane olarak halkın hizmetine açıktır.

Tarihi Su Sarnıcı: Günümüzde kalıntılarının bir kısmı yerinde duran sarnıç Rumlar zamanında yapılmıştır. Bölgenin en önemli su kaynağı olan su sarnıcı önemli tarihi eserlerdendir.

Şapel: Roma döneminden kalma bu tarihi yapı günümüze dek korunmuş ve ulaşmıştır. Gizli bir tapınma yeri olan Şapel’in diğer adı da Tonozlu Yapı’dır.

Akbük Koyu: Mavi bayraklı ve her türlü su sporunun yapılabildiği denizi ile Akbük Koyu ve plajları muhteşem güzelliktedir.