Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Tarihi Yerler
Turistik Yerler
Müzeler

Ahlat Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler:

Ahlat civarında görülmesi gereken 10 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Ahlat Selçuklu Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu
Öğretmenevi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bitlis
Usta Şagirt Kümbeti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bitlis
Ahlat Çifte Kümbet
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bitlis
Abdurrahman Gazi Türbesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bitlis
Emir Ali Kümbeti (Ahlat)
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Bitlis
Ahlat Müzesi

Ahlat Müzesi

Ücretsiz
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Bitlis
Ahlat Sahil Kalesi
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bitlis
Emir Bayındır Camisi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bitlis
Ahlat Mezarlığı
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bitlis
Emir Bayındır Kümbeti (Ahlat)
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bitlis
Ahlat Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler İçin Yapılan Yorumlar
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
23.11.2020
Misafir
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
30.09.2018
Sevil
Emir Ali Kümbeti (Ahlat) için yapılan yorum
Gelin, gezin, görün
Tarih ve yeşil bir arada bir ilçe. Ahlat, tarihi güzelliklerinden biri ise Emir Ali Kümbeti. Gelin, gezin, görün.

Ahlat Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Tatil sezonu, birçok kişi tarafından özellikle sıcak mevsimlerde farklı mekanlarda değerlendiriliyor. İster tatil amacı ile ister farklı kültürler ile tanışma amacıyla ziyaret edilen Ahlat; gezilecek yerler bakımından oldukça zengin seçenekler karşınıza çıkıyor. Hem kültürel hem de doğal güzelliklere sahip bu bölgeye her sezon birçok ziyaretçi ilgi gösteriyor. Sevdiklerinizle beraber kaliteli vakit geçirmek, Ahlat kültüründen yararlanmak ve kesinlikle görülmesi gereken yerleri ziyaret etmek için sizin için hazırladığımız rehberi inceleyebilirsiniz.

İster ailenizle ve sevdiklerinizle ister sevgiliniz ya da eşiniz ile Ahlat’ı ziyaret edip birçok uğrak noktada eşsiz bir gezi deneyimi elde edebilirsiniz. Çocuklu ailelerin kafasında soru işareti haline gelen farklı yerleri görme ve gezi düzenleme gibi planlar, aile dostu olan bu lokasyon ile mümkün hale gelir. Doğal güzelliklerin yanı sıra farklı mimarilere sahip binalar ve camiler ile estetik açıdan da farklı kültürleri deneyimleyebilirsiniz. Yörenin insanları ile tanışarak farklı kültürlerle yüzleşebilir ya da özel yemeklerinden tadarak farklı bir damak zevkini deneyebilirsiniz.

Ahlat’ın Tarihi

Ahlat, Bitlis ilinin köklü tarihe dayanan ilçeleri arasında yer alıyor. Ahlat’ın tarihi de oradaki yaşanmışlıklar da günümüzde farklı şekillerde etkilere sahip oluyor. Özellikle yerleşim yerlerinde bırakılan izler ve o dönem yaşayan Türklerin bıraktığı mimariler sayesinde kendinizi tarihi bir yolculuğun içinde bulabilirsiniz. Günümüzde ise sağlam bir şekilde kalan birçok eser; kümbet, müze ya da cami olarak halka açık bir konumda bulunuyor.

Ahlat tarihi yerler açısından zengin bir listeye sahip. Bitlis Ahlat ilçesini ziyaretlerinizde göz atabileceğiniz birçok konum bulunur. Bunlar:

  • Çifte Kümbet
  • Usta Şagirt Kümbeti
  • Abdurrahman Gazi Türbesi
  • Emir Ali Kümbeti
  • Ahlat Müzesi
  • Ahlat Sahil Kalesi
  • Emir Bayındır Camisi
  • Ahlat Mezarlığı
  • Emir Bayındır Kümbeti şeklinde listelenebilir.

Tüm bu alanları gezmek için Bitlis otelleri ve daha fazlası hakkında daha detaylı bilgi alınabiliyor. Özellikle gezi programında ve tatil süreçlerinde planlama büyük bir önem taşıyor. Belirli rotaları bilmek, hangi zaman nerelere gidileceğini kararlaştırmak keyifli bir gezinin olmazsa olmazlarından görülüyor.

Ahlat Gezilecek Yerler

Ahlat doğal güzellikleri ve görmeye değer noktaları ile kapsamlı tarihe sahip bir ilçemiz. Gezilecek yerleri, farklı kategorilere ayırarak sınıflandırmanız; çok daha kolay bir planlama yapmanıza yardımcı olur. Bitlis Ahlat gezilecek yerler; dinsel mekanlar, müzeler, doğal güzellikler ve tarihi noktalar gibi farklı kategorilere ayrılabilir. İsteklerinize ve zevklerinize göre dilediğiniz noktayı ziyaret edebilir ve sayfamız üzerinden birçok lokasyon hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ahlat doğal güzellikleri noktasında ilk ziyaret edilebilecek yer arasında Nemrut Krater Gölü geliyor. Büyüklüğü ile dünya sıralamasında ikinci sırada bulunan eşsiz doğal güzelliğe sahip gölün kıyıları Ahlat ve Tatvan sınırları ile çevreleniyor. Nemrut Dağı’nda yer alan krater gölü  2247 metre  yükseklikte yer alıyor. Ayrıca hem sıcak hem de soğuk suyu bulunuyor.

Ahlat’ta gezilebilecek tarihi mekanlar arasında uzun bir geçmişe sahip Ahlat Sahil Kalesi, günümüzde hala sağlam bir şekilde gezilebilir bir konumda bulunuyor. Tarihte genellikle Osmanlı Kalesi olarak anılır ve zaman içerisinde oluşan doğal güzellikler arasında gösterilebilir. En merak edilen yerler arasında ise genellikle camiler ve kümbetler geliyor. Geçmiş dönemlerden günümüze kadar insanların hayatlarında birçok etkiye sahip bu yerler, gezilmeye değer noktalar arasında yer alıyor.

Ahlat gezi rehberi, Çifte Kümbet ile daha kültürel yapı sergiliyor. 13. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar gelebilen ve oldukça farklı bir mimari yapıya sahip olan bu kümbet; popüler Ahlat durakları arasında yer alıyor. Usta Şagirt Kümbeti, Emir Ali Kümbeti ve Emir Bayındır Kümbeti ise gezdiğiniz anda farkını anlayabileceğiniz tarihsel dokunuşlar ile Bitlis kültürünü size yaşatıyor. Özellikle geçmiş dönemlerdeki insanların kültürlerini ve yaşayış biçimlerini anlamak, dinlerini ifade etme biçimlerini görmek için Ahlat kümbetlerini ziyaret edebilirsiniz.

Dinin etkisini görebileceğiniz bir diğer nokta ise Emir Bayındır Camisi olarak karşınıza çıkar. Aynı isme sahip kümbetin popülerliği sayesinde caminin de ziyaretçi sayısında ciddi bir artış gözlemlenir. İki farklı bölüme sahip bu yapıyı Bitlis Ahlat sınırları içerisinde bulunduğunuz zaman dilimlerinde ziyaret etmeyi unutmamalısınız.

Ahlat ile Farklı Kültürleri Tanıyın

Ahlat gezilecek yerler arasında ziyaretçilerin ilk durakları müzeler ve mezarlıklar olarak sıralanabilir. 1971 yılında ziyaretçiye açılan Ahlat Müzesi, ilk zamanlarında açık hava müzesi konseptine sahip olsa da zamanla sahip olduğu alanda müze binası şeklinde hizmet vermeye başlar. Selçuklu döneminden kalan eserler ile milattan önce görülen çeşitli eşyalar bu müze kapsamında sergilenir. Ayrıca Kalkolitik Çağ, Urartu Dönemi, Helenistik Dönem, Roma Dönemi, Doğu Roma Dönemi ve Osmanlı Dönemine ait eserleri bu müzede bir arada görebilirsiniz. Hem Bitlis Ahlat kültürünü daha yakından tanımak hem de farklı zaman dilimlerini incelemek için Ahlat Müzesi oldukça avantajlı bir seçenek.

Türk-İslam kültürünün en büyük eserleri arasında gösterilen Ahlat Mezarlığı da görmeye değer noktalar arasında. Açık havada sergilenen mezar taşları sayesinde o dönemin sahip olduğu din yapısı, yaşayan kişiler, inançlar ve kültürler hakkında birçok bilgiye rastlamanız mümkün. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası Asil Listesi içerisinde yer alan bu mezarlık hem ülkemiz hem de dünya adına oldukça önemli bir miras olarak bilinir.

Ahlat Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ahlat için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Ahlat için gezilecek en popüler tarihi yerler : Emir Ali Kümbeti (Ahlat), Ahlat Mezarlığı, Ahlat Sahil Kalesi, Ahlat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ahlat için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Ahlat için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Usta Şagirt Kümbeti, Emir Bayındır Kümbeti (Ahlat), Ahlat Çifte Kümbet, Ahlat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ahlat için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Ahlat için gezilecek ücretsiz yerler : Ahlat Müzesi, Emir Ali Kümbeti (Ahlat), Usta Şagirt Kümbeti, Ahlat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ahlat için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Ahlat için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Usta Şagirt Kümbeti, Emir Bayındır Kümbeti (Ahlat), Ahlat Çifte Kümbet, Ahlat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ahlat için gezilecek yerler nelerdir?
Ahlat için gezilecek yerler : Ahlat Müzesi, Emir Ali Kümbeti (Ahlat), Usta Şagirt Kümbeti, Ahlat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.