Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Emir Bayındır Kümbeti (Ahlat)

Emir Bayındır Kümbeti (Ahlat)
Emir Bayındır Kümbeti (Ahlat) - Görsel 1
Emir Bayındır Kümbeti (Ahlat) - Görsel 2
Emir Bayındır Kümbeti (Ahlat) - Görsel 3
Emir Bayındır Kümbeti (Ahlat) - Görsel 4
5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Emir Bayındır Kümbeti (Ahlat) Hakkında

Bitlis – Ahlat’ ta yer alan ve ilçenin oldukça ilgi çeken kümbetlerinden biri sayılan Emir Bayındır Kümbeti’ nin, bu kadar ilgi çekmesinin sebebi sanat tarihi açısından önemli olmasından kaynaklandığı bilinmektedir. Mimari yapısı incelendiğinde zarif bir üsluba sahip olduğu gözlenen kümbet dönemin Ahlatlı mimarlarının önemli eserler ortaya koyduğunu göstermektedir.

Tarihi 1481 yılına kadar uzanan yapıda yer alan kitabede Akkoyunlular dönemine ait olduğu anlaşılmaktadır. Kümbet Akkoyunlu hükümdarının torunu Rüstem Bey’ in oğlu olan Emir Bayındır’ ın 1481 yılında ölümün ardından onun adına yapılmıştır.

Emir Bayındır Kümbeti kare kaide üzerinde yer alan, hem sütun hem de kemerler ile güneye açılan silindirik gövdesi ve basık konik külahıyla diğer kümbetlerden ayrılmaktadır. Kümbetin ikinci katına konulan küçük mihrabın ibadet amaçlı kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Bitlis’ in tarihi ilçelerinden Ahlat’ ı ziyaret etmeniz durumunda mutlaka görmeniz gerek yapılardan biri olan Emir Bayındır Kümbeti’ nin yanı sıra bölgenin tarihi hakkında daha detaylı bilgi alabileceğiniz Ahlat Müzesi’ ni de seyahat planınıza dahil edebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Emir Bayındır Kümbeti (Ahlat)
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?