Mama Hatun Türbesi

+ 5 Fotoğraf
4.8/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Mama Hatun Türbesi Hakkında

Erzincan’ın Tercan ilçesi tarihi kalıntılar açısından oldukça zengin. Bu ilçede birçok tarihi değeri görebilme imkanı yakalayabilirsiniz. Sizlere Tercan ilçesinde bulunan ve tarihi Saltuklulara uzanan Mama Hatun Türbesi’nden bahsedeceğiz. Mama Hatun Türbesi, esasında büyük bir külliyenin küçük bir parçasıdır. Saltuklu Prensesi Mama Hatun adına yaptırılmıştır. Türbenin kitabesi pek okunamamakla birlikte sadece mimarının ismi okunabilmiştir. Mimarı Ahlatlı Ebu’n-Nema bin Mufaddal’dır. Türbe yapılan tahminlere göre 1192-1202 yılları arasında inşa edilmiştir. Mama Hatun Türbesi’nin yanında kervansaray ve hamam bulunmaktadır. Türbenin mimarisi diğer türbelerden daha farklıdır. Kendine özgü bir mimarisi olan türbenin gövdesi dilimlidir. Gövdesi silindiriktir ve gövdesinin üzeri dilimli konik bir külahla kapatılmıştır. Erzincan’da görülebilecek diğer tarihi mekanlar arasında Tercan ilçesindeki Abrenk Kilisesi ve Üzümlü ilçesindeki Altıntepe Ören Yeri’dir.

Yorum / Değerlendirme

4.8/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Mama Hatun Türbesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
4/5 Mükemmel
02.12.2018
Misafir
Elinize sağlık
Çok beğendim. Elinize sağlık, teşekkür ederim. 100 aldım ama bahsedeceğiz kısmı olmasaydı daha güzel olurdu. Yine de güzel.
5/5 Mükemmel
25.02.2017
Ufuk okutucu
Bilgisi olan varsa
Türbe üzerindeki tarih hicri takvime göre mi yazılmış, Saltuklular o zaman hangi takvimi kullanıyordu? Bilgisi olan varsa cevap yazsın. Teşekkürler.
5/5 Mükemmel
17.11.2014
Misafir
mama hatun turbesi
Mama Hatun Türbesi’ne gideceğim, meraklandım.

Konum

Haritada gör