Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kırıkkale Gezi Rehberi

+ 1 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Kırıkkale Gezi Rehberi

Kızılırmak'ın kolları arasında bulunan ve Ankara'ya yakınlığı ile bilinen şirin ve küçük bir kent olarak karşımıza çıkan Kırıkkale, İç Anadolu Bölgesi sınırlarında bulunuyor. Kırıkkale'yi merak ederseniz ya da yolculuğunuz sırasında kendinize bir mola vermek isterseniz Kırıkkale gezi rehberi yazımızı okuyabilir ve kendi planlarınızı oluşturabilirsiniz.

Kırıkkale Hakkında

Neolitik Çağ'lara kadar uzanan Kırıkkale tarihi , bıraktığı tarihi eserler ile göz dolduran bir şehir olmasının yanı sıra, Anadolu'nun merkezinde birçok yolun kesiştiği bir konumda bulunuyor. Bu nedenden dolayı kültürel bir berekete de sahip oluyor.

Kızılırmak'ın verimli toprakları arasında bulunan Kırıkkale haritası , yıllar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Birçok dini yapının bulunması ile Kırıkkale'de cami ve türbelerle birlikte bölgenin mimarisini yansıtan Selçuklu ve Osmanlı eserlerine rastlayabilirsiniz.

Konum itibariyle Kırıkkale harita üzerinde Ankara ile yakınlığından ötürü iki şehrin tarihinin birbirine çok yakın olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Cumhuriyet döneminde şehirde Makine ve Kimya Endüstri Kurumu'nun kurulması ile bölgenin sanayi merkezi haline gelmiş olan Kırıkkale; çelik, kiremit ve makine fabrikaları ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

Sadece kendi bölgesi içinde değil ülke ekonomisine de büyük katkıları olan bu şehir, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Osmanlı döneminin ünlü gezginlerinden Evliya Çelebi'nin övgüyle bahsettiği şehirlerden biri olan Kırıkkale'de doğa ile doğa ile baş başa zaman geçirebileceğiniz tabiat parkları da bulabilirsiniz.

Kırıkkale nerede diye haritada arayacak olursanız, Anadolu'nun göbeğinde 4365 km'lik bir alanda konumlanan bu küçük şehir, sınırlarında barındırdığı birçok yapı ve doğa harikası belde ile her yıl yerli ve yabancı yüzlerce turisti ağırlıyor.

Küçük bir şehir olması itibariyle adını çok sık duymadığımız bu şehir, hemen her turist için çeşitli alternatif turizm imkanları sunuyor. Tarihseverler için birbirinden meşhur tarihi mekanları, doğaseverler için de birbirinden güzel doğal parkları ile ilgi çeken Kırıkkale aynı zamanda gurme turizmi için de ilgi çekiyor.

Dolu dolu bir tatil için bu küçük ve şirin kenti ziyaret edebilir ya da dilerseniz yolculuklarınıza eklediğiniz duraklardan biri olarak rotanıza ekleyebilirsiniz.

Kırıkkale Harita ve Yol Tarifi

İç Anadolu Bölgesi'nin Orta Kızılırmak Bölümü'nde yer alan Kırıkkale'ye nasıl gidilir derseniz, şehre ulaşım sağlamak için kara yolu ya da demir yolu seçeneklerini kullanabilirsiniz. Anadolu'nun merkezi noktalarından birinde bulunan Kırıkkale'ye TCDD'nin düzenlemiş olduğu birkaç farklı sefer ile ulaşabilirsiniz.

Haftanın belirli günlerinde Ankara-Tatvan arası sefer düzenleyen Van Gölü Ekspresi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak Siirt-Ankara arası ulaşım hizmeti veren Güney Kurtalan Ekspresi olarak karşınıza çıkar. Bu iki sefer için de bir durak olan Kırıkkale, ziyaret edebileceğiniz küçük ve şirin bir kent olarak karşımıza çıkıyor.

Son dönemlerde popülerliği artmış olan ve Ankara-Kars arası sefer düzenleyen Doğu Ekspresi'ni de tercih edebilirsiniz. Demir yolu seçenekleri dışında bölgeye bir de kara yolu ile doğrudan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kırıkkale yol tarifi seçenekleri sunan akıllı telefonlarınızla kolay bir sürüş sağlayarak, dilerseniz özel aracınızla dilerseniz hemen her gün ve her saat düzenlenen otobüs seferleri ile Kırıkkale'ye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer daha kısıtlı zamanlar için Kırıkkale'ye gitmeniz gerekiyorsa Ankara Esenboğa Havaalanı'nı tercih edebilirsiniz.

Kırıkkale'de havalimanı bulunmamasından dolayı Ankara havaalanını tercih ediyorsanız, Esenboğa'dan Kırıkkale'ye ulaşmak için yaklaşık 90 km bir kara yolu gitmeniz gerektiğini de hesaba katabilirsiniz.

Kırıkkale Hava Durumu ve İklimi

Bulunduğu konum itibariyle Kırıkkale hava durumu sert karasal iklim özellikleri ile hüküm sürmekte. Kırıkkale hangi bölgede yer alıyor diye soracak olursanız İç Anadolu'nun iç kesimlerinde yer alıyor. Kırıkkale'de bölge iklim özellikleri itibariyle yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kış ayları ise soğuk ve yağışlı geçiyor.

Yağış rejimi düzenli olmayan Kırıkkale'de en fazla yağış ilkbahar aylarında görülüyor. Sert karasal iklimin tipik özellikleri arasında bulunan sıcaklık farkları da yüksek oluyor. Hem gece gündüz sıcaklığı hem de yıllık sıcaklık farkı fazla görülen sert karasal iklim neticesiyle bölge genelinde ve Kırıkkale'de kahverengi step toprakları görülüyor.

İç Anadolu Bölgesi'nin tipik özellikleri ile net bir şekilde görülen Kırıkkale'de en sıcak aylar Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları olarak kayıtlara geçiyor. Kırıkkale hava şartları nedeniyle İç Anadolu hava özelliklerini taşıdığı için dilerseniz sonbahar aylarında tatilinizi planlayabilirsiniz.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Kırıkkale Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kırıkkale'de Nerede Kalınır?

Ankara'ya yakınlığı ile bilinen bir şehir olan Kırıkkale, sanayi bakımından gelişmiş olduğu için çok fazla iş ziyareti alıyor. Bu ziyaretler ve yatırımlar bölgenin zaman içerisinde gelişmesini de sağlıyor. Dolayısı ile Kırıkkale merkezde her zevke ve keseye uygun konaklama çeşidi bulabilirsiniz. Konforuna düşkün bireyler için Kırıkkale beş yıldızlı, uygun Kırıkkale otellerini tercih edebilir, daha uygun bütçelerle tatil geçiriyorsanız pansiyon ya da apart otelleri tercih edebilirsiniz.

Kırıkkale'de Alışveriş Nerede Yapılır?

Kırıkkale merkezde günlük kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak adına birçok alışveriş merkezi ve süpermarket seçenekleri ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca şehrin ünlü caddeleri arasında yer alan Zafer Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve Menderes Caddesi gibi yerlerde kendinize ya da sevdiklerinize hediyeler alabileceğiniz butik mağazalar da bulabilirsiniz. Anadolu toprakları motifleri ile süslenmiş olan Kırıkkale el işi işlemeleri ve dokuma tezgahlarından, şehrin ilçelerini ziyaret ederek alışveriş yapabilirsiniz. Karakeçili, Keskin ve Sulakyurt gibi ilçelerde oya işlemeleri ve halı dokumaları bulabilirsiniz.

Kırıkkale'ye Ne Zaman Gidilir?

İç Anadolu Bölgesi'nin tipik özellikleri ile geçirebileceğiniz bir tatil için bölgenin iklimini araştırmalı ve kendiniz için en uygun ayları tercih etmelisiniz. Yaz ayları sıcak ve kurak olan, kış ayları ise soğuk ve yağışlı olan bu şehir için en uygun zamanlar hava sıcaklıklarının insanı rahatsız etmediği serinlikte seyrettiği bahar ayları olabilir. Sonbahar ayları ilkbahar aylarına göre biraz daha ılık geçtiği için aktivitelerinizi daha rahat gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle ilkbahar aylarında daha fazla yağış aldığı için bölge ziyaretini sonbaharda da yapabilirsiniz.

Kırıkkale'nin Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Anadolu'nun göbeğinde bulunan bir şehir olarak bilinen Kırıkkale turizm faaliyetleri açısından dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Tarihi geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için gezilecek yerler listesi de bir o kadar çeşitli karşımıza çıkıyor. Kırıkkale'de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Çeşnigir Köprüsü, Ballı Cami ve Türbesi, Hasandere Camii ve Türbesi, Haydar Sultan Cami ve Türbesi gibi tarihi yerler bulunuyor. Karaahmetli Tabiat Parkı ve Celal Bayar Parkı gibi şehir halkına ve misafirlere doğal güzelliklerini sunan yerleri de görmeden şehri terk etmemelisiniz.

Kırıkkale'nin Neyi Meşhur?

Kırıkkale neyi meşhur sorusunun ilk yanıtını bulmak ve şehri keşfetmek için en az iki gününüzü ayırmanız gerekiyor. Tarihi yerlerinin yanı sıra Kırıkkale'nin mutfağı da ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarıyor. İç Anadolu lezzetlerinin en meşhur yemekleri ile misafirlerini ağırlayan Kırıkkale'ye gidip restoranlarında akşam yemeğini yemeden dönmemelisiniz. Dilerseniz evinize götürmek için de satın alabileceğiniz ürünler için birer liste hazırlayabilirsiniz. Kırıkkale'nin başta gelen lezzetlerinden biri olarak karşımıza un tarhanası çıkıyor. Hem sağlıklı hem de lezzetli olan tarhana çorbasını bir de Kırıkkale usulü denemeli ve sofralarınızda bu lezzete yer verebilmek için mutlaka tarifini almalısınız. Kırıkkale'nin en belirgin lezzetlerinden biri olarak karşımıza çıkan sızgıt yemeğini mutlaka denemelisiniz. Yemeklerde et seven bireyler için değişik bir lezzet olan sızgıt, Kırıkkale'de her evde her özel toplantıda sofralarda yerini alır. Beş çayında ya da kahvaltıda yemek için hamur işi grubunda bulunan kömbeyi deneyebilir, yörenin meşhur tatlısı pelteyi çayınızın yanında isteyebilirsiniz. İç Anadolu sofralarının en belirgin ve lezzetli yemeklerini sunan Kırıkkale mutfağı ile tarif defterinize yenilerini ekleyebilir ve evlerinizde bu yöreden çeşitlerle de misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz.