Keloğlan Mağarası

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
4 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli
Telefon

Keloğlan Mağarası Hakkında

1970 yılında keşfedilen fakat birkaç yıl gibi yakın bir zamanda turizme açılan Keloğlan Mağarası Denizli\’nin Acıpayam ilçesindeki Dodurgalar Kasabası’nda yer alıyor. Bilenler bilir; Keloğlan Mağarası bir dönem Saadettin Teksoy tarafından televizyonda tanıtılmıştı. Teksoy’un mağara gezisinde; “Saçım benim saçım benim, dökülüyor saçım benim, girdim keloğlan mağarasına, gür çıkar saçım benim, tarak tutar başım benim. ” cümlesi o dönemde çok konuşulmuştu. :) Keloğlan Mağarası’nın anlatılan rivayeti şöyle… Çoban olan Keloğlan bir gün yağmur yağarken saklanacak bir yer arar. O sırada bu mağarayı görür ve içine girer; fakat mağarada o kadar çok ileri gider ki çıkış yolunu bulamaz. Köylüler çobanı aramak için yola koyulur. Mağaraya giren köylüler keloğlanı bulduğunda keloğlanın saçı sakalı birbirine girmiştir. Bu rivayetten yola çıkılarak mağarada 20 gün yaşayan kel birinin saçının çıkacağına inanılır. Denizli\’de hikayesiyle eğlendirecek, iç mekanıyla farklı bir dünyaya sürükleyecek bir yolculuk olacak Keloğlan Mağarası sizler için.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
4 değerlendirme
Keloğlan Mağarası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
03.02.2017
Misafir
Mağara muhteşemdir
Acıpayam Dodurga Mahallesi’nin Karadağ bölgesinde yer alan mağara muhteşemdir. Yolu asfalttır. İçindeki sarkıt ve dikitler çok mükemmeldir. 150 metre uzunluğunda olan mağaraya zevk alarak gezeceksiniz. Ayrıca mağara dışından mükemmel Eşeler Dağı ve Dodurga Ovası manzarası sizi etkileyecektir. Acıkırsanız Dodurga yakınında bulunan alabalık tesislerinde taze balık yiyebilirsiniz. Hafta sonu için güzel bir fırsat. Giriş 3 TL.
5/5 Mükemmel
11.09.2015
Misafir
Dünyanın en güzel mağaralarından biri
Dünyanın en güzel mağaralarından biri. Tanıtımı maalesef az. Turizme açık. Sarkıt ve dikitleriyle mükemmel bir mağara. 150 metre uzunluğunda içinde sular damlayan ve yarasalar yaşayan ilgi çekici bir mağara. `Antalya` - `Denizli` yolu üzerinden Dodurga tarafında saptığınızda sadece 6 km uzaklıkta gideceğinize değer bir yer. Yol tamamıyla asfalttır.
5/5 Mükemmel
18.08.2015
Misafir
Ayrı bir güzellik içerisinde
Keloğlan Mağarası sadece sarkıt ve dikitleriyle değil, Eşeler Dağı ve Dodurga Ovası manzarasıyla ayrı bir güzellik içerisindedir.
5/5 Mükemmel
28.12.2013
Misafir
Keloğlan Mağarası
Gerçekten çok güzel. Bir kere gittim ve bayıldım.

Konum

Haritada gör