Karakaya Köyü

  • Muğla / Bodrum / Gümüşlük
9.5puan

Karakaya Köyü

Bodrum'un en sessiz ve doğallığı bozulmamış beldelerinden biri olan Gümüşlük'te yer alıyor Karakaya Köyü. Gümüşlük'ün tam tepesinde bulunan Karakaya Köyü, sırtını büyük bir kaya yamacına dayamış iki-üç katlı eski Rum taş evlerden oluşan şirin mi şirin bir köy ve Bodrum geziniz sırasında görmeden geçmemeniz gereken bir yer.

Bahsi geçen evler 350 metre yükseklikte yer alıyor. Tamamı Gümüşlük Koyu'na hakim bir tepede, kaya oyuğuna gizlenmişçesine saklambaç oynuyorlar sanki bizlerle. 35 haneden oluşan Karakaya Köyü, nüfus mübadelesi sırasında terkedilmiş.

Şimdilerde yeni yeni yerleşimlerle hareketlilik kazanan Karakaya Köyü, Bodrum'daki, hatta ülkemizdeki en güzel günbatımı manzarasına sahip olan önemli bir seyir noktası aynı zamanda. Bizden söylemesi.

Eğer yolunuz bir gün Bodrum'un eşsiz beldesi Gümüşlük'e düşer de, Karakaya Köyü'nde günbatımını seyretmezseniz çok şey kaybedeceğinizi bilmenizi isteriz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • Puana Göre Listele
  • En Faydalılar
2
9
Karakaya Köyü
Karakaya Köyü
Bodrum / Muğla
Türkiye
Tarihi evler

-

O kadar çok merak ettim ki inşallah yakın zamanda gelip o tarihi evleri görmek istiyorum.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
10
Karakaya Köyü
Karakaya Köyü
Bodrum / Muğla
Türkiye
Rüya gibi bir köy

-

Rüya gibi bir köy... Doğayla bütünleşmiş taş evler, taş merdivenler, dar sokaklar, yüzyılların gizemine açılan pencereler, "kimler tıklattı, kimler girip çıktı " diye düşündürten zamanında görkemli oldukları her hallerinden belli zevkli ustaların elinden çıkmış oymalı kapılar, hele de ağaçlar ve tüm köyü sarmalamış çiçekler, bitkiler... Bir evin bahçe kapısına dönüştürülmüş oymalı dolap kapakları beni çocukluğuma götürdü. Anneannemin de duvara oyulmuş dolaplarında böyle kapaklar vardı. Gezi boyunca bize eşlik eden o cana yakın köpeği de unutmamak gerek, çocuklar pek sevdiler. Eşim, bize buradan bir ev verseler cennete çevirirdik deyip durdu ama dedim ya bizim için rüya gibi rüya ötesi bir atmosferdi. Gördüğüm en güzel eski yerleşimlerden biri. Bir kez daha üzüldüm bırakıp gitmek zorunda kalan o insanlar için, birçok yerde olduğu gibi burada da gidenler ve onların bıraktıklarına yerleşen yeni gelenlerin (onlar da başka mekanların gidenleriydi tabii) hazin öyküsünü duyumsayarak ve her şeye dokunma isteğiyle gezdim köyü, bir kez daha hem de daha ayrıntılı gezeceğim illaki…

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)