Karabük Gezi Rehberi

Tarihi esintilerin, doğal manzaralar ile bir araya geldiği Karabük şehri, Batı Karadeniz bölgesinin incisi olarak görülüyor. Yemyeşil ormanları ile nefesinizi açan bu şehir, aynı zamanda yüzyıllar öncesine dayanan uzun soluklu hikayeleri ile sizleri geçmişe götürüyor. Karabük gezi rehberi , sizlere merak ettiğiniz her şeyi detayları ile birlikte sunuyor.

Karabük Hakkında

İlk Tunç Devri zamanlarına kadar uzanan Karabük hayatının ilk yerleşim yeri Eskipazar bölgesi olarak biliniyor. Yapılan araştırmaların devamında ise İlkçağ'da Hitit ve Roma imparatorluğu gibi çeşitli devletlerin hakimiyet çevresinde olduğu belirleniyor. Belirtilen bilgiler doğrultusunda Karabük hangi bölgede sorunuzun cevabını ortaya çıkarıyor. Eski çağlardan itibaren önemli bir konumda bulunan şehir, Karadeniz Bölgesi'nin batısında yer alıyor. Ticaret noktalarının üzerinde yer alan konumu sayesinde ülkemizin 78. ili olan Karabük'e Türklerin yerleşmesi ise 1071 yıllarında başlıyor. Geçen zaman içinde yoğunlaşan Türk nüfusu sayesinde bu önemli ticaret ve turizm şehri, 1995 yılında Türkiye'nin gözde illerinden biri haline geliyor. Karabük şehrinin bu kadar hızlı ve yüksek derece gelişebilmesinin elbette ki birden fazla nedeni bulunuyor. Hem konum avantajları hem de sanayileşme çalışmaları sayesinde yükselen şehir, doğasını günbegün korumaya devam ediyor. Karabük, Karadeniz Bölgesi'nin merkezinde yer almasının yanı sıra, Türkiye'nin başkenti olan Ankara'ya oldukça yakın olması ile birlikte önemli şehirler arasında bulunuyor. Bulunduğu önemli konum, şehri uğrak bölgeler kategorisine almayı başarıyor. Ayrıca Türkiye'nin en önemli ticaret, turizm ve sanayi şehirleri arasında olan İstanbul'a yakınlığı da Karabük'ü vazgeçilmez kılıyor. Böylelikle hem tatilseverler hem de iş hayatına bağlı geziler, rotaları Karabük bölgesine çevirmeyi sağlıyor. Toplamda 4.145 kilometrekareden oluşan şehir, 1937 yılı içinde kurulan meşhur Karabük Demir Çelik Fabrikası, günümüzde çalışmayı sürdürerek ne kadar sağlam ve dayanıklı temellerinin olduğunu kanıtlıyor. Türkiye'nin en önemli sanayi fabrikaları arasında olan Karabük Demir Çelik Fabrikası yanında çeşitli fabrikalarda faaliyet gösteriyor. Tekstil, gıda, çimento gibi çeşitli fabrikalar da şehri sanayileşme yönünde ileriye götüren diğer seçeneklerden oluyor. Karabük'ün uğrak noktalar arasında bulunmasının diğer bir sebebi ise doğa güzellikleri ve kendine has manzaralarından kaynaklanıyor. Baktıkça gözlerinizi ayıramayacağınız tarihi eserler yeşil doğa ile bir araya gelince ortaya unutulmaz manzaralar çıkıyor. Adeta bir kartpostalı inceliyormuş hissini uyandıran doğa harikaları her mevsim görülmeye hazır ziyaretçilerini bekliyor.

Karabük Yol Tarifi

Karabük'e nasıl gidilir sorusu aklınızda soru işaretleri uyandırıyor ise derin bir nefes alabilirsiniz. Çünkü Türkiye'nin en gözde şehirleri arasında olan Karabük hem kara yolu ile hem de hava yolu ile kolaylıkla ulaşılabilecek konumda yer alıyor. Eğer Karabük'te unutulmaz, sıcacık bir tatil planınız var ise özel aracınızla bile ulaşım sağlayabilirsiniz. İlk kez bu bölgeye gidiyor iseniz, yanınıza Karabük haritası alarak keyifli ve konforlu bir yolculuğa başlayabilirsiniz. Farklı noktalara uğrayarak bir gezi planlıyorsanız, Karabük'ün harika konumunun size çeşitli fırsatlar sunacağını bilmeniz gerekiyor. Ankara üzerinden bir yolculuk gerçekleştirerek farklı bölgeleri de rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Çünkü Ankara ve Karabük arası sadece 220 kilometre uzaklığa sahip oluyor. Aklınızdaki tatil planı kara yolu değil de hava yolu ise, Karabük'e uçak ile de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı'nı tercih ederek, aktarmasız uçuşlar ile kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.İstanbul'dan başlayacak olan yolculuğunuz için Karabük yol tarifi ihtiyacı duyuyorsanız bu bölgeden de hem hava yolunu hem de kara yolunu tercih edebilirsiniz.

Karabük İklimi

Karabük, Karadeniz bölgesine ait olmasına rağmen karasal iklime sahip bir şehir oluyor. Bu yüzden Karabük hava koşulları kışın ve yazın birbirinden farklı olabiliyor. Kış aylarında yoğun yağışlı geçen şehir, harika manzaralar sunarken aynı zamanda toprağın canlanmasına ve gelişmesine katkıda bulunuyor. Eğer aklınızda Karabük gezisi var ise veya bu bölgeye yolunuz düşerse, mutlaka önceden Karabük hava durumu incelemesi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bol yağışlı geçen kış ve ilkbahar aylarının ardından kocaman ve yemyeşil ağaçların ziyaretçilere bıraktığı tertemiz havayı içinize çekerek harika vakit geçirebilirsiniz. Hatta sağlık dolu vakitlerinizi uzatmak isterseniz şehrin sunduğu yemyeşil doğa içinde ailenizle, sevdiklerinizle veya bireysel olarak kamp kurabilirsiniz. Yaklaşık olarak %65'i ormanlar ile kaplı olan şehir, her mevsim vakit geçirebilecek alanlara sahip olduğu için dilediğiniz zamanda bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Kış aylarında Karabük'te bir gezi planlıyor iseniz, konaklayacağınız alanın yağmur manzarasına uyanarak unutulmaz bir sabah yaşayabilirsiniz. Doğanın kucak açtığı bu bölgede yağmur sonrası tertemiz toprak havası ile yürüyüş yaparak etrafı keşfe çıkabilirsiniz.

Harita ve Yol Tarifi

Yol Tarifi
Yükleniyor..
Oteller
Kervan Konukevi & Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Safran Gold Pansiyon
2

1 misafir değerlendirdi.

T&T Konaklama Karabük
Henüz değerlendirme yapılmadı.
T&T Konaklama Safranbolu
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Safran Germia Palas
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Yılmaz Pansiyon Karabük
6

7 misafir değerlendirdi.

Ege Resort Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Kanyonvadi Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Aygür Otel
10

19 misafir değerlendirdi.

Odabaş Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Sultan Saray Hotel
10

2 misafir değerlendirdi.

Arasna Otel
7

3 misafir değerlendirdi.

Zalifre Otel
9

21 misafir değerlendirdi.

Safa Köşk
10

2 misafir değerlendirdi.

Zalifre Konakları
9

1 misafir değerlendirdi.

Meymune Valide Konağı
10

14 misafir değerlendirdi.

Safran City Hotel & Spa
10

11 misafir değerlendirdi.

Uz Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Raşitler Bağ Evi
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Değirmenci Konak
10

2 misafir değerlendirdi.

Nimet Hanım Konağı
9

10 misafir değerlendirdi.

Uz Otel
10

7 misafir değerlendirdi.

Çelik Palas Hotel
10

21 misafir değerlendirdi.

Mutaflar Konuk Evi
10

8 misafir değerlendirdi.

Demirkapı Konak Otel
10

91 misafir değerlendirdi.

Safranbolu Paflagonya Konak
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Gülevi Safranbolu
10

3 misafir değerlendirdi.

Güneş VIP Konak Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Öz Safranbolu Otel
10

1 misafir değerlendirdi.

Çamlıca Konak Pansiyon
10

11 misafir değerlendirdi.

Efsane Sarnıçlı Konak
10

6 misafir değerlendirdi.

Hanedan Konak Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Benan Konak
10

32 misafir değerlendirdi.

Kalafatoğlu Konak
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Leyla Hanım Konağı
10

35 misafir değerlendirdi.

Yorgancıoğlu Konakları
9

42 misafir değerlendirdi.

Boncuk Konak Sanat Evi
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Muhsin Bey Konağı
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Gülen Konak
10

42 misafir değerlendirdi.

Mehveş Hanım Konağı
10

3 misafir değerlendirdi.

İnci Otel Safranolu
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Turgut Reis Konak Otel
8

7 misafir değerlendirdi.

Tabağ Ahmet Bey Konağı
10

28 misafir değerlendirdi.

Safran Resort Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Safranbolu Safa Otel
10

25 misafir değerlendirdi.

Güney Konak
10

37 misafir değerlendirdi.

Güdükoğlu Saklı Bahçe Aile Bağ Evi
10

26 misafir değerlendirdi.

Kahveciler Konağı
10

3 misafir değerlendirdi.

Safranbolu Konağı
10

12 misafir değerlendirdi.

Özata Konakları
10

3 misafir değerlendirdi.

Karabük Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Anlatmakla bitirilemeyen Karabük sadece doğası, turizmi ve restoranları ile meşhur değil; aynı zamanda ilçeleri, tarihi eserleri ve festivalleri ile de adını sıkça duyuran bölgeler arasında yer alıyor. Karabük neyi meşhur diye düşündüğünüz zaman akıllara gelen ilk sıralamalar böyle oluyor. Her sene düzenlenen festivalleri gezicilere eğlenceli ve keyifli anlar yaşatırken, tarihi eserlerinin bulunduğu birbirinden güzel yerleri ise sizleri geçmişe götürüyor. Hem günümüzden hem de geçmişten izler taşıyan bu muhteşem kültürü daha yakından tanımak isterseniz tatil rotanıza Karabük'ü ekleyebilirsiniz. Bu bölgeye uğradığınız zaman dilimini festivaller ile denk getirdiğinizde şehirde daha uzun süre kalmak isteyebilirsiniz. Eylül aylarında gerçekleştirilen Safranbolu Bağ Bozumu Şenliği tam olarak iki gün sürüyor. Dolu dolu geçen etkinliklerde bu bölgeye ait olan üzümlerle ilgili yarışmalar yapılıyor. Katılabileceğiniz diğer aktiviteler arasında Dede Yaylası Şenlikleri ve Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali bulunuyor. İkramlar, konserler, söyleşiler ve sergiler düzenlenen bu festivaller halk ve ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görüyor.

Uzun yıllardır hem turizm hem de ticaret alanında sürekli olarak gelişen Karabük, tatilseverler için oldukça harika bir alışveriş noktası oluyor. Karabük'e gittiğiniz zaman nereden nasıl alışveriş yapacağınızı bilmiyorsanız, elinize Karabük harita basımlarından birini alarak, tüm alışveriş merkezlerine çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bu unutulmaz geziden kendinize ve sevdiklerinize çeşitli anılar bırakmak isterseniz semt içinde kurulan pazarlardan ve her ilçede bulunan lokumculardan alışveriş yapabilirsiniz.

Karabük tatilciler ve ziyaretçiler tarafından her mevsim sıklıkla ziyaret edilen bölgeler arasında bulunuyor. Kış aylarında tatilseverler için ilk sıralarda yer alan şehrin, yıllık ortalama sıcaklığı 14 derece oluyor. Yaz tatili sevenler içinde oldukça ideal olan sıcaklıklar tatilcilere konforlu zamanlar geçirmeye olanak sağlıyor. Karabük turizm açısından da oldukça önemli bir konuma sahip olduğu için özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin gözdesi oluyor.

Karadeniz bölgesinin parlayan şehirleri arasında bulunan Karabük, ziyaretçilerine çeşitli ve uygun Karabük otelleri seçenekleri sunuyor. Eğer Karabük nerede ve bu bölgeye nasıl ulaşım sağlanır gibi sorularınıza yanıt aldığınızı düşünüyorsanız, sırada bu unutulmaz tatilinizde nerede ve nasıl konaklayabileceğiniz sorusu geliyor. Şehrin neredeyse her noktasında bulunan otellerin yanı sıra, tarih kokan Safranbolu evlerinde de konaklama imkanınız bulunuyor. Ayrıca çarşılarda ve çeşitli bölgelerde bulunan konaklarda da rahatlıkla kalabilirsiniz.

Uzun soluklu bir Karabük tatili isterseniz, bu bölgede gezip görebileceğiniz birçok nokta olduğunu bilmeniz gerekiyor. Çünkü Karabük tarihi çok eski zamanlara kadar uzandığı için geriye çeşitli tarihi yapılar, mağaralar ve camiler bırakıyor. Bu tarihi alanlar, şehrin eşsiz doğası ile bir araya gelince ziyaretçilere çeşitli seçenekler sunuluyor. Safranbolu evleri, tarihi müzeler, ormanlar, kanyonlar ve gezilecek yerler sizleri misafir etmeyi bekliyor.