Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi Kanlı Tabya, Kars Merkez

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi Kanlı Tabya

  • Kars / Kars Merkez
  • Halitpaşa, Azat Yolu 21-19, 36000 Kars Merkez/Kars

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi Kanlı Tabya

Doğu Ekspresi ile son yıllarda ülkemizde adından sıkça söz ettiren Kars'ta meraklılarına farklı bir müze deneyimi sunuyor Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi. Bu müze bal mumundan yapılmış canlandırmalarının yanı sıra interaktif olanakları ve ekranları ile ziyaretçilerini bekliyor.

Bu interaktif müzenin kurulduğu yapı 19. yüzyılda bitmek bilmeyen savaşlarla boğuşan Kars halkının kendilerini koruyabilmeleri amacıyla 1803'te dönemin Osmanlı Padişahı III. Selim zamanında yapılmış olan bir tabyadır. Adı ‘Yeni Tabya' olan yapı 19. yüzyılda, Rus ordularının istilasına karşı şehrin savunulmasında önemli bir görev üstlenen tabyalar, 1828'deki Rus saldırısının püskürtülmesinde, 1855'teki Kars Zaferi'nin kazanılmasında ve 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında savunma amaçlı olarak yıllarca aralıksız kullanılmıştır.

Son olarak 1828'de Rus birliklerinin bir gün Kars'a yaptıkları saldırılardan birinde düzenlenen gece baskınında, o sırada Yeni Tabya'da bulunan askerlerin tamamı şehit edilmiş. Yaşanan bu olay üzerine tabyanın adı 'Yeni' değil Kanlı Tabya olarak anılmaya başlanmıştır.

Kanlı Tabya birçok savunma savaşında Rus ordularına karşı Kars'ı güney cepheden korumak amacıyla Kurtuluş Savaşı bitene kadar kullanılmıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından Kanlı Tabya'da 2015 yılında başlatılan kazı ve restorasyon çalışmaları ile yapı yeniden hayata kazandırılmış ve Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi olarak işlev kazandırılmış. İçinde ve dışında yapılan tüm çalışmalardan sonra yapı 2017 yılında turizme açıldı.

Müze taşıdığı yüksek manevi değeriyle ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Müze yapısının 8 ana salonu olup 1828 yılından Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanına kadar yaşanan birçok önemli olay interaktif olarak ziyaretçilere sunulmaktadır.

Sarıkamış Harekatı'nın canlandırılması, donan askerlerin buğulu camdan gösterilmesi, müze girişindeki aynalar vasıtasıyla şehit askerlerin sonsuza kadar anılması amacıyla çarıkları üzerine konulan ışıklar ve bal mumu heykellerle yapılan canlandırmalar müze içerisinde en çok dikkat çeken öğeler arasında dikkat çekmektedir.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın