Kars Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Kars civarında görülmesi gereken 7 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Kars
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
2.5/5 Ortalama
(2.5 değerlendirme)
Kars
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Kars

Kars Kalesi

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Kars
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Kars
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
3.4/5 Çok İyi
(3.4 değerlendirme)
Kars
Plaj
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Kars

Kars Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Sokakların buram buram tarih koktuğu olağanüstü bir şehir merkezi; Kars Merkez…

Son yıllarda ismini sıklıkla duyduğumuz Kars ve zaman geçtikçe daha da popülerleşen Doğu Ekspresi macerası ile Kars’ta nereler gezilmeli sorusunu sıklıkla duyar olduk. Bizler her zaman şunu savunuruz, bir yeri keşfetmenin en güzel başlangıç noktası, gittiğiniz yerin şehir merkezidir. İstisnalar elbette ki vardır ama Kars’ı keşfetmeye başlayacağınız yer de kesinlikle Kars Merkez olmalı. Eğer Doğu’daki yaşamı merak ediyor ve gözlerinizle görmek istiyorsanız, siz de bir an önce bu özel şehri keşfetmelisiniz. Bunun için de sizlere Kars Merkez’de gezilecek yerlerle ilgili ufak bir liste hazırladık.

Kars Kalesi: Kars Merkez’de yer alan Kars Kalesi, tüm heybetiyle selamlıyor sizleri. Şimdiye kadar gördüğümüz kaleler arasında belki de en güzellerinden biri de Kars Kalesi’dir. Şehir merkezinin enfes manzarası ise kalenin en can alıcı noktalarından biri. Kars Kalesi’nin içerisinde semaverde çay içip soluklanabileceğiniz bir de kafeterya bulunuyor. Hem de Kars Merkez manzarasına nazır…

Havariler Kilisesi: Kronolojik olarak gittiğimiz zaman, Kars Merkez gezilecek yerler listesinin ikinci sırasını Havariler Kilisesi alıyor elbette. Nefis bir mimariye sahip Havariler Kilisesi. Ancak sanıyoruz ki kilise ziyarete açık değil. Ya da bizim gittiğimiz gün ve saatte kapalıydı, zira kapı duvardı. Ama yine de muhteşem bir yapı olduğundan kesinlikle görülmeye değer.

Topçuoğlu Hamamı: Kars Merkez’de çok sayıda metruk yapı var. Belediye niçin bu yapıları turizme kazandırmıyor, anlam verebilmiş değiliz. Topçuoğlu Hamamı da onlardan biri. Hamam o kadar başıboş bırakılmış ki, elini kolunu sallayan girebiliyor ve ne yazık ki hamam ile birlikte diğer yapılar da iyi korunamıyor bu yüzden. Bu durumun yakın zamanda düzelmesini umut ediyoruz.

Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı: Kars Merkez’de, Ortakapı Mahallesi’nde bulunan Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, Kars Merkez gezilecek yerler listenizin 4. durağı. 19. yüzyılın ilk çeyreğinde inşa edilmiş olan yapı, Osmanlı-Rus savaşı sırasında, Ordu Komutanı Gazi Ahmet Muhtar Paşa tarafından bir süre karargah binası olarak kullanılmış.

Kars Müzesi: Müze gezmeyi ne kadar seviyorsunuz bilemiyoruz ama Kars Müzesi, kesinlikle ziyaret etmeniz gereken müzelerden biri. Şehrin tarihine geniş kapsamlı bir yolculuk için Kars Müzesi’nde sergilenen arkeolojik, etnografik ve taş eserleri mutlaka görmelisiniz. Müzenin bahçesinde yer alan Kazım Karabekir Paşa’ya ait vagon ise en can alıcı eserlerden biri bize kalırsa.

Ani Harabeleri: Kars Merkez’de bulunduğunuz süre boyunca, hatta Kars’ın herhangi bir yerinde bulunduğunuz süre boyunca Ani Harabeleri’ni görmeniz kesinlikle şart. Kars Merkez’e 48 km mesafede yer alan Ani Harabeleri, Türkiye-Ermenistan sınırında yer alıyor. M.Ö. 350-300 yıllarına dayanan köklü bir geçmişe sahip olan Ani Harabeleri, Selçuklu dönemine ait eserler de barındırıyor bünyesinde.

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi: Eski ismi ile Zavot, şimdiki ismi ile Boğatepe olan köyün içerisinde yer alıyor Ekomüze Zavot Peynir Müzesi. Burası Türkiye’nin ilk ve tek peynir müzesi olma özelliği taşıyor aynı zamanda. Müzeyi gezdikten sonra zavot ineklerini görebilir, meşhur Kars kaşar peynirinden ve gravyer peynirinden satın alabilir, misafirperver köy halkının evlerine misafir olup, müthiş bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz.