Kars Merkez bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Kars Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Sokakların buram buram tarih koktuğu olağanüstü bir şehir merkezi; Kars Merkez…Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Kars Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 16 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Ani Harabeleri

"İyi tanıtım yapılmalı"

"Alışveriş merkezi değil"

6.8

Misafir yorumu

4 yorum

Kars Kalesi

"Güzel"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Havariler Kilisesi

"Kars’ı çok severim"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Topçuoğlu Hamamı

"Belediyecilik geri kalmış"

5.0

Misafir yorumu

1 yorum

Kars Merkez Tarihi Mekanlar

Sokakların buram buram tarih koktuğu olağanüstü bir şehir merkezi; Kars Merkez…
Son yıllarda ismini sıklıkla duyduğumuz Kars ve zaman geçtikçe daha da popülerleşen Doğu Ekspresi macerası ile Kars'ta nereler gezilmeli sorusunu sıklıkla duyar olduk. Bizler her zaman şunu savunuruz, bir yeri keşfetmenin en güzel başlangıç noktası, gittiğiniz yerin şehir merkezidir. İstisnalar elbette ki vardır ama Kars'ı keşfetmeye başlayacağınız yer de kesinlikle Kars Merkez olmalı. Eğer Doğu'daki yaşamı merak ediyor ve gözlerinizle görmek istiyorsanız, siz de bir an önce bu özel şehri keşfetmelisiniz. Bunun için de sizlere Kars Merkez'de gezilecek yerlerle ilgili ufak bir liste hazırladık.

Kars Kalesi: Kars Merkez'de yer alan Kars Kalesi, tüm heybetiyle selamlıyor sizleri. Şimdiye kadar gördüğümüz kaleler arasında belki de en güzellerinden biri de Kars Kalesi'dir. Şehir merkezinin enfes manzarası ise kalenin en can alıcı noktalarından biri. Kars Kalesi'nin içerisinde semaverde çay içip soluklanabileceğiniz bir de kafeterya bulunuyor. Hem de Kars Merkez manzarasına nazır…

Havariler Kilisesi: Kronolojik olarak gittiğimiz zaman, Kars Merkez gezilecek yerler listesinin ikinci sırasını Havariler Kilisesi alıyor elbette. Nefis bir mimariye sahip Havariler Kilisesi. Ancak sanıyoruz ki kilise ziyarete açık değil. Ya da bizim gittiğimiz gün ve saatte kapalıydı, zira kapı duvardı. Ama yine de muhteşem bir yapı olduğundan kesinlikle görülmeye değer.

Topçuoğlu Hamamı: Kars Merkez'de çok sayıda metruk yapı var. Belediye niçin bu yapıları turizme kazandırmıyor, anlam verebilmiş değiliz. Topçuoğlu Hamamı da onlardan biri. Hamam o kadar başıboş bırakılmış ki, elini kolunu sallayan girebiliyor ve ne yazık ki hamam ile birlikte diğer yapılar da iyi korunamıyor bu yüzden. Bu durumun yakın zamanda düzelmesini umut ediyoruz.

Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı: Kars Merkez'de, Ortakapı Mahallesi'nde bulunan Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, Kars Merkez gezilecek yerler listenizin 4. durağı. 19. yüzyılın ilk çeyreğinde inşa edilmiş olan yapı, Osmanlı-Rus savaşı sırasında, Ordu Komutanı Gazi Ahmet Muhtar Paşa tarafından bir süre karargah binası olarak kullanılmış.

Kars Müzesi: Müze gezmeyi ne kadar seviyorsunuz bilemiyoruz ama Kars Müzesi, kesinlikle ziyaret etmeniz gereken müzelerden biri. Şehrin tarihine geniş kapsamlı bir yolculuk için Kars Müzesi'nde sergilenen arkeolojik, etnografik ve taş eserleri mutlaka görmelisiniz. Müzenin bahçesinde yer alan Kazım Karabekir Paşa'ya ait vagon ise en can alıcı eserlerden biri bize kalırsa.

Ani Harabeleri: Kars Merkez'de bulunduğunuz süre boyunca, hatta Kars'ın herhangi bir yerinde bulunduğunuz süre boyunca Ani Harabeleri'ni görmeniz kesinlikle şart. Kars Merkez'e 48 km mesafede yer alan Ani Harabeleri, Türkiye-Ermenistan sınırında yer alıyor. M.Ö. 350-300 yıllarına dayanan köklü bir geçmişe sahip olan Ani Harabeleri, Selçuklu dönemine ait eserler de barındırıyor bünyesinde.

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi: Eski ismi ile Zavot, şimdiki ismi ile Boğatepe olan köyün içerisinde yer alıyor Ekomüze Zavot Peynir Müzesi. Burası Türkiye'nin ilk ve tek peynir müzesi olma özelliği taşıyor aynı zamanda. Müzeyi gezdikten sonra zavot ineklerini görebilir, meşhur Kars kaşar peynirinden ve gravyer peynirinden satın alabilir, misafirperver köy halkının evlerine misafir olup, müthiş bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz.

7 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
7
İyi tanıtım yapılmalı
5

-

Orası tarihi bir yer, dinlenme tesisi değil. Fakat bir Karslı olarak gelişmediğini ben de düşünüyorum. Ama yeterince iyi tanıtım yapılırsa daha güzel şeyler olur.

7
Alışveriş merkezi değil
10

-

Tuvalet ve içecek stantlarının olmaması normal. Sonuçta orası bir harabe, alışveriş merkezi değil.

7
Dinlenilecek bir yer düşünülmemiş
2

-

1 Temmuz 2017 tarihinde memleketim olan Kars'taydım. Ani Harabeleri'ni gezmeye gittik. Tabi yerli-yabancı turistler de vardı. Çok utandım ve üzüldüm. Yıllar önce bıraktığım gibi hiçbir gelişme yok. Ne içecek, vs. alabileceğimiz bir yer ne ihtiyacı olanlar için WC ne de dinlenilecek bir yer düşünülmemiş. İlk defa gelenlerden hiç güzel sözler duymadım. Harika bir tarihi ve görüntüsüyle turistleri büyüleyen bu tarihi y.. Devamını Göster

7
Belediyecilik geri kalmış
5

-

Kars tam anlamıyla tarih cenneti. İnsanları 10 numara. Ancak belediyecilik anlayışı koskocaman sıfır. Her taraf patates tarlası gibi. Trafik tam bir keşmekeş yollar berbat tarihi değerlere bakayım derken bir çukura düşmeniz ya da pisliğe basmanız işten bile değil. Birçok il gezdim belediyeciliğin beş para etmediği tek il diyebilirim. Demokrasiye sonuna kadar inanırım ancak kayyum atansa üzülmeyeceğim tek il...

7
Kars’ı çok severim
10

-

Ben Kars'ı çok severim, hem de çok ama kendim Sinopluyum. Yemekleri harika.

7
Güzel
10

-

Çok güzel.

7
abdulgaffar günay tarafından...
10

-

Ben bir karslı olarak diyorum ki; tarihi merak edenlere birkaç gün yetecektir.