Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 10 Şey, Türkiye

Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 10 Şey

Keşif Rehberi - - tarafından güncellendi. Sen De Görüşlerini Paylaş 49 Yorum

Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 10 Şey
Fotoğraf: Kudret Çayıroğlu

Öncelikle Doğu Ekspresi'nin ne olduğuna açıklık getirelim. Doğu Ekspresi, bir tur ya da serüven değil. Eski Türk filmlerinde gördüğümüz kompartımanlı bir tren. Biletinizi alıyorsunuz ve gitmek istediğiniz yere gidiyorsunuz. Serüven değil dedim ama amacınız bir yerden bir yere gitmek değilse, sadece bu deneyimi yaşayabileceğiniz bir serüven halini aldı diyebilirim. Hatta son zamanlarda ciddi anlamda fenomen oldu. Ancak şunu temin ederim ki, herkesin hayatı boyunca mutlaka yaşaması gereken şeylerden biri. Bambaşka hayatlar, şaşırtıcı hikayeler ve olağanüstü manzaralar eşliğinde uzun bir yolculuk Doğu Ekspresi. İlk fırsatta bu maceranın siz de bir parçası olun derim. İşte Doğu Ekspresi hakkında merak edilen 10 şey.

1 - Bilet Ücretleri Ne Kadar?

dogu ekspresi bilet fiyatları ne kadarBilet ücretleri yolculuk edeceğiniz kompartımana göre değişiyor. Şu an için bilet fiyatları şu şekilde; pulman 47 TL, örtülü kuşetli için 63,50 TL, yataklı için 117 TL (2018 itibariyle). Ancak genç, 60 yaş üstü, öğretmen gibi indirimler mevcut. Hepsine de %20 indirim uygulanıyor. 65 yaş üstü ve çocuk yolcular ise %50 oranında indirimden yararlanabiliyorlar. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

2 - Nereden Nereye Gidiyor? Hangi Duraklarda Duruyor?

dogu ekspresi hangi duraktan geçiyorDoğu Ekspresi Ankara Tren Garı'ndan kalkıyor ve Kars Tren Garı'na kadar gidiyor. Ara duraklar ise, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum. Ara duraklarda ne kadar duracağı pek belli olmuyor. Benim yolculuğum sırasında yolcusunu indirdi, yeni yolcusunu aldı ve gitti.

3 - Yolculuk Kaç Saat Sürüyor?

dogu ekspresi kaç saat sürüyorFotoğraf: Kudret Çayıroğlu
Tren, Ankara Garı'ndan her gün saat 18:00'de kalkıyor ve ertesi gün saat 18:30'da Kars Garı'na varıyor. Yani toplam yolcuğunuz 24,5 saat sürüyor. Ben yolculuğa çıkmadan önce detaylı bir araştırma yapmıştım ve sürekli olarak rötar yaptığından, bu sürenin 29 saate ulaştığından bahsediliyordu. Ben de kendimi bu şekilde şartladım ancak vagon görevlisiyle konuştuğumda, son 3 – 4 aydır trenin tam zamanında Kars'a vardığını söyledi. Aynen dediği gibi de oldu.

4 - Hangi Vagonu Tercih Etmeliyim?

dogu ekspresinde kaç çeşit vagon varBen yataklı vagonda gitmeyi tercih ettim. Yataklı vagonlar iki kişilik. Ranza şeklinde iki adet yatak, bir dolap, dolabın içinde mini bir buzdolabı ve lavabo (tuvalet değil) var. Kuşetliler ise 4 kişilik. Pulman bildiğimiz sadece koltuk. Yataklı vagonda çok rahat ettim. Kuşetlilere de şöyle bir göz ucuyla baktım onlar da rahat görünüyordu. Ancak, eğer 4 kişiden az kişiyseniz kuşetli kompartımanı komple satın almanızı öneririm. Yabancı yolcularla seyahat etme durumu biraz can sıkıcı olabiliyor çünkü. Yataklı da ise tek kişi seyahat edebilirsiniz, ancak o zaman 96 TL'den 116 TL'ye satın almanız gerekiyor biletinizi (2017 itibariyle).

5 - Tuvaletler Sorun Teşkil Ediyor mu?

dogu ekspresinde tuvaletler temiz miFotoğraf: Kudret Çayıroğlu
Benim seyahatim sırasında bu konuda çok rahat ettiğimi söyleyebilirim. Yataklı vagonda en fazla 7 kompartıman olduğu için tuvaletleri daha az kişi kullanıyor. Bir de yataklı vagonda iki tuvalet var. Kuşetli ve pulman vagonlarda yolculuk eden kişi sayısı fazla olduğundan durum değişebilir. Tuvaletler temizleniyor elbette ama zaman geçtikçe oluşabilen kirlilikten sorumlu olan TCDD değil, tuvaletleri temiz kullanmayanlardır.

6 - Trende Yemek Bulunuyor mu?

dogu ekspresinde yemek var mıEvet, trende bir de yemekli vagon var. 4'er kişilik masalar halinde bir restorandan oluşuyor ve menü mevcut. Restoranda alkol satışı da yapılıyor. Menüde yazan her şey bulunmuyor ancak aç kalmazsınız. Fiyatlar ise makul. Mesela hamburger 6,5 TL, meşrubat 2,5 TL gibi (2017 itibariyle). Porsiyonun ne kadar doyurucu olduğu ise göreceli. Ancak restoran özel bir işletmeye ait olduğundan, müşterisi olduğu sürece açık. Belli bir açılış-kapanış saati yok. Kahvaltı tabağı da var ve fiyatı 9 TL (2017 itibariyle). 26 adet çıkıyormuş fakat bitmiyormuş. Biz akşamdan ayırtmıştık. Siz yine de yanınızda yolluk götürün.

7 - Valiz İçin Ayrı Bir Bölüm Var mı?

dogu ekspresinde valiz nereye konuluyorFotoğraf: Kudret Çayıroğlu
Maalesef yok. Valiziniz de sizinle birlikte seyahat ediyor. Yataklı kompartımanlarda valiz koymak için yer var ancak kuşetlilerde yokmuş sanırım. Ayrıca kompartımanların kapıları içeriden kilitlenebilmesine rağmen, dışarıdan kilitlenemiyor. Vagon görevlisi bir sorun yaşanmayacağını söyledi ve ‘eğer restoranda oturacaksanız uzun süre, arada gelip kolaçan etmenizde fayda var' diye de ekledi.

8 - Evcil Hayvan Kabul Ediliyor mu?

dogu ekspresinde evcil hayvan kabul ediliyor mu

Fotoğraf: Kudret Çayıroğlu

Evet, evcil hayvan kabul ediliyor. Ancak bazı şartlar var. Öncelikle evcil hayvanınıza da %50 indirimli olarak bilet almanız gerekiyor. Ve maalesef örtülü kuşetli ve yataklı vagonlarda değil, pulman vagonda seyahat etme şartı koşuluyor. Bununla ilgili detaylı bilgiler TCDD'nin internet sitesinde mevcut.

9 - Trende Sigara İçiliyor mu?

dogu ekspresinde sigara içiliyor muŞimdi bu konu biraz karışık. :) Elbette ki trende sigara içilmesi yasak. Ancak siz kapınızı kilitledikten ve diğer yolcular tarafından şikayet edilmedikten sonra nereye kadar engellenebilir, artık siz düşünün. :) Yalnız, kompartımanınızda sigara içerken, sigara kokusunun tüm koridoru sardığını, hatta yan kompartımanlardan da hissedildiğini belirtmeliyim.

10 - Yorucu Oluyor mu?

dogu ekspresi yorucu muFotoğraf: Diley Kuru
Şundan emin olmalısınız ki, 2 saatlik bir uçak yolculuğu daha fazla yoruyor insanı. Pulmanda seyahat etmek şüphesiz ki çok yorucudur ama yataklı vagon için aynı şeyi söyleyemem. Gece tren çok fazla hız yaptığından bayağı bir sallanıyorsunuz ve kaliteli bir uyku söz konusu değil. Ancak 24 saat yolculuk yapmışsınız hissi oluşmuyor.

Bonus: Küçük Bir Tavsiye

dogu ekspresine bineceklere tavsiyelerFotoğraf: Diley Kuru
En güzel yerlerden sabah saatlerinde geçiyor tren. Görmeniz gereken manzaraları yakalamak için saat 07:00-07:30 saatlerinde uyanık olmanızı tavsiye ederim. Hatta yapabiliyorsanız, gün doğumunu kaçırmayın derim. Bir de Erzurum'da çocuklar trenin peşinden koşup ‘kaga' diye bağırıyorlar. Biz kaganın ne olduğunu bilemediğimizden, çocukların ne istediğini anlayamadık. Meğer kaga, abur cubur anlamında kullanılıyormuş. Yani çocuklar, çikolata, bisküvi tarzında şeyler istiyorlar. Eğer denk gelirseniz, camdan atın çocuklara. Biz sonradan öğrendiğimizden, bir hayli üzüldük.

Bonus 2: Rota Tavsiyesi

dogu ekspresiFotoğraf: Diley Kuru
Doğu Ekspresi ile Kars'a geldiğinizde, en azından 1 ya da 2 gece konaklamalı bir rota oluşturarak, şehri gezmenizi öneriyorum. Sanıldığının aksine, Kars gerçekten de çok güzel bir şehir. Akşam otelinize yerleştikten sonra, ertesi gün Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü'nü görüp, o günün akşamında uçakla dönüş yapabilirsiniz. Ya da bir gün daha fazla kalarak, Kars mutfağını deneyimleyebilir, şehir merkezindeki tarihi yapıları ve Kars Kalesi'ni gezebilirsiniz.

İsimsiz fotoğraflar alıntıdır.
49 misafir tavsiyesi
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
49
/

-

Yakın dönemde okuduğum en keyifli gezi yazısıydı. Gerçekten gitmek için motive oldum, dahası gitmiş, görmüş kadar oldum. Yaşanmışlıklar güzeldir; hele de eline yazmak yakışan birisinden okumak ise böylesi özeldir. Elinize, gönlünüze sağlık. İyi ki gezmiş, iyi ki yazmışsınız. :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Ben 4 yaşındayken annem, kız kardeşim ve amcamla Kars'tan İstanbul'a trenle gelmiştik. Yatağımız vardı, hiç unutmam. Kompartımanları gezerken birinde sporcular vardı, onları hatırlıyorum. İstanbul'a Haydarpaşa Tren Garı'ndan girenlerdenim. Ben de Doğu ekspresi ile (yataklı) Kars'a gitmek isterdim.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Çok güzel bir inceleme-değerlendirme. Sayın Diley Kuru hanımefendiye, bu alandaki tüm çalışmalarından ve bu son çalışmasından ötürü çok çok teşekkür ediyor ve yeni yeni incelemelerini her zaman beklediğimizi vurguluyorum. Esenlik dileklerimle.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Benim için de tren yolculuğu çok eğlenceli ve nostaljikti... Bu yazıdan sonra en kısa zamanda tekrar… :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Kars ve özellikle Doğu Ekspresi gerçekten inanılmaz bir deneyim. Gitmeden, görmeden değeri bilinemeyecek bir tren ve kesinlikle ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde yer almalı. :) Fotoğraflar için de gösterdiğiniz hassasiyet adına ayrıca teşekkür ediyorum. Ellerinize sağlık.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Diley Kuru Hanım, şunu anlayamadım. Dönüş yok mu? Vardır tabii muhakkak, ondan da bilgi alabilir miyim? Lütfen.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Merhaba Nesrin, evet, Kars'tan Ankara'ya dönüş seferi yapılıyor. Her gün saat 07:45'te Kars Garı'ndan hareket eden Doğu Ekspresi, ertesi gün saat 08:05'de Ankara Garı'na varmış oluyor. Gidiş-dönüş bilet satın alabilmek mümkün.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Yaşlılar için konaklamalı, yataklı ve ve sigara içmeyen arkadaş grupları ile seyahat etmek daha uygun olur diye düşünüyorum, okuyunca insan heyecanlanıyor ama keşke gençken fırsat bulabilseydik diyorum, gençlere duyurulur.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

keşke başka bloglardan izinsiz bir şekilde fotoğraf kullanmasaydınız yazınızda, en azından izin isteseydiniz... Sizce bu doğru bir şey mi?

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (1)
49
/

-

Kars ziyareti planlarken tesadüfen bu blog sayfası ile karşılaştım. Anında tren fikri kafamda flaş gibi patladı. Sevgili blog yazarı sayesinde tren ile gidiş, uçak ile dönüş şeklinde yukarıda yazılanları yaptık (iki arkadaş). Sonuç: 2 saat rötar ile yol 26,30 saat sürdü ancak tek kelime ile harika idi. Yukarıda yazılanlar kesinlikle az bile. Aceleniz yoksa, yanınızda iyi bir yoldaşınız varsa durmayın, bu deneyimi yaşayın.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Sigara içilmesi konusu çok can sıkıcı, pulmanda ne yaparız bilmiyorum, sigara kokusundan nefret ederim.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Yarın bu yolculuğa yalnız çıkacağım, heyecanlıyım. Şimdiden her anı ve detayı yaşar gibiyim. Muhteşem bir tecrübe olacak.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Muazzam bir tecrübe, çok geçmeden yaşanması gerekir; müthiş manzaralar, tüm çıplaklığıyla Anadolu gerçeği, bozkır - ıssız - renksiz şehirler... Yemekli vagonu işleten şirket ile anlaşma bozulduğundan bir süre trende yemek yok, ama problem değil, kısa bir erzak listesi + Erzurum'da gara paket servis "Çağ kebab" getiriyorlar. :) Biz 2 vagon kapattık bir arkadaş grubuyla, çok eğlendik. :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Kars'a tren ile yolculuk etmek bir ayrıcalıktır. Üniversite yıllarından beri trenin yaşamımda önemli bir yeri var. Seyahat süresi uzun olsa da kitaplarınızı, gazetelerinizi eksik etmezseniz nefis bir yolculuk yapabilirsiniz. Ben 2015 yılında Kars-Ankara seyahat ettim. Çok keyifli duygular içinde anılarımı yeniledim. Bu hafta yine Ankara-Kars yolculuğu planlıyorum.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Küçükken Samsun'dan Sivas'a oradan da aktarma yaparak Erzurum'a trenle giderdik. Bir kere de Erzurum Horasan'dan İstanbul Haydarpaşa'ya uzun ve gizemli bir tren yolculuğu da yapmışlığımız vardır. Diyeceğim o ki harika, denenmesi gereken bir macera, sosyalleşme ve çocukluğun verdiği yaramazlıkla dolu bir yolculuktu. 25 yaşındayım ve tekrar anılarımı tazelemek için Doğu Ekspresi'ne bineceğim. Bu arada yazı yol gösterici, teşekkürler.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Ben de bayramda bu yola çıkacağım yanıma kitaplarımı alıp. Farklı bir deneyim olacak. Tavsiyeler için teşekkürler (özellikle kaga için :)))).

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Hızlandırılmış tren gelmeden Doğu Ekspresi ile mutlaka Kars'a gidin ve 2 kg'lık kelle kaşar almadan dönmeyin.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Doğu Ekspresi düşünüyorum, hangi aylar daha münasip?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Sevgili Bektaş, eğer donmuş Çıldır Gölü'nde balık tutmak, kızakla kaymak istiyorsanız kış aylarında gidebilirsiniz. Zira Nisan ayında göl erimeye başlıyor. Kars'ın kışı ayrı baharı ayrı güzel. Dilediğiniz zaman gidebilirsiniz.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Öncelikle yaptığız iş için teşekkürler. Ben Doğu Ekspresi'nin neden İstanbul'dan hareket etmediğini merak ediyorum eğer biliyorsanız lütfen yanıtlayın. Ayrıca Kars benim doğduğum yer, ben de oradan trenle yataklı vagonda İstanbul'a 3 günde gelmiştim. Ailemle birlikte yine trenle yolculuk yapmak isterim ama İstanbul'dan tren varsa...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Merhaba Eray Bilge; eskiden Doğu Ekspresi, İstanbul Haydarpaşa Tren Garı'ndan hareket ediyormuş. Ancak Haydarpaşa'nın geçici olarak hizmete kapatılması ve Pendik'te Yüksek Hızlı Tren hattının açılması dolayısıyla, İstanbul'dan Kars'a ancak Pendik'ten Ankara aktarmalı olarak gidebilirsiniz ne yazık ki. Nitekim biz de öyle yaptık.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Merak edilebilecek her şeyi yazmışsınız. Ellerinize sağlık.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

11 Şubat dolunay olduğu gün Doğu Ekspresi'yle Kars'a gitmeyi planlıyorum kızak ve balık tutmak için. Eşsiz bir plan gibi. Dönüşte daha güzel şeyler yazmak üzere. :)

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

9 Şubat tarihinde Doğu Ekspresi ile Kars'a gidiyoruz, eminiz harika bir deneyim olacak.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Teşekkür ediyorum. Sinop'tan Kars'a gitmem gerekiyor ve aktarmalı da olsa uçak denk gelmiyordu. Şimdi doğru Doğu Ekspresi'ne.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Yorucu lakin güzeldi... İlk önce Türkiye'mi gezmeli, her şeye değer...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Vermiş olduğunuz bilgilerde, restoran kısmında içkinin verildiği yazıyor, oysa bir sene evvel içkinin yasaklandığını söylediler, lütfen bilgilerin gerçeklerini söyleyin.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (1)
49
/

-

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz. Yeteri kadar net ve açıklayıcıydı. Tavsiyelerinize uyup ailemle birlikte en kısa zamanda bu yolculuğa çıkacağız.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Açıklamalarınız çok aydınlatıcı, teşekkürler. Ancak tıkandığım şu ki; yalnız bir bayan olarak yataklıda tek kişi seyahat etmek için, 98,00 TL yerine 123,00 TL ödeme nasıl/neye göre oluyor? İnternetten bilet satın alırken nasıl alacağım? Yolcuların adlarını yazmak gerekiyor, yanımda başka yolcu olmayacak ki? İnternetten satın alırken tek kişi ile 123,00 TL'ye odayı nasıl kapatabilirim? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Emine merhaba; yataklı vagonlar iki kişilik. Ancak sen, otellerde de sıklıkla rastlanan "single farkı" dediğimiz şeyi ödemek durumunda kalıyorsun. Bu yüzden birim fiyat değişiyor. Ben bu yolculuğa 2015 yılında çıkmıştım. Bu nedenle fiyatlar değişmiş olabilir. 1. maddenin son satırında bir link yer alıyor. O linke tıklayarak hem bilet fiyatlarını öğrenebilir hem de bilet satın alabilirsin. Vagonda tek kişi kalacağını zaten bileti alırken belirtmiş oluyorsun. Sevgiler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Yazı 2015'te yazılmış. Biz 3 gün içinde YHT Tren ile Ankara-İstanbul-Ankara yolculuğu yaptık. İstanbul'da, Fenerbahçe'de TCDD sosyal tesislerinde otururken eşim neden birlikte uzun bir tren yolculuğuna çıkmıyoruz dedi. Kars, Bakü, Tiflis yeni açılan hattı kastederek. O zaman aklıma hemen 2 yıl önce yazılan bu yazı geldi ve dönüşte yeniden okumaya başladım. Bu durumda Kars'tan sonra yola devam etmek de düşünülebilir. Diğer yandan 2018 Şubat ayında Sofya, Haziran 2018'de ise Belgrad ve Bükreş tren seferlerinin başlayacağını ilan ediyorlar, bu da başka bir seçenek olabilir. Belki turlar devrede olabilir zaman içinde. 1970 yılında İstanbul'dan Paris Gare De L'est'e kadar trenle gitmiştik, eski günlere geri dönüyoruz.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

2005-2010 yılları arasında Kars'ta üniversite okuyordum. Birkaç ayda bir Kars Garı'ndan trene atlar an karaya giderdim, oradan da Basmahane aktarmasıyla İzmir'e. Bazen de yine Ankara Garı aktarmasıyla İstanbul Haydarpaşa'ya.. Bir kitapta yazılan ve sizi içine doğru çeken ve bir türlü çıkmak istemediğiniz o en güzel hikayeydi tren yolculuğu. Kars'tan sabah 07'de ilk ben çıkardım ve 29 saatin sonunda Ankara'ya son ben varırdım. Birçok yeni yüzler görürdüm. Çok arkadaşlıklar ve sevgilinin kapısından döndüğüm zamanlarım bazen…

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Merhaba ben bayağı acemiyim tren yolculuğu konusunda, önümüzdeki hafta için Doğu Ekspresi'ne bilet aldım, ancak e-bilette sadece 1. mevki yazıyor. Bunlar yataklı mı?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Merhaba, tren bize gezme imkanı sağlıyor mu, yoksa biz istediğimiz ilde inip mi geziyoruz?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Merhaba Şükran, istediğiniz ilde inip geziyorsunuz. Ama tren, duraklarda sadece yolcu indirip alıyor. Dolayısıyla diğer illeri gezeyim, geleyim, tren yolculuğuna devam edeyim gibi bir durum maalesef yok.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Sayfa çok faydalı bilgilerle dolu, teşekkür ederim öncelikle. Doğu Ekspresinin tüm aylık bilet müsaitliklerini listeleyen bir site kodladım. https://www.doguekspres.net/ Bir kontrol edip işe yarayacağını düşünürseniz paylaşmanız beni mutlu eder.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Harika anlatmışsınız. Çok açıklayıcıydı, teşekkür ederim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Dönüşte tren ne zaman dönüyor?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Merhaba, ekspresle ilgili pek fikrim yok, aklıma takılan konu ise şu; tren Kars'a ulaştıktan sonra Kars'taki konaklamadan sonra tekrar Ankara'ya aynı trenle mi dönüş oluyor yoksa kendi imkanlarımız ile mi dönüyoruz?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Merhaba 2 kişiyiz ama 4 kişilik kuşetlide kalmak istiyoruz ama bilet alırken diğer 2 kişi için T.C'leri nasıl yazacağız. Yine kendi T.C'mizi mi yazacağız? Diğer iki kişiyi çocuk bileti alınca nasıl olur?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

2 saatlik uçak yolculuğu 24 saatlik vasat bile olmayan bir tren yolcuğundan nasıl daha fazla yorucu olabilir? 2 saat ayakta gitseniz gidersiniz. Hayretsiniz yani.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Diley Kuru Hanımefendi Doğu Ekspresinde yolcuların Erzurum Ilıca mevkiinde yöremizde gaga (kaga değil) diye tabir edilen abur cubur yiyeceklerin çocuklara camdan atılarak hayatlarını tehlikeye düşürdüğümüzün farkında değiliz. Her gün aynı sorunla karşı karşıya kalıyoruz. Bir çikolata için çocuklar birbirlerini iteliyor, kavga ediyor, trenin altında kalacaklar neredeyse. Bunu demiryolcu olarak söylüyorum. Kesinlikle çocuklara camdan yiyecek atmayalım. Hayatları çikolatadan daha değerlidir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Güzel ve açıklayıcı bilgiler vermişsiniz. Ellerinize sağlık, çok faydalı. Rehberlik edip böyle bir geziyi yapacak insanlara ışık tutmanız çok hoş; fakat garip olan insanların güzeli değil içinden cımbızla eleştirmek için seçtikleri detaylar.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Merhaba 10 Kasım için Doğu Ekspresi tren biletim var. Gidemeyeceğim almak isteyen varsa benimle iletişime geçsin. Bilet tarihi ve saatini yazıyorum. Ankara Gar / Kars 10.11.2018, 17:55.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Merhabalar, 08.12.2018 Cumartesi gününe kuşetliden 4 biletim var. Sanırım Kars'a gidemeyeceğiz. Gitmek isteyen olursa benimle irtibata geçebilir 0530 433 55 70.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Çok güzel yorumlamışsınız. Yolculuğa çıkılmadan önce mutlaka okunması lazım.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

19.11.2018 tarihi itibari ile elinde iki kişilik bileti olan var mı? Instagram ile iletişime geçebilirsiniz cmrzl61.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Merhabalar elinde 2018-Aralık ayına ait Doğu Ekspresi bileti olan bana ulaşabilir mi acaba rica etsem? Çok önemli; ama biletlerin hepsi alınmış - instagram/gurkansevinc35

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
49
/

-

Merhaba Aralık ya da Ocak tarihleri için hafta sonu gidiş-dönüş olacak şekilde bilet arıyorum. Mail: ddmkaradag@gmail.com

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Son İncelenenler