İzmit Tren Garı
İzmit Tren Garı - Görsel 1
İzmit Tren Garı - Görsel 2
İzmit Tren Garı - Görsel 3
İzmit Tren Garı - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

İzmit Tren Garı Hakkında

Tatil rotanızı oluştururken gezilecek yerleri tren ile gezmek daha keyifli bir hal alıyor. Tren ile gideceğiniz yerlere daha uzun sürede ulaşım sağlasanız da birçok yeri görme ve yeni anılar biriktirme imkânı sunuyor. Tren garları da tıpkı trenler gibi ilgi çekici bir yapıya sahip.

Tren garları arasında İzmit Tren Garı’nın ayrı bir önemi bulunuyor. İzmit Tren Garı sanayi devriminin başlamasıyla II. Abdülhamid  Döneminde İstanbul ve Kocaeli’ne bağlı bulunan İzmit arasında ulaşımın kolay olması için demiryolunun yapımına başlanıyor. 1871’de yapımına başlanan demiryolunun İzmit’e ulaşımı 1873 yılını buluyor.

Almanlardan yardım alınarak yapılan garın açılışına Alman İmparatoru II. Wilhelm; Hereke’de yer alan çivi dahi kullanılmadan kendisine özel olarak ahşaptan yapılan konakta bir süre konaklıyor.

İzmit Tren Garı Özellikleri

İstanbul Haydarpaşa ile Kocaeli İzmit arasında toplam 91 kilometrelik demiryolu bulunuyor. Garın İzmit’te yapılmasının en önemli sebebi;.

  • Döneminin gelişmiş şehirlerin arasında olması,
  • İpek Yolu üzerinde bulunması ve
  • Kocaeli’nin dönemin en önemli liman ve ticaret kentleri arasında olması.

İzmit Tren Garı’nın yapılmasının bir diğer sebebi ise gelen hammaddelerin İstanbul’a hızlı varması ve tren yolu ile gelen malların kısa bir sürede İstanbul’a ulaşmasını sağlamak. Kısacası İzmit Tren Garı tarih boyunca aslında çok önemli olaya katkıda bulunuyor.

Planları Alman mimar Otto Ritter tarafından çizilen gar, neo klasik bir tarzda inşa ediliyor. İzmit; İstanbul’a yakınlığı ve Anadolu’ya geçiş yeri olduğundan 1919 yılında İngiliz donanmaları tarafından işgal edilen ilk yerlerden oluyor.

Kurtuluş Savaşı’nda da önemli rol oynayan İzmit Garı, Atatürk ve önemli devlet adamları için yapılan karşılama törenlerine ev sahipliği yapıyor.

Garın içerisinde bulunan birçok kısım sonradan ihtiyaçlar için farklı zamanlarda üretiliyor. 100 yıldan fazladır kullanılan gar günümüzde hala işlevselliğini koruyor ve bir kısmı da müze olarak kullanımı sürdürüyor. Zaman zaman bakım yapılan gar eski ihtişamını hala koruyor.

İzmit Tren Garı’nda bulunan en eski yapı ise, bekleme salonunun zemin katında bulunan bölümden oluşuyor. Eskiden şehrin odak noktası olan gar törenlerin ve karşılamaların yapıldığı, önemli kişilerin karşılanıp misafir edildiği için halkın uğrak mekânları arasında yer alıyor. İzmit Tren Garı günümüzde hala kullanılıyor ve her gün birçok yolcu ağırlıyor.

Tarihi olayları, yapılış tarzı, çevresinde bulunan yapıları ve müzesi ile tarihi İzmit Garı siz gezi severlerin gezi listenizde yer alabilir. Gezi listenizde bulunan İzmit Tren Garı’na ait yorumları okuyabilirsiniz. Konaklamayı düşünüyorsanız İzmit Otelleri sayfasını inceleyebilirsiniz.  .

İzmit Tren Garı Nerede?

Tarihi İzmit Tren Garı’nda hala birçok sefer düzenleniyor ve hızlı tren özelliği ile birçok yere ulaşımı kolaylaştırıyor. Kocaeli İzmit Tren Garı; her gün aynı saatte olmak üzere 24 tane sefer hizmeti veriyor.   İzmit Tren Garı’ndan hareket eden trenler;.

  • Ankara,
  • Karaman ve
  • Söğütlüçeşme

duraklarına varıyor.

  • Ankara - İstanbul,
  • İstanbul - Konya

arası hızlı tren seferleri gerçekleştirilirken Adapazarı, Gebze gibi yerlere de geleneksel seferler düzenleniyor. “İzmit Tren Garı nerede? ” diye merak edenler için merkezi konumda ve kolay ulaşılabilir bir lokasyonda olduğu söylenebilir. İzmit Tren Garı adres ise şöyle verilebilir: Kocaeli’nin İzmit ilçesinde yer alıyor ve günümüzde hala kullanılıyor.

Cumhuriyet Caddesi’nin batı ucunda ve D100 karayolunun yanında yer alıyor. Tren garına şehir içinden otobüs ile ulaşım mümkün. Kozluk Mahallesi İstasyon Caddesinde yer alan garda hızlı tren ile ulaşım sağlanabiliyor. Sizler de İzmit Tren Garı’na gidecekseniz İzmit Tren Garı yorumlar kısmını okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için garı arayabilir ve düzenlenen seferler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer İzmit’i daha fazla keşfetmek isterseniz İzmit Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar sayfasını inceleyebilirsiniz.  .

Yorum / Değerlendirme

İzmit Tren Garı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Sizin İçin Hazırladıklarımız