İzmit Atatürk Müzesi

  • Kocaeli / Kocaeli Merkez / İzmit

İzmit Atatürk Müzesi

Kocaeli, İzmit'te bulunan İzmit Atatürk Müzesi, 1874 yılında Sultan Abdülaziz için yaptırılmış iki katlı küçük bir saraymış. Eski adıyla İzmit Av Köşkü olarak bilinen müze, Adbülaziz'in çevrede avlandığı zaman dinlenmesi için yaptırılmış.

Atatürk'ün Fransız yazar Claude Farrere ile görüşmek için İzmit'e geleceği duyulunca İzmitliler kendisine bu köşkü hazırlamışlar. Atatürk, köşkün üst katında, merdivenin solunda bulunan odada misafir edilmiş.

İzmit Av Köşkü, Cumhuriyetle birlikte Valilik Konağı olarak kullanılmaya başlandı. Ancak köşk, mimari ve sanat değeri düşünülerek müzeye dönüştürüldü ve 1966 yılında ziyaretçilere açıldı. Müzenin üst katında Atatürk'ün yatak odası, alt katında ise arkeolojik eserler sergileniyor.

Eğer yolunuz İzmit'e düşerse, İzmit Atatürk Müzesi'ni de mutlaka ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
izmit ataturk muzesi
10

-

Çok güzel bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık. Çok eski bir İzmitli olarak bizim gezilip görülmesi gereken tarihi yerlerimizden biri. Hatırlayanlar bilirler, yıkılan Orduevi Sineması ile Valilik Konağı arasında kalan tarihi yapı. Malesef tanıtımı yetersiz olan bir yer. İzmitliler bile gidip görmemişlerdir burayı. Şimdilerde ücretli düğün fotoğrafllarının çekiminin yapıldığı yer olarak kullanılıyor. Atamızın gelip kald.. Devamını Göster