Işıklı Gölü
Işıklı Gölü - Görsel 1
Işıklı Gölü - Görsel 2
Işıklı Gölü - Görsel 3
Işıklı Gölü - Görsel 4

Işıklı Gölü

+ 6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Işıklı Gölü Hakkında

Büyük Menderes Nehri’ ni beseleyen kaynakların üzerinde, Akdağ’ ın güneyindeki Çivril Ovası’ nda bulunan Işıklı Gölü, 1968 yılına kadar doğal bir göl olarak varlığını sürdürüyordu. Ancak bu tarihten itibaren baraj gölüne dönüştürülen Işıklı Gölü, günümüzde Çivril Ovası’ nın sulanması amacıyla kullanılıyor.

Derinliği yaklaşık olarak 7 metre civarında olan Işıklı Gölü, bir tatlı su gölü olma özelliği taşıyor. Büyük Menderes’ in kaynağı ve kuzeydeki kollarından biri olan Kufi, Işıklı Gölü’ nün asıl su kaynağı olarak biliniyor.

Işıklı Çayı ve yeraltı suları ile de beslenen gölün batı, güney ve doğu kıyıları seddelerle çevrilmiş durumda. Gölün şu anki ana kaynağı olan Kufi, 1960’ lı yıllarda göle yönlendirilmiş ve günümüzde göl suyunun yaklaşık %60’ ını karşılıyor.

Bugün Işıklı Barajı, 40 yıldan beri çevredeki ovalarda gerçekleştirilen büyük çaplı sulamalar için su depolanan bir rezervuar rolü oynuyor. Denizli’ nin Çivril ilçesi sınırlarında yer alan Işıklı Gölü, su kuşlarının üreme alanı ve bir balık çiftliği aynı zamanda. Bununla birlikte Denizlililerin pazar günü kaçamak yerlerinden biri.

Mayıs ayında Işıklı Gölü’ nün yüzeyi, silme nilüferle kaplanıyor ve görülmeye değer manzaralar ortaya çıkıyor.

Çivril’ in merkezine 17 km mesafede bulunan Işıklı Gölü’ ne özel aracınızla ulaşmak için Çivril’ den Isparta-Uşak karayolundan yaklaşık 8 km devam edip, Işıklı kasabasına gelmeniz ve sonrasında ise 9 km daha güney yönünde doğru ilerlemeniz gerekiyor. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Işıklı Gölü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör