İkinci Beyazıt Külliyesi

  • Edirne

İkinci Beyazıt Külliyesi

1484-1488 yılları arasında inşa edilen İkinci Beyazıt Külliyesi, günümüzde sağlık müzesi olarak hizmet vermekte olup, Edirne'nin ziyaret edilen noktalarından biridir. II. Beyazıt tarafından yaptırılan külliyenin mimarı Mimar Hayreddin'dir.

Tunca Nehri'nin kıyısında bulunan II. Beyazıt Külliyesi, şehir merkezine sadece 2 kilometre uzaklıktadır. İmaret, cami, tıp medresesi, darüşşifa, hamam, mutfak ve erzak depolarından oluşmaktadır.

Külliyenin darüşşifa, sağlık müzesi olarak gelen turistler tarafından yoğun ilgi görür. Burada poliklinik, personel odaları, ilaç deposu mevcuttur. Darüşşifa, Osmanlı Devleti zamanında Musikiyle tedavi yöntemi de uygulamaktaydı. Rast Makamı havale ve felçli hastalar için, Rehavi Makamı baş ağrısı çekenler için, Neva Makamı kadın hastalıkları için Büzürlük Makamı ateşli hastalıklar için dinletilirmiş.

Edirne tatilinizde II. Beyazıt Külliyesi yakınındaki otellerin birinde konaklamayı tercih ederek hem külliyeyi hem de diğer tarihi alanları kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. Selimiye Camisi ve Edirne Muradiye Camisi, külliyeye oldukça yakındır.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın