Hasankeyf bölgesinde mutlaka yapılması gerekenler.

Hasankeyf Aktiviteleri

Tarihin ve doğanın kaynaştığı, kalıntılarıyla eski dönemlere yolculuk yaptıran ve yöresel yemekleriyle de damaklara hitap eden nadir bölgelerden biridir Hasankeyf.Hasankeyf Aktiviteleri

Tarihin ve doğanın kaynaştığı, kalıntılarıyla eski dönemlere yolculuk yaptıran ve yöresel yemekleriyle de damaklara hitap eden nadir bölgelerden biridir Hasankeyf.

Hasankeyf'te neler yapılmalı, Hasankeyf'te nereler görülmeli sorularına bu sayfamızda cevap vereceğiz.

Hasankeyf Batman'da ilk olarak bu büyük ören yerini gezebilirsiniz. Hasankeyf Ören Yeri, Mezopotamya'nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Ören yerindeki mağaralar, doğal oluşumlarla gerçekleşmiş kanyonlar ve vadiler arasında gezmek gezinizin en unutulmaz anlarını yaşatacak sizlere.

Hasankeyf'teki yapılacak şeyler listenize eklemenizi önerdiğimiz maddelerden biri de, özellikle yaz aylarında Dicle Nehri kıyısında kurulan tahtlı lokantalarda yöresel yemeklerin tadına bakmanız olacak. Kurulan tahtlı lokantalar, ayağınızı nehrin sularında dinlendirirken leziz yemekleri denemek kesinlikle beğeninizi kazanacak. Burada ızgara Dicle balığını tadına mutlaka bakmalısınız.

Yemek yiyebileceğiniz noktalar arasında ise Yol Geçen Hanı başta olmak üzere diğer mağaralardaki kafeler vardır. Kafeler genellikle güneş battıktan sonra tercih edilir. O saatlerde Kürt yemeklerini damağınızla buluşturabilirsiniz.

Dicle Nehri kıyısı boyunca dilediğiniz kadar yürüyüş yapabilirsiniz Hasankeyf'te. On Kemerli DDY Köprüsü, El Rızk Camii, Zeynel Bey Kümbeti ve Hasankeyf Kalesi nehrin kıyısı boyunca karşınıza çıkacak tarihi eserler arasındadır.

Bu arada Ekim ayının ilk haftası düzenlenen Hasankeyf Kültür ve Sanat Festivali'nin olduğu sıralarda Hasankeyf'te olursanız, festivale mutlaka katılmanızı öneririz. Konserler, sergiler ve konferanslar düzenlenen festival keyifli saatler geçireceğiniz bir etkinliktir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın