Haritayı Görüntüle

Batman Yapılacak Şeyler ve Görülecek Yerler:

Batman civarında yapılacak 0 aktivite.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Batman Yapılacak Şeyler ve Görülecek Yerler

Bir tarafta Hasankeyf’in köklü tarihi ve doğası, diğer tarafta bereketli topraklarıyla keşfedilmesi gereken şehirlerden biridir Batman.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Batman, sahip olduğu mağaraları, kilise ve manastırlarıyla uzun bir yolculuğun anahtarını sunuyor gezginlere. Bu benzersiz şehirde yapmanız gereken birçok aktivite bulunuyor. Batman’da yapmadan dönmemeniz gereken aktiviteler şöyle:

Batman’da ilk yapmanız gereken şey, şehrin yöresel mutfağını keşfetmek olmalı. Özellikle yağlı et yemeklerinin ön planda olduğu Batman’da hamur işlerinin de önemli bir yeri vardır. Batman usulü kütülk, kışlık dolma, bumbar, içli köfte, çiğ köfte ve şam böreği denemenizi önerdiğimiz lezzetlerden bazıları… Batman geziniz sırasında duymadığınız birçok lezzeti damağınızla buluşturma fırsatı yakalayacaksınız. Aynı zamanda konaklama seçeneklerini görmek isterseniz uygun Batman otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Batman’da güzel bir alışveriş yapmadan şehirden ayrılmayın. Batman’la özdeşleşen parlak sim işlemeli kumaşlardan satın alabilir, oya ve dantel gibi el işlerinden alarak sevdiklerinize hediye götürebilirsiniz. Aynı zamanda yün çoraplardan da almanızı öneririz.

Şehrin en göze çarpan tarihi noktaları arasındaki Hasankeyf Ören Yeri’ni muhakkak gezip görmelisiniz. Mezopotamya’nın en eski ve en köklü tarihini gözler önüne seren Hasankeyf Ören Yeri’nde birçok tarihi kalıntıyı keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda antik kentin doğal güzellikleri de gezinizin en etkileyici parçalarını oluşturacak.

Batman’ın köklü tarihi gözler önüne seren Mor Aho Manastırı’nı da görmenizi tavsiye ederiz. Hasankeyf’te yer alan Mor Aho Manastırı’nın ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte, şehre gelen turistlerin ziyaret noktalarından biridir. Manastırın yapımında kesme taş ve sönmüş kireç kullanıldığı görülmektedir.

Aynı zamanda Yol Geçen Hanı’nın ilginç yapısını, On Kemerli DDY Köprüsü’nün yanında yer alan El Rızk Camii’ni, tarihi 1460 yıllarına dayanan Zeynel Bey Kümbeti’ni ve Diyarbakır-Batman yolu üzerinde yer alan Malabadi Köprüsü’nü görülecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

Batman Alt Bölgeleri

Batman Merkez Otelleri
Daha fazla gör