Harput Buzluk Mağarası

+ 6 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Harput Buzluk Mağarası Hakkında

Elazığ’a 12 km, Harput’a 4 km mesafede bulunan Buzluk Mağarası, Keban Baraj Gölü’nün seyir tepesi konumunda yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre Buzluk Mağarası’nın tarihi Urartulara kadar uzanıyor. Yani Harput’un tarihinden bile daha köklü bir geçmişe sahip Buzluk Mağarası. Turistik açıdan oldukça büyük bir öneme sahip olan Buzluk Mağarası’nın en önemli özelliği ise yazın serin, kışın ise sıcak olması. Jeomorfolojik yapısı nedeniyle mağara içerisinde meydana gelen klimatolojik şartlar ve hava sirkülasyonu dolayısıyla yaz aylarında içinde doğal tabakalar, sarkıtlar ve dikitler halinde buzlar oluşuyor. Kış mevsiminde ise bu durumun tam tersine buz oluşumu meydana gelmiyor ve içeride sıcak bir hava hüküm sürüyor. Hatta bu özelliği nedeniyle eski tarihlerde başta Serince (Şüşnaz) Köyü olmak üzere, civar köylerde yaşayan insanlar, yiyeceklerini saklamak için bu mağarayı kullanıyorlarmış. Mağara içerisinde meydana gelen buzların bazı hastaların tedavisinde kullanıldığına dair bir takım rivayetler de söz konusu. Buzluk Mağarası’nın bölgede meydana gelen bir çöküntü ile çevresinde bulunan kayaların üst üste yığılmasıyla oluştuğu sanılıyor. Eğer yolunuz Elazığ’a düşerse, Buzluk Mağarası’nı da gezi listenize eklemeyi lütfen ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Harput Buzluk Mağarası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
17.10.2015
Eser Polat
Unutulmuş bir güzellik
Gerçekten çok güzel bir yer. Ancak mağaraya götüren doğru düzgün bir tabela yok. Tek başıma gittiğim için yaklaşık 40 dakika sonra buldum mağarayı ve mağaranın içine giremedim. Çünkü doğru düzgün merdiven ve güvenlik önlemi yok. Unutulmuş bir güzellik. Çevreyi hiç sormayın çünkü mağaranın içi ve çevresi çöp dolu.
5/5 Mükemmel
27.04.2015
Misafir
harput buzluk magarasi
Maalesef bir turizm acentesinin tertiplediği bir gezi ile Harput’ta bulunan, sizin de bahis konusu ettiğiniz mağaranın girişine kadar gittim. Maalesef mağaranın durumu içler acısı. Bu mağaraya girebilmek için iyi bir dağcı, tırmanıcı olmak gerekiyor. Bir defa bu mağaranın girişi bir insanın ne zorluklarla girebileceği bir genişlikte olup, girişteki merdivenler su veya buzla kaplı. Onlarca turla vasıtalar dolusu insanlar, oraya kadar gidip geri dönüyor. Bunun sorumlusu ise, turizm ve tanıtımla ilgili tüm sorumluların ilgisizliği. İşi bu raddeye getirmiş kanısı uyandırdı hepimiz de. Allah rızası için bu işle ilgilenecek, gerekli düzenlemeleri yapacak bir kurum veya kuruluş yok mudur? Buradan tüm yetkililere seslenmek istiyorum; lütfen yurdumuzun böyle cennet köşelerini, biz insanların hizmetine faydalanmasına katkı sağlayınız. Saygılarımla.