Elazığ Yapılacak Şeyler ve Görülecek Yerler:

Elazığ civarında yapılacak 0 aktivite.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Elazığ Yapılacak Şeyler ve Görülecek Yerler

Turizm alanında gösterdiği hızlı gelişimi, köklü gelenekleri, kültürel zenginlikleri ve tarihi geçmişi ile Doğu Anadolu’nun en eski şehirlerinden biri olan Elazığ’dan bunları yapmadan dönmeyin…

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Elazığ, bulunduğu bölgenin en eski ve gelişmiş şehirlerinden biri olma özelliği taşıyor. Birbirinden çeşitli turizm imkanları sunan Elazığ, sahip olduğu gelenekleri ve kültürel zenginlikleri ile özellikle seyahatseverlerin en yeni keşif noktalarından biri haline geldi. Eğer Elazığ’a doğru otantik bir gezi planı yapıyorsanız, sizin için hazırladığımız Elazığ’da yapılacak şeyler listemizin adeta bir rehber niteliği taşıdığını söyleyebiliriz. Konaklama seçenekleri için uygun Elazığ otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Harput’u Gezin: Her bir köşesi tarih kokan Harput, Elazığ’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Oldukça ilginç bir yer olan Harput, Elazığ Merkez’e 10-15 dakika mesafede yer alıyor. Zaten şehir içinde pek çok yerden Harput Tepesi’ni görebiliyorsunuz. Bir rampayı tırmanarak çıkabileceğiniz bu tepeden, tüm Elazığ ayaklarınız altında kalıyor. Harput Kalesi başta olmak üzere, ilçedeki tarihi yerleri keşfedin.

Keban Barajı’nı Görün: Elazığ’da yapılacak şeylerden biri de kesinlikle Keban Barajı’nı görmek olmalı. Elazığ Merkez’e 45 dakika mesafede, Keban ilçe sınırları içerisinde yer alan Keban Barajı’nı, şehrin büyük bir çoğunluğuna yayılmış olan Keban Baraj Gölü’nü görebilirsiniz. Set bölümleri güvenlik tedbirleriyle ziyarete yasak. Ancak suların tahlisine şahit olursanız, tarifi imkansız bir görüntüyle karşılaşmış olacaksınız. Muhteşemliğinin yanı sıra bir hayli ürkütücü olduğunu da belirtelim.

Hazar Gölü’nde Yüzün: Elazığ Merkez’e 22 km mesafede bulunan Hazar Gölü, Hazarbaba ve Mastar Dağları arasında sıkışmış tektonik bir göl. Hazar Gölü’nün berrak, sodasız ve tuzsuz sularında yüzmek mümkün. Zaten gölün kenarında çok sayıda plaj bulunuyor. Hatta birçok otel, restoran, piknik alanı, yazlık konut ve tatil sitesi bile var bu bölgede.

Karakoçan Golan Kaplıcaları’na Girin: Ülkemizin neredeyse tüm şehirlerinde olduğu gibi, Elazığ da kaplıca yönünden oldukça zengin. Pek çok rahatsızlığa iyi gelen bu kaplıcalardan en ünlüsü ise Karakoçan Golan Kaplıcaları. Elazığ’ın termal turizmi açısından önemli bir yere sahip olan Karakoçan Golan Kaplıcaları’ndan yararlanmanızı mutlaka tavsiye ediyoruz.

Çayda Çıra ve Kürsübaşı Programını İzleyin: Elazığ dendiği zaman akla gelen ilk şeylerden biri Çayda Çıra. Şehrin en ünlü yöresel oyunu olan Çayda Çara, "Mumlu Dans" adıyla dünyada da fazlasıyla biliniyor. 200-300 yıllık bir geçmişe sahip olan Çayda Çıra ve Kürsübaşı programlarını Elazığ’a gittiğinizde mutlaka izlemelisiniz.

Çedene Kahvesi, Orcik ve Ağın Leblesini Tadın: Birçok hastalığa iyi geldiği söylenen ve kokusuyla oldukça cezbeden çedene kahvesini, doğal, lezzetli ve kışın en çok aranılan, üzümün bir çeşit yan ürünü olan orciki ve ağın leblebisini tatmadan Elazığ’dan dönmeyin deriz.

Oyalı Yazma ve Sekiz Köşeli Şapkadan Alın: Elazığ’da iğne oymacılığının fazlasıyla yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle Elazığ’dan dönerken el emeği göz nuru oyalı yazmalardan ve sekiz köşeli şapkalardan almanızı tavsiye ediyoruz.

Yöreye Ait Yemekleri Tadın: Söylememize gerek var mı bilemiyoruz ama 150’ye yakın yemek çeşidini barındıran zengin Elazığ mutfağını deneyimlemeden Elazığ’dan dönmenizi hiç önermiyoruz. Elazığ’a gittiğinizde özellikle bunları mutlaka tadın; Harput ekmek tatlısı, Harput köfte, içli köfte, gömme, kadayıf-künefe ve dilberdudağı.