Güney Şelalesi

  • Denizli

Güney Şelalesi

Denizli il merkezine yaklaşık 70 km uzaklıkta yer alan Güney Şelalesi, ismini aldığı Güney ilçesinde konumlanmaktadır. Birinci derece SİT alanı ilan edilen şelale sahip olduğu doğal güzelliği ile bölgeyi ziyarete gelen herkesin dikkatini çekmekte ve yıl içerisinde çok sayıda konuk ağırlamaktadır. Şelale suyu Büyük Menderes nehrine yaklaşık 20 m yüksekten dökülmekte ve suyu Cinder Dağı yamaçlarından çıkmaktadır. Şelalenin en dikkat çeken özelliği muhteşem bir görünüme sahip olmasıdır.

Yatağında kalker ve basamaklardan meydana gelen çeşitli oluşumlara rastlanan Güney Şelalesi'nde bu oluşumların meydana gelmesi suyun yapısının kireçli olmasından kaynaklanmaktadır. Şelale 2013 yılında meydana gelen heyelanda büyük zarar görmüş; ancak 2014 yılında Denizli Valiliği tarafından başlatılan çalışmalar sonucu yeniden turizme kazandırılmıştır. Şelale bugün yapılan yenilikler ve düzenlemelerin ardından piknik ve oturma alanlarına sahiptir.

Siz de özellikle Denizli'de bulunduğunuz süre boyunca mutlaka keşfetmeniz gereken yerlerden olan Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti'nin yanı sıra Güney Şelalesi'ni de seyahat planınıza dahil ederek unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

3 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
3
Çok az su kalmış
1

-

Şelale melale yok. Çok az bir su kalmış. Resimlerden çok alakasız bir yer onca gidilen yola yazık. Görülmesi gereken bir yer değil.

3
Şelale ve manzara harika
4

-

Şelale ve manzara harika. Yanında iki tane restoran var. Aşağıdaki şelale restorana giderseniz sipariş, yemek, vs. 2 saat abartısız beklersiniz. Tepe Restaurant daha hızlı ve verimli.

3
Şelale yıkılmış
2

-

2013 yılında oluşan heyelan yüzünden bu şelale yıkılmış arkadaşlar. :S