Foça Antik Tiyatrosu

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Foça Antik Tiyatrosu Hakkında

İzmir’in şirin tatil beldesi Foça’da yer alan Foça Antik Tiyatrosu, Anadolu’nun en eski tiyatrosu olma özelliği taşıyor. M.Ö. 340-330 yıllarına tarihlenen Foça Antik Tiyatrosu, son dönem kazılarda bulunmuş. Kazı ise iki ayrı bölümde yapılmış. Kazının birinci bölümünde 4,5 metre yüksekliğindeki Analemna Duvarı iyi korunmuş bir halde ortaya çıkarılmış. İkinci bölümde ise 4 ayrı basamak bulunmuş. Fuyte Oyta yazısına rastlanan basamaklar sayesinde, buradan her mahallenin ayrı bir bölümde yer aldığı keşfedilmiş. Foça Antik Tiyatrosu, M.Ö. 1. yüzyılda seramik çöplüğü, 2. yüzyılda ise Nekropolis (mezarlık) olarak kullanılmış. Tiyatro, dayanıklı bir taş türü olmayan ve yörede sıklıkla rastlanılan, Foça Taşı olarak bilinen tufadan yapılmış. Siz de, önümüzdeki yaz tatilinizi Foça’da geçirmeyi planlıyorsanız eğer, Foça Antik Tiyatrosu’nu da ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Foça Antik Tiyatrosu
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
02.07.2015
Misafir
Foça’ya yakışır bir yer oldu
Çocukluğumda kokudan içeri bile giremezdik. Sonradan temizlendi, Foça’ya yakışır bir yer oldu. Fakat restorasyon adı altında bakıma aldılar, baya modern bir kale yaptılar. :)
5/5 Mükemmel
02.07.2015
Azem Hastürkoğlu
Foça’ya yakışır bir yer oldu
Çocukluğumda kokudan içeri bile giremezdik. Sonradan temizlendi, `Foça`’ya yakışır bir yer oldu. Fakat restorasyon adı altında bakıma aldılar, baya modern bir kale yaptılar. :)
5/5 Mükemmel
16.05.2013
Misafir
Foça Antik Tiyatrosu
Foça otellerinde konaklayanların mutlaka gidip görmesi gereken eşsiz bir yer.