Fasıllar Köyü
Fasıllar Köyü - Görsel 1
Fasıllar Köyü - Görsel 2
Fasıllar Köyü - Görsel 3
Fasıllar Köyü - Görsel 4

Fasıllar Köyü

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Fasıllar Köyü Hakkında

Beyşehir’ in 18 km güneydoğusunda bulunan Fasıllar Köyü, üstünde Hitit, Roma ve Bizans abideleri bulunan bir dağın yamacında yer alıyor. Köyün içerisinde bulunan evler, bu dağın hafif doğusuna doğru serpilmiş. Abidelerin bulunduğu bölge, köylüler tarafından ‘Kürtler Tepesi’ ve ‘Kürtevi’ olarak adlandırılmış. Burada süpürge olarak kullanılan bir çeşit çalı yer alıyor.

Bu çalıya ise kürt ismi verilmiş. Tepede bu çalıdan bir hayli fazla bulunması dolayısıyla bölge bu adı almış. Fasıllar Köyü ve çevresi, eski medeniyetlerin iç içe geçtiği bir yerde bulunuyor. Köyde Hititlerin, Romalıların, Bizansların ve daha pek medeniyetlerin anıtları yer alıyor.

Tarihi eserler bakımından fazlasıyla zengin olan Fasıllar Köyü, pek çok kalıntıya ev sahipliği yapıyor.

Adeta tarihi bir açık hava müzesi konumunda olan Fasıllar Köyü, Fasıllar Anıtı, Lukyanus Anıtı, Diyeskurlar Anıtı, Bereket Anıtı, Kapıkaya, Erler Kayası, Gavurmeşedi, Cevizler, Oğuzlar Hamamı, Sulu İn ve Yerebatan Çeşmesi gibi birçok ören ve eser barındırıyor içerisinde.

Eğer yolunuz Beyşehir’ e düşerse, Fasıllar Köyü’ nü ve içerisindeki tarihi eserleri mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Fasıllar Köyü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör