Fasıllar Anıtı

  • Konya / Beyşehir

Fasıllar Anıtı

Fasıllar Anıtı, İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Fasıllar köyünün güneyine düşen bir tepeciğin batı eteğinde yatmaktadır. Fasıllar Anıtı ya da Fasıllar Hitit Kaya Anıtı olarak da adlandırılan yapı dünyanın en büyük kaya anıtlarından biri olarak literatüre girmiştir.

Bu özelliğinden dolayı yıl içerisinde binlerce turist tarafından sürekli olarak ziyaret edilmektedir. Bu anot kayanın yaklaşık 70 ton ağırlığında olduğu sanılmaktadır. Anıt, 2.25 x 2.75 x 8.30 metre boyutunda dev bir kayanın 20 m2'lik bir yüzüne oyulmuş olan üst üste iki Tanrı ile alttaki Tanrı'nın iki yanında bir çift aslan kabartmasından oluşmaktadır.

Fasıllar Anıtı, aynı zamanda Alacahöyük'teki orthostatlara benzemektedir ve bu durum anıtın IV. Tutalia döneminde yapılmış olabileceğini göstermektedir. Konya tatilinizde kesinlikle ziyaret etmeniz gereken Fasıllar Anıtı'nın ardından; Sırçalı Medrese'yi, Obruk Yaylası'nı, İnce Minareli Medrese'yi, Meram Hamamı'nı ve Eflatunpınar Anıtı'nı da gezi listenize ekleyebilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Görmeye değer bir eser
10

-

Görmeye değer bir eser. At figürü dağın yamacına işlenmiş. Çok güzel lakin başak, bereket anıtı diye bir anıt da var. Aslan başları üzerine basmış bir tanrı. Velhasıl güzel bir yer. Turizme açılıp tanıtılması gereken bir yer.