Evrenseki bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Evrenseki Gezilecek YerlerEvrenseki Tarihi Mekanlar

Bölgede paleolitik çağda yerleşme olduğunu anlıyoruz. Kireç ve seramikten ihtiyaç malzemeleri yapılmış, tuğla,kiremit, testi kırıklarının çokluğundan belli oluyor. Bu eşyaların üzerinde hiç yazı göremiyoruz. Bazen bir kuş, bazen öküz veya başka bir hayvan resmi vardır.

Akdeniz kıyısında yerleşim çok eskilere gider. M. Ö. 1800 yılına kadar gidilebilir. İlk yerleşen kavimlerin Trakya veya Kafkasya'dan gelen Solymler, Temisler, Lasyonlar ve Mylienler olduğu söylenir.

Bölgede küçük küçük şehir devletleri - yerleşim yerleri kurdular. Ören yerlerinin çokluğu bu fikri doğrular. Karacesi'nde bulunan eski ören yerleri, Gölyeri, Ambarönü, Kömürcüler deresinin kuzeyinde İncirli geçit yani Evrenköy'ün yol kıyısı, Asartepe, Kale, Arakça (Yapı), Boyalıin gibi pek çokları sayılabilir.

Hititlerin buralara geldikleri anlatımları vardır. Hitit Kralı II. Murşili M. Ö. 1400 yılında bölgeye geldi. Bir tarihçinin ifadesiyle Çukurova (Kilikya) ile Aksu Çayı arasında kalan yere Arzava ülkesi denir. Arzava ülkesinde 6.000 kişiyi öldürttüğü yazılıdır.

II. Murşili'nin Babil ülkesinde yaptığı gibi bu bölgeden de “'yükte hafif pahada ağır”' ne varsa alıp Hattuşaş'a götürdüğünü anlattılar. Hattuşaş, Hititler'in baş şehridir.

Bölge, M.Ö. 547 yılında İran üzerinden gelen Perslerin yönetiminde kaldı. Persler Side ve Aspendos'a hâkim oldular. Hatta Aspendos önünde Eski Yunan Kralı Kimon ile M. Ö. 564 yılında deniz savaşı yaptılar. Bu tarihte gemilerin denizden çok içerilere girdiğini anlıyoruz. Günümüzde bile yer altından çıkan fosiller bu fikirleri doğrulamaktadır. Köprü çayının batısına batı Pamfilya, Manavgat çayının doğusu dâhil, doğu Pamfilya olarak bilinirdi.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın