Eskişehir Atatürk Stadyumu

  • Eskişehir

Eskişehir Atatürk Stadyumu

Eskişehir'de yer alan ve 14 bin 950 kişi kapasiteli olan Eskişehir Atatürk Stadyumu, Eskişehir'in iç saha maçlarına ev sahipliği yapıyor. Stadyum, UEFA kriterlerine uygun ışıklandırma sistemi ve don olaylarından çimlerin etkilenmemesi için yönetim tarafından Rusya'da da uygulanan özel branda sistemine sahip.

2007-2008 Süper Lig'e çıktıktan sonra 2008-2009 sezonunun başında hafif bir tadilat görerek Süper Lig'e uygun hale getirilen Eskişehir Atatürk Stadyumu, en son, 2012-2013 sezonu başında Avrupa Ligi'nde Eskişehirspor-St. Johnstone maçına ev sahipliği yapmış.

2001 yılında stadyumun çevresinde yer alan tüm okullar, hava hastanesi, İller Bankası binası ve Devlet Su İşleri Müdürlüğü'ne ait binalar yıkılmış ve bölge "Korunacak Alan" statüsüne alınmış. TOKİ ise mevcut stadyumu yıkıp, 30 bin kişi kapasiteli stadyum yapmak istemiş, ancak Eskişehir Belediyesi ve Eskişehir İnşaat Mühendisleri Odası bu isteğe karşı çıktıklarını ve stadyumun bulunduğu alanı kent meydanı yapmak istediklerini açıklamışlar. Fakat TOKİ ile gerçekleştirilen anlaşmalar neticesinde, Eskişehir Atatürk Stadyumu'nun temeli 2013 yılının Haziran ayında Sazova Parkı'nda atılmış ve yıkımına ise bu tarihten sonra başlanılması planlanmış. Ancak stadyumla ilgili tartışmalar hala daha sürüyor.

Eskişehir Atatürk Stadyumu'na; Eskişehir Otogarı'ndan hareket eden tramvay hattının Çarşı durağından aktarma yapıp, Stadyum durağında inerek ulaşabilirsiniz. Aktarma yapmak istemezseniz, Çarşı durağından yürüyerek 10 dakikada yine stadyuma ulaşım sağlayabilirsiniz. Eskişehir Tren Garı ise, Eskişehir Atatürk Stadyumu'na 25 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor. Ayrıca yine otogardan siyah 16, 38, 3, 11 ve 28 numaralı minibüslerle de stadyuma gelebilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın