Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Eflatun Pınarı

+ 6 Fotoğraf
3.8/5
Çok İyi
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3
1 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Eflatun Pınarı Hakkında

Hititler döneminde yapılmış kutsal bir su anıtı olan Eflatun Pınarı, Konya’ nın Beyşehir ilçesine 22 km mesafede yer alıyor. Göğü taşıyan ve yerle gök arasında ilişki kuran tanrıların tasvir edildiği Eflatun Pınarı, hafif dalgalı bir yerde kalkerden ve yassı bir tepenin eteğinde yer alan yaklaşık 100 metrelik bir bölümden kaynıyor.

Eflatun Pınarı, görüntüsü itibariyle Konya Ereğli’ de bulunan meşhur İvriz Kabartması’ nı andırıyor. Kuzey tarafından yüzünü pınara doğru çevirmiş görkemli bir abide yer alıyor. Bu abide 7 metre eninde ve yüksekliğinde olup, 14 muazzam taştan yapılmış.

Eski Anadolu stilinde olan Eflatun Pınarı’ nın batı kısmında, yerden bir kaynak suyu fışkırıyor ve bu su pınarın önündeki küçük gölün oluşumunu sağlıyor. Eflatun Pınarı, ismini burada yaşadığına inanılan Eflatun’ dan alıyor. Başka bir rivayete göre ise, renginden esinlenerek bu ismin verildiği tahmin ediliyor.

Eğer yolunuz Konya’ ya düşerse, Eflatun Pınarı’ nı da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

3.8/5
Çok İyi
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3
1 değerlendirme
Eflatun Pınarı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
2/5 Ortalama
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
27.03.2020
Esma alpkaya
Özel araç gerekli
Buraya gitmek için mutlaka özel aracınızın olması gerekiyor. Toplu taşıma ile kavşağa kadar gidiliyor, kavşaktan yürümek gerekiyor.

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör