Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Deveboynu Yarımadası

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Deveboynu Yarımadası Hakkında

Datça'da, Knidos Antik Kenti'ne giderken karşınıza çıkan bir kara parçası Deveboynu Yarımadası. Bir diğer ismi ise Kap Krio olan Deveboynu Yarımadası, kuzeybatıdan güneydoğuya doğru eğik bir şekilde uzanıyor. Bir uçtan diğer uca 1, 5 km uzunlukta olan Deveboynu Yarımadası, hörgüç benzeri yükseltilerden dolayı bu ismi almış.

Yarımadanın eni ise 700 metre civarında. Knidos Antik Kenti'ni açık denizden ve düşmanlardan koruyan bir duvar görevi gören Deveboynu Yarımadası'nın geçmiş zamanlarda anakara ile hiçbir bağlantısı bulunmuyormuş. Zamanla anakara ile olan mesafenin dolması sonucu yarımada olmuş. Yapılan kazı çalışmalarında, buradaki yerleşimin Knidos Antik Kenti'nden daha eski olduğu ortaya çıkmış.

Deveboynu Yarımadası'nın denize bakan tarafları oldukça sarp kayalıklarla kaplı ve bu kayalıklarda mağaralar ve yarıklar bulunuyor. Yarımadanın doğu tarafında ise Kap Krio ismindeki yerleşime ait yapı kalıntıları yer alıyor. Yolunuz bir gün Datça'ya düştüğünde, Deveboynu Yarımadası'nı da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Deveboynu Yarımadası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?