Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa Anadolu Arabaları Müzesi
Bursa Anadolu Arabaları Müzesi - Görsel 1
Bursa Anadolu Arabaları Müzesi - Görsel 2
Bursa Anadolu Arabaları Müzesi - Görsel 3
Bursa Anadolu Arabaları Müzesi - Görsel 4
7 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Bursa Anadolu Arabaları Müzesi Hakkında

Türk Otomobil Fabrikası A. Ş. yani bilinen adıyla Tofaş ve Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa destek verdiği bir proje ile hayata geçmiştir müze. Umurbey Bilgi Parkı'nda gelen ziyaretçilere sergilenen ürünlere ev sahipliği yapan Anadolu Arabaları Müzesi pazartesi hariç her gün saat 10: 00 - 17: 00 arasında açıktır.

Asya'da binlerce yıl önce dönmeye başlayan ahşap bir tekerleğin, günümüz teknolojisiyle ulaştığı renkli serüveni ziyaretine gelenlere anlatıyor.

Türkiye'nin otomobil devlerinden sayılan ve ilk açılan fabrikalardan olan Tofaş, gelecek nesillere bu kültür mirasını anlatabilmek için Umurbey Bilgi Parkı'nda açılan Anadolu Arabaları Müzesi'nde 2 bin 600 yıl önce yapılmış ilk tekerlekli araçtan, Tofaş'ın son gözdesi Albea ve Sporting'e kadar tekerleğin öyküsü anlatıyor. Bursa'da

bulunan ve Türkiye'de bir ilk olan Anadolu Arabaları Müzesi ilk üretilen Serçe, Murat 124, Murat 131 ile otomobilin son gözdeleri Doblo, Sporting ve Albea müzede yan yana durarak adeta tarihe şahitlik ediyorlar.

Bursa'nın tam ortasında Bursa Arkeoloji Müzesi'nde 2 bin 600 yıl öncesine ait bir araba bulununca Tofaş yetkilileri harekete geçerek, Anadolu Arabaları Müzesi fikrini ortaya atıyorlar ve bugünkü Bursa Anadolu Arabaları Müzesi'nin temelleri de atılmış oluyor. Bursa

için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Bursa otelleri adresini ve Bursa gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum / Değerlendirme

Bursa Anadolu Arabaları Müzesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?