Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Borabay Gölü
Borabay Gölü - Görsel 1
Borabay Gölü - Görsel 2
Borabay Gölü - Görsel 3
Borabay Gölü - Görsel 4
6 Fotoğraf
4.3/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
1 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli

Borabay Gölü Hakkında

Amasya sınırları içerisinde bulunan Borabay Gölü tam bir tabiat harikası. Eşsiz bir doğanın içerisinde yer alan göl ağaçların ve suyun birleşen manzarası ile adeta bir tabloyu andırıyor. Borabay Gölü'nün tabanında su kaynaması olduğu görülüyor. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan göl dereden gelen sular ile besleniyor. Borabay Gölü’nün uzunluğu 900 metre, genişliği ise 300 metre ve derinliği ise 25 metre uzunluğa sahip. Borabay Gölü; doğu ve batı kısımları bulunan bir vadi içerisinde yer alır. Bölgede meydana gelen heyelanın vadiyi tıkaması sonucunda derenin suları burada birikmeye başlar ve Borabay Gölü meydana gelir. Bölge her yıl birçok yerden ziyaretçi ağırlar. 

Göl yaklaşık olarak denizden 1.050 metre yükseklikte yer alıyor. Borabay Gölü zaman içerisinde kendiliğinden oluşmuş bir set gölü olma özelliği taşıyor. Gölün güney tarafında dik yamaçlar bulunuyor. Etrafında bulunan bol ormanlık alan sayesinde temiz oksijen içerisinde doğa yürüyüşleri yaparak gölün keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca gölün etrafında kamp ve spor yapabileceğiniz alanlar bulunuyor. Göl özellikle yaz ve bahar aylarında turist akınına uğruyor. Gölün belirli kısımlarında balık tutabilirsiniz. Gölün içerisinde alabalık, kızılkanat ve sazan gibi balık çeşitleri bulunuyor. Gölün tepesinde bulunan seyir tepesinde gölü ve doğayı izleyebilir ve eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Borabay Gölü’ne gitmeden önce Borabay Gölü yorumları kısmını okuyabilir ve fotoğrafları inceleyebilirsiniz. Konaklama için Amasya Otelleri sayfasını inceleyebilirsiniz. 

Borabay Gölü’nde Neler Yapılır?

Muhteşem manzarası ve inanılmaz doğası ile gelenleri kendine hayran bırakan Borabay Gölü yapılacak aktiviteler açısından da oldukça geniş imkânlar sunuyor. Göle aileniz ve sevdikleriniz ile giderek eğlenceli anlar yaşayıp, anılarınıza bir yenisini ekleyebilirsiniz. 

  • Piknik yapmak: Borabay Gölü’nde sevdikleriniz ile beraber piknik yapabilir ve doğanın tuval gibi olan manzarasında zaman geçirebilirsiniz.
  • Balık tutmak: gölün içerisinde bulunan balık çeşitlerini belirli alanlarda tutabilir ve kafanızı dinleyebilirsiniz.
  • Yunus bisikleti sürmek: gölün içerisinde bulunan yunus bisikletlerini sürerek eğlenceli dakikalar geçirebilir ve tabiatı farklı bir yönden keşfetmiş olursunuz.
  • Seyir tepesine çıkmak: gölün en üst kısmında yer alan seyir tepesine çıkarak bu manzaranın tamamını gözlemleyebilirsiniz.
  • Kamp yapmak: Borabay Gölü çevresinde aileniz veya sevdikleriniz ile kamp yapabileceğiniz alanlar bulunuyor.
  • Yürüyüş yapmak: Borabay Gölü çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz alanlar bulunuyor. Siz de bu güzel ağaçların içerisinde bulunduğu alanda şehirden uzak, sessiz bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.
  • Fotoğraf çekmek: tabloları aratmayan bu manzara karşısında çok doğal ve güzel kareler yakalayabilir, çektiğiniz fotoğraflar ile yaşadığınız anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Ayrıca gölün içerisinde yer alan işletmelerde yemek yiyebilirsiniz.

Borabay Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Borabay Gölü’ne aileniz ve arkadaşlarınız ile gelerek konaklama tesislerini tercih edebilir ya da kamp yapabilirsiniz. Gölün kıyısında piknik yerleri ve masalar da yer alıyor.  Gölün içerisinde lavabo ve elektrik bulunuyor. Gölün içerisinde yer alan işletmede çadır bulunmadığından Borabay Gölü’ne gelirken çadırınızı yanınızda getirmelisiniz. Ayrıca gölün etrafında bungalov tarzı evlerde konaklayabilir, dilerseniz yiyeceklerinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Sizler de Borabay Gölü harita ile konuma ulaşabilir, göl hakkında fikirlerinizi yazarak diğer ziyaretçilere fikir sunabilirsiniz. 

Borabay Gölü nerede? diye merak ediyorsanız, Amasya merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunduğunu söyleyebiliriz. Göl, Amasya’nın Taşova ilçesinde yer alıyor. “Borabay Gölü nasıl gidilir?” araştırması yapıyorsanız öncelikle göle gitmek için Amasya’ya gelmeniz gerekiyor. 

  • Şehir merkezinden göle gitmek için D100 karayolunu kullanabilirsiniz. 
  • Daha sonra Amasya – Erzincan yolundan dönmeniz gerekiyor. 
  • Şahsi aracınız ile gölün kenarına kadar gidebilirsiniz. 

Ayrıca karayolu üzerinde bulunan tabelaları takip ederek göle ulaşım sağlayabilirsiniz. Borabay Göl konumunu takip ederek kolay bir şekilde göle ulaşım sağlayabilirsiniz.  Daha fazla yer gezmek isterseniz Amasya Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar sayfasını inceleyebilirsiniz.  

Yorum / Değerlendirme

4.3/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
1 değerlendirme
Borabay Gölü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
2/5 Ortalama
Neredekal.com
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
05.08.20
Misafir
Ormanlar çok pisti
Boraboy gölüne üç aile gittik 1500 kisilik bir alanda bir tuvalet bir su çeşmesi vardı tuvalete ve çeşmeye yakın olan insanlar bundan faydalanabiliyor fakat biz kuzey tarafına oturmak zorunda kaldık çünkü cok kalabalıktı bu konuda çok sıkıntı yaşadık ormanlar cok pisti sadece bir tuvalet bir cesme olmasi cok büyük sıkıntı bukadar güzel bir tabiat alaninda bu sekilde olması çok üzücü buna bir çözüm bulunmasını talep ediyorum ilginize teşekkür ederim.

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör