Ülkemizin En Etkileyici 10 Mistik Yeri

5 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Ülkemizin En Etkileyici 10 Mistik Yeri
Her birinin ayrı bir hikayesi, ayrı bir yaşanmışlığı var. Zaten sahip oldukları etkileyici ve mistik atmosferi de buna borçlular. Bahsi geçen tüm yerler, herkesin mutlaka gezip görmesi gereken yerlerden oluşuyor. İçlerinden bazılarının ismini kesin duymuşsunuzdur, bazılarını ise sayemizde öğreneceksiniz belki de. Ortak noktaları ise, her biri de fırsat yaratılıp ziyaret edilmeyi sonuna kadar hak ediyorlar. Tarihin derinliklerine ışık tutan bu yerler sizi zamanda öyle bir yolculuğa çıkaracak ki, hayatınız boyunca bu deneyimi asla unutamayacaksınız.

1 – Efes Antik Kenti

efes antik kentiDünyanın en önemli antik kentlerinden biri olan Efes Antik Kenti'nin tarihi M.Ö. 11. ve 12. yüzyıllara dek uzanıyor. İzmir'in Selçuk ilçesinde yer alan bu otantik şehir, en az yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgi odağı. Bir dönem Yunan şehri olan ve o dönemler Ephesus olarak anılan bu tarihi kenti, en kısa zamanda görmenizi tavsiye ediyoruz.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

2 – Göbekli Tepe

göbekli tepeBurası tüm dünyanın tarihi algısını baştan aşağı değiştiren yer. Şanlıurfa'da yer alan Göbekli Tepe, tarihi M.Ö. 11 bin yıllarına dek uzanması dolayısıyla, dünyanın yaşanılan en eski kenti olma özelliği taşıyor. Dünyanın en eski ve en büyük tapınma alanı olan Göbekli Tepe'nin ülkemiz sınırları içerisinde olması ise büyük bir şans bizim için.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

3 – Göreme Açık Hava Müzesi

göreme açık hava müzesiKapadokya'nın en önemli turistik mekanlarından biri olan Göreme Açık Hava Müzesi, Göreme'ye yaklaşık 2 km mesafede bulunuyor. Tamamen doğal bir oluşum olan Göreme Açık Hava Müzesi'nde, kilise, manastır, şapel, yemekhane, mutfak gibi yaşam alanları yer alıyor. Ülkemizin en mistik yerlerinden biri olan Göreme Açık Hava Müzesi'ni ilk fırsatta ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Tesis Fiyatı

31 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

781 TL

En Uygun Fiyata Git

4 – Sümela Manastırı

sümela manastırıİstinasız ülkemizin en otantik yerlerinden biri Sümela Manastırı. Trabzon'da yer alan manastır, yüksek bir kayalık tepede, ulaşımı bir hayli zahmetli bir yerde bulunuyor. Manastırın tepesinden, bulutların arasından görülen Karadeniz manzarası, en az Sümela kadar etkileyici. Ülkemizde görülmesi gereken yerlerin başına ekleyebilirsiniz Sümela Manastırı'nı.

Tesis Fiyatı

31 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

760 TL

En Uygun Fiyata Git

5 – Miletos Antik Şehri

miletos antik şehriDidim, Kuşadası ya da Selçuk taraflarına yolunuz düştüğünde, tartışmasız ziyaret etmeniz gereken bir yer Miletos Antik Şehri. Ege'nin mitolojik dünyası, zaten olabildiğince mistik bir atmosfere sahip. 2000 yıllık tarihi geçmişiyle Miletos Antik Şehri de, bu mistik atmosferi sonuna kadar yaşayabileceğiniz bir yer. Notlarınız arasına alın mutlaka. Dilerseniz konaklamanızı Kuşadası'nda yapabilir, hatta bu konaklamanızı Kuşadası otel fiyatları arasında karşılaştırma yaparak çok daha uyguna getirebilirsiniz.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

6 – Kayaköy Hayalet Şehir

kayaköy hayalet şehirBurada atacağınız her adım, ayrı bir merak konusu doğuracak sizler için. Fethiye'nin gezilip görülmesi gereken yerlerinin başında gelen Kayaköy Hayalet Şehir, henüz yeni yeni keşfedilmeye başlamış bir yer olmasına rağmen oldukça eski bir tarihi geçmişe sahip. Dar sokakları ve özgün mimarisi ile sizi bambaşka bir zaman dilimine götürecek Kayaköy Hayalet Şehir.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

7 – Hierapolis Antik Kenti

hierapolis antik kentiDenizli'nin Pamukkale ilçesinde yer alan Hierapolis Antik Kenti, fazlasıyla turist çeken bir yer. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde de yerini alan antik kent, geçmişte tedavi amaçlı kullanılıyormuş. Hemen yanı başında yer alan Pamukkale Travertenleri ile birlikte Hierapolis Antik Kenti, hem manzarası hem de atmosferi ile büyülüyor ziyaretçilerini.

Tesis Fiyatı

31 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

2143 TL

En Uygun Fiyata Git

8 – Nemrut Dağı Milli Parkı

nemrut dağı milli parkıAdıyaman'ın Kahta ilçesinde, 2150 metre yükseklikte yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yerini almış durumda. Yüksekliği 10 metreyi bulan büyüleyici heykelleri, dünyadaki en güzel gün doğumu ve batımı manzarası ile Nemrut Dağı Milli Parkı, bu listenin olmazsa olmazlarından biri.

Tesis Fiyatı

31 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

425 TL

En Uygun Fiyata Git

9 – Aspendos Tiyatrosu

aspendos tiyatrosuAntalya'nın Serik ilçesinde yer alan Aspendos Tiyatrosu, inşa edildiği iki bin yıl öncesinden bugüne kadar mükemmel bir şekilde korunabilmeyi başarabilmiş bir başyapıt. Ünü ülke sınırlarını aşmış olan Aspendos Tiyatrosu, 180 senesinden kalma bir Roma eseri. Bu kadar yıldır hala daha ihtişamını korumayı sürdüren Aspendos'u mutlaka görmeniz gerekiyor.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

10 – Bodrum Kalesi

bodrum kalesiÇoğu insanın deniz ve güneşten ziyaret etmeyi atladığı, ancak ülkemizin görülmesi gereken yerlerinin başında gelen bir tarihi eser Bodrum Kalesi. Bodrum'un simgesi olarak nitelendirebileceğimiz Bodrum Kalesi, tahmin edemeyeceğiniz ölçüde otantik bir atmosfere sahip. Ne yazık ki ülkemizdeki çoğu kişi Bodrum Kalesi'ni görmeden Bodrum'dan dönüyor. Gerçekten çok üzücü. :(
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Bonus: Likya Yolu

likya yoluAntalya'dan Fethiye'ye uzanan, dünyanın en uzun ve en mistik yolu olan Likya Yolu'nun bu listede yer alması kaçınılmazdı. Kat edeceğiniz yol boyunca karşınıza çıkan her şey sizi başka bir zaman boyutuna taşıyacak. Herkes Likya Yolu'nda yürüyene kadar, kendisini tanıtmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.
5 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
5
/

-

Arkeologların iyi ve temiz çalışması sonucu ortaya çıkartılan bu güzellikler insana gurur veriyor! Her şeyden evvel yıllardır yerli ve yabancı kimler emek verdiyse kalpten kutluyorum, bir turizmci olarak gitmediğim yerleri görmek, gitmiş olduğum yerleri de ikinci kez görmeyi umut ediyorum.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Buradaki mistik yerlerin yarısını gezdim, gördüm ve gerçekten de her biri hafızamda özel bir yer etti. Özellikle Kapadokya Peri Bacaları ve Sümela Manastırı. En çok merak ettiğim ve görmek için can attığım ise Nemrut Dağı, bir de Göbekli Tepe. Günün doğuşunu orada izlemek en büyük hayallerimden birisi. Bir de benim mistik olduğunu hissettiğim bir diğer yer de Kazdağları'ydı, birçok efsaneye konu olan Kazdağları da bence mistik ve dinlendirici bir seyahat için hem yakın hem de ideal rota.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Resimlerini gönderdiğiniz yerleri 55 senedir Amerika'da oturduğum halde birkaç kere gördüm. Ne yazık ki Osmanlılardan yahut Selçuklulardan kalma bir yerler yok. Kayaköy Hayalet Şehir'i, Rumlar ve Ermeniler taş evlerde otururken, Türkler toprak evlerde ve çadırlarda oturmuşlar. Osmanlılardan kalma İstanbul'da birkaç camiden başka bir şey bulamazsınız. Topkapi Sarayı Avrupa'da zenginlerin evleri kadar bile değil. Avrupa ilerlerken Osmanlılar gerilemişler. Son iki yüz senede Osmanlılara sakat adam ismi verilmiş, yalan değil. Bütün gerilikler ve kötülükler dinden gelmektedir. Hristiyanlar 1400 sene sonra kendilerine Rönesans ve reformu getirmişler, Müslümanlar daha hala kitaplarında ne yazılı onu bile bilmiyorlar. Müslüman olarak doğduğum halde şunu söylemek mecburiyetindeyim. Müslüman dini Türklere en çok kötülük getiren bir din olmuştur. Türkleri Müslüman yapmak için İranlılar 400 sene çalışmış ve bazı yazılara göre ırmaklar Türklerin kanlarıyla akmış. Sevgili Atatürk bunu bildiği ve düzeltmeye çalıştığı halde Demokrat Parti'nin başlattığı gericilik, kötülük, eski Osmanlı kafası ve bu görüş ve mantaliteyi devam ettiren partiler sayesinde Türkiye, Arapların bir kalem üstünde, ne yazık ki Avrupa devletleri arasındaki yerini bulamayacaktır. Lütfen Atatürk düşmanı ve laikçiliğe karşı olan her kişiye söyleyin. Birinci Dünya Harbi'nin sonucunu ve Kurtuluş Savaşı'nı okusunlar. Sevgili Atatürk olmasaydı bugün Türkiye diye bir devlet yoktu ve bu cahil, geri kafalı yobaz ve hırsız kişiler ya Yunan, ya Rus ya Ermeni devleti altında, onların uşakları olarak yaşayacaklardı. Atatürk "ne mutlu Türküm diyene" sözlerini bu insanlar için söylememiş. Ah Atam, niye bizi bırakıp gittin?

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Bence efsanelerin şehri Truva Antik Kenti de listede olmalıydı.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Yahu kardeşim bir harikasınız siz Neredekal.com sayesinde hiç tanımadığımızı öğrendiğimiz ülkemizi bize tanıtıyorsunuz ve bu yerleri bir an önce gezmek istiyoruz. Teşekkürler Neredekal.com

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)