Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı Milli Parkı
Nemrut Dağı Milli Parkı - Görsel 1
Nemrut Dağı Milli Parkı - Görsel 2
Nemrut Dağı Milli Parkı - Görsel 3
Nemrut Dağı Milli Parkı - Görsel 4
8 Fotoğraf
3.5/5
Çok İyi
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli

Nemrut Dağı Milli Parkı Hakkında

Adıyaman'ın Kahta ilçesi sınırları içerisinde yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı, Kommagene Kralı Antiochos'a ait tümülüs ve kutsal alanlara ev sahipliği yapmaktadır. 2150 m yükseklikte bulunan bu kalıntılar ve heykeller bugün hem ülkemizden hem de dünyanın pek çok yerinden çok sayıda turistin akınına uğramaktadır.

Milli parkın her iki terasında ise aslan ve kartal heykelleri arasında yüksekliği 7 m'yi bulan dev heykeller sıralanmaktadır. Tüm bu dikkat çekici heykelleri ve kitabeleriyle Nemrut Dağı Milli Parkı UNESCO Dünya Miras listesine girmeyi başarmıştır.

Antiochos'un dev heykelleri, Eski Kale, Yeni Kale, Cendere Köprüsü ve Karakuş Tepe parkın sınırları içerisindeki değeler arasındadır. Kommagene Uygarlığı'nın ise Roma İmparatorluğu ile MS 72'de yaptıkları ve kaybettikleri savaştan sonra bağımsızlıkları sona ermiştir.

Milli park yalnızca heybetli heykelleri ve kitabeleriyle değil aynı zamanda ülkemizde ve dünyada gün doğumunun ve batımının en güzel izlendiği yerler arasında sayılmaktadır. Adıyaman Havalimanı'ndan ulaşımın da oldukça kolay olduğu Nemrut Dağı Milli Parkı'na ulaşmak için Adıyaman il merkezinden ya da Kahta ilçe merkezinden servisler bulunmaktadır.

Yorum / Değerlendirme

3.5/5
Çok İyi
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3
Nemrut Dağı Milli Parkı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?