Tatile Giderken Dinlenecek Şarkılar

Yorum Yok

Rota Önerileri Editor

Tatile Giderken Dinlenecek Şarkılar

Tatilde "Ne dinlesem?" diye düşünüyorsanız bu haber tam size göre.

Nihayet yola çıkma vakti geldi… Belki uzun zamandır hayalini kurduğunuz tatili yapmak için, belki her gün geçtiğiniz yollardan bir kez daha geçmek için ya da nereye varacağınızı önemsemeden; sadece “'gitmek”' için düşeceksiniz yollara. Hangisini seçerseniz seçin; en iyi yol arkadaşı olan müziği yanınıza almayı unutmayın. “'Ne dinlesem?”' diye düşünürseniz de sizin için seçtiğimiz albümlere bir göz atın…

Mira – Ayda Kahvaltı

Miray Kurtuluş ve Tan Tunçağ projesi olan Mira, 2008'de çıkardıkları ilk albümleri Eve Dönmeliyim'in ardından dört gözle beklediğimiz ikinci albümleri Ayda Kahvaltı'yı Mayıs ayında yayınladılar. İlk albümlerinde ağırlıklı olarak downtempo-rock tınılarla ördükleri şarkılarla karşımıza çıkan Mira, Ayda Kahvaltı'da saf melodileri synth tempolarla harmanlayıp kendilerine özgü müzikleriyle buluşturmuşlar. Albümdeki her şarkı ayrı bir yazı konusu adeta. Bir yandan Miray Kurtuluş'un muhteşem sesi kulaklarımızdan tüm ruhumuza dolarken, diğer yandan akıp giden yollar “'bizden”' bir hikaye oluyor. Türkiye'nin pek bilinmeyen, ama mutlaka keşfedilmesi gereken müzik projesi Mira, Ayda Kahvaltı ile sizi düşsel bir yolculuğa davet ediyor.

The Black Keys – El Camino

Yaptıkları her albümle bizi heyecana sürükleyen Ohiolu Blues Rock ikilisi 2011'in sonunda yayınladıkları 7. stüdyo albümleri El Camino ile bu yıl en çok dinleyeceğimiz albümlerden birini de bizlere hediye etmiş oldu. Albümün çıkış şarkısı Lonely Boy ilk dinlemede bizi bağımlısı yaptı derken, diğer şarkıların da birbirinden güzel olduğunu parçaları sıkılmadan defalarca dinlediğimizde fark ettik. İngiltere'nin Bilboard 200 listesine 2. sıradan giriş yapan albüm, Money Maker ile ilk dinleyişte aklınıza takılacak, Lonely Boy ve Run Right Back ile dans ettirecek, Dead and Gone'da harmanlanan biraz soul biraz klasik Beatles dönemi ritimler ile yolda akıp giden şeritlere karışacak. Son yılların en başarılı işlerinden olan El Camino favori albümlerinizden biri olacak.

Florence + The Machine – Ceremonials

Q Dergisi'nin sıralamasında 2011'in en iyi albümü olan Ceremonials, İngiliz indie-pop grubu Florence + The Machine'in güzelliği ile başımızı döndürmeye devam ettiği yılın en sağlam çalışmalarından. Dog Days Are Over ve Kiss With a Fist gibi şarkıları ile çoktan gönlümüze taht kurmuş olan grup Ceremonials ile efsane olma yolunda sağlam bir adım daha atmış oldu. Şarkılardaki büyük finaller, koro üzerine söylenmiş nakaratlar, büyüleyici bir çeşitlilikle kulaklarımızı dolduran melodiler… Tüm bunlar Florence Welch'in muhteşem sesiyle birleşiyor ve ortaya dinlemeye doyamayacağınız bir albüm çıkıyor. No Light No Light, Never Let Me Go, What The Water Gave Me, Only If For a Night gibi şarkılarla Ceremonials'ın kendisi bir yolculuk adeta.

Parov Stelar – The Princess

Bir müzik türü düşünün ki sizi 1930'ların cazını dinlerken aynı zamanda elektronik tınıların en melodik ve eğlenceli haliyle dans ettirsin. İşte dünyaca ünlü Avusturyalı müzisyen Parov Stelar tam da bunu yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda çıkardığı Shine ve Coco albümleri ile kendine sağlam bir kitle edinen ve farklı müzikal dünyası ile nu-jazz'ın son yıllarda en aranan ismi haline gelen Parov Stelar, nisan ayında yayınladığı son albümü The Princess ile yine ortalığı kasıp kavurdu. Albümdeki parçaların neredeyse tamamı dinlerken insanı yerinden zıplatacak kadar enerjikken bir yandan da yalınlık ve melankoli geçiyor içlerinden. Jimmy's Gang, The Princess, Milla's Dream, Silent Shuffle ve The Fog albümün öne çıkanlarından. Parov Stelar, bu yılın çok konuşulanları arasında olan The Princess ile dinleyicilerine yine eğlence ve dansın yolunu gösteriyor.

Haberin tamamı için: Neredekal.com Dergi / Yaz

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)