Arabayla Uzun Yola Çıkacaklara 10 Tavsiye

4 Yorum

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

Arabayla Uzun Yola Çıkacaklara 10 Tavsiye
Arabayla uzun yola çıkmak insana müthiş bir keyif verir. Elbette öncesinde yaşanan tatlı gerginliği saymazsak... Ancak şu hayatta yapılacak en eğlenceli yolculuk türlerinden biri hiç şüphesiz. Üstüne üstlük gittiğiniz yer size bambaşka heyecanlar yaşatıyorsa daha da iç açıcı bir hal alır bu yolculuk. Eğer daha önce bu tecrübeyi yaşamamışsanız, işinizi kolaylaştıracak birkaç önerimiz var sizler için. Tüm stresi, sıkıntıyı ardınızda bırakıp yeni yerler keşfetmeden önce sizin için hazırladığımız tavsiyelere mutlaka göz atın.

1 - Arabanızı Kontrolden Geçirin

arabayla uzun yola çıkacaklara tavsiyelerÖncelikle aracınızı iyice analiz etmeniz gerekiyor. Direksiyon, pedallar, lastikler, klima ve en önemlisi motor kontrollerinin mutlaka yapılması lazım. Olası durumlarla nasıl başa çıkabileceğinizi de kesinlikle bilirkişiden öğrenin. Mesela aracınız hararet yaptığında ne yapmanız gerekiyor, lastiğiniz patladığında yedek lastik nasıl takılır gibi. Bunları bilmek kaza riskini de minimuma indirir hem.

2 - Güzel Bir Playlist Hazırlayın

arabayla uzun yola çıkarken dikkat edilmesi gerekenlerUzun yol şarkıları için oluşturulmuş bir yığın playlist var internette. Onlardan yararlanabilirsiniz. Kendi müzik zevkinize güveniyorsanız o başka tabi. Gece ve gündüz yolculuğuna göre seçim yapmaya dikkat edin yalnızca. Gece gece klasik müzik dinlemeye kalkarsanız uyuyakalırsınız. Sizi dipçik gibi yapacak gümbürtülü şarkılar seçmeye özen gösterin. Ayrıca uzun yolda playlistin öneminin çok büyük olduğunu da vurgulamak isteriz.

3 - Atıştırmalık Bir Şeyler Depolayın

arabayla uzun yola çıkarken nelere dikkat edilmeliNasıl olsa arabayla gidiyorsunuz. Kalabalık da değilseniz arka koltuğu abur cuburla doldurmamanız için hiçbir neden yok. Özellikle çikolata gibi tatlı atıştırmalıklar sizi fazlasıyla oyalayacaktır. Hatta bir termosa doldurun çayı yol boyu keyifle için. Bir de sakızsız yola çıkmamanızı tavsiye ederiz. Sakızın kendisi küçük olabilir ama araba kullanan kişi için etkisi oldukça büyük.

4 - Yanınıza Uzun Kollu Bir Şey Alın

ilk kez arabayla uzun yola çıkarken nelere dikkat edilmeliBunu özellikle gece yolculuğuna çıkacak olanlar için söylüyoruz. Hava şartları ne olursa olsun, gece saatlerinde ve sabaha karşı hava bir hayli serinleyebilir. Sürekli olarak klimayı açık tutmanız da hem sağlıklı değil hem de akaryakıtın çabuk bitmesine yol açar. Dolayısıyla bir ürperti gelirse sağa çekip hırkanızı giyebilirsiniz.

5 - En Rahat Ayakkabınızı Giyin

ilk kez arabayla uzun yola çıkarken dikkat edilmesi gerekenlerAyaklarınızın şişmemesi ve bileklerinizin ağrımaması için en rahat ayakkabınızı giymenizi tavsiye ediyoruz. Altı kalın tabanlı olan ayakkabılardan ise özellikle kaçınmalısınız. Her şeyden önce konforunuz gerçekten çok önemli.

6 - CoPilotsuz Yola Çıkmayın

ilk kez arabayla uzun yola çıkacaklara tavsiyelerYani bir badiniz olsun. Su istediğinizde şişenin kapağını açsın tutuştursun elinize pet şişeyi. Playlisti yönetsin. Sizi uyanık tutmak için sizinle sohbet etsin. Tüm bunları yaparken yolu da ciddi bir şekilde takip etsin. Hız yaptığınızda sizi uyarsın. Yalpalamaya başladığınızda sizi mola vermeye ikna etsin. Yani bir CoPilot ciddi anlamda hayat kurtarıcı görevi görüyor. Hatta ona daha çok iş düşüyor bile diyebiliriz.

7 - Sık Sık Mola Vermekten Çekinmeyin

ilk kez arabayla uzun yola çıkacaklara önerilerAnlıyoruz, bir an önce gitmek istediğiniz yere varmak istiyorsunuz. Ancak acele etmek hiç de hayırlı bir hareket olmayacaktır. Hele ki 800 km ve üzeri bir yoldan bahsediyorsak en az 5 mola şart. O da en az. Sık aralıklarla 10'ar dakika mola vermeniz geç kalmanıza yol açmaz. En kötü molaları da hesaba katarak yola biraz daha erken çıkarsanız bu durumu tolere edebilirsiniz. Ayrıca her molada elinizi yüzünüzü yıkamayı da ihmal etmeyin.

8 - Bol Bol Soğuk Kahve İçin

arabayla uzun yola çıkacaklara önerilerEnerji içeceği önermiyoruz çünkü etkisi geçtikten sonra vücudu ciddi anlamda pert ediyor. Soğuk kahve hem lezzetli hem de uyanık tutmadaki başarısı tartışılmaz. Tabi abartırsanız bu sefer midenize vurabilir. Her şey ayarında güzel. Bol bol dediysek en fazla 3. Farklı aromalı olanlardan tercih edebilirsiniz. Özellikle kakaolu olanlarından…

9 - Mümkünse Navigasyon Kullanın

arabayla gece yolculuğuna çıkacaklara önerilerSizin için en iyi yol bildiğiniz yol olabilir ama karşınıza çıkan bir kahverengi tabela aklınızı çelebilir. Ya da belki Bursa'dan geçiyorsunuzdur, canınız iskender çekmiştir ve birden şehir merkezine kırabilirsiniz direksiyonu. Ayrıca kaybolabilirsiniz de, olmaz demeyin. Dolayısıyla teknolojinin nimetlerinden yararlanmaktan asla çekinmeyin. Hem navigasyon gideceğiniz yerde de çok işinize yarayacaktır.

10 - Fotoğraf Makineniz Yanınızda Olsun

arabayla gece yolculuğuna çıkacaklara tavsiyelerÇok elzem bir ihtiyaç olarak görmeyebilirsiniz ancak yolun sizi ne gibi güzelliklerle karşılaştıracağı hiç belli olmaz. Öyle bir yerden geçersiniz ki, yalnızca hafızanıza kazımak yetmez o manzarayı. Her şeyi geçtik, arkadaşınızla bir yol keyfi selfiesi de mi yapmayacaksınız?

Bonus: Sakın Uyumayın!

arabayla gece yolculuğuna çıkacakların dikkat etmesi gerekenlerYani bunu hiç tavsiye etmiyoruz. Uyumayın bizce.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Çok faydalı tavsiyeler, ancak çok iyi bir şekilde uyuduktan sonra yola çıkmak, aracın her zaman tepeden tırnağa kontrol edilmiş olması, daha idare eder abi mantığından hareketle, yanlışa düşmemek için tüm şüpheli yıpranmış parçaların değiştirilmiş olması, yolculukta güven veren istasyonlardan yakıt alımı öncelikli olmalı, aracın bozulması, bu çağda 24 saat hizmet veren kurumlar olmasına rağmen planlamaların aksaması, çoluk çocuk yollarda kalmak, güvenlik riskleri oluşturabilmesi açısından dikkate değer, özellikle Anadolu yollarında her zaman kredi kartı geçmeyeceği için bir miktar nakit de olmalı.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Eğer gerçek bir gezgin iseniz; her fırsatta ana yoldan çıkıp, önceden haritadan ve internetten belirlediğiniz ya da yolda ilginizi çeken değişik yerlere girmeli, gerekirse gece arabada veya çadırda kalmayı da göze almalısınız. Navigasyonu kesinlikle öneriyorum. Gittiğiniz yerde ve yollarda arabanızın kölesi olmayın ki keşfetmenin tadına daha çok varın.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Çok uzun yol yapan birisi olarak ilk tavsiyem, karşıdan gelen hiçbir araca güvenmemeniz. Yol hakkı benim, sollamaz gibi şeyleri düşünmeyin! Ben zaman sorunum yoksa ara yolları tercih ediyorum. Yol belki daha uzun sürer ama manzaralı ve zevkli yolculuk yaparsınız.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Eklemek istediğim tabiki de hız limitlerine uymaktır ve özellikle akşam yolculuklarında uzun farlarınızı karşı tarafa göre ayarlamanızdır. Power bank veya çakmaklık tarzı şarj aletiniz de varsa keyifli yolculuklar dilerim....

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)