Doğru Seyahat Planları Yapmak İçin 12 Önemli Adım, Türkiye

Doğru Seyahat Planları Yapmak İçin 12 Önemli Adım

6 Yorum

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

Doğru Seyahat Planları Yapmak İçin 12 Önemli Adım
Her şey gibi seyahat etmek de önce hayal etmekle başlar. Hayallerinize olan sadakatiniz doğrultusunda hedefinizi belirler, planınızı yapar ve düşersiniz yollara. Bahaneler, kendi kendinize vurduğunuz prangalardan ibarettir sadece. Siz gezmek isteyin yeter. İçinizde küçücük de olsa bir keşif ruhu varsa er ya da geç sizi harekete geçirecektir zaten. Şunu bilmenizi isteriz ki, bu yazı sizi hayallerinize bir adım daha yaklaştırmak amacıyla yazıldı. Bir sonraki seyahatinizde bize kart atın. :) İşte doğru seyahat planları yapmak için 12 önemli adım.

1 – Seyahat Etmek İçin Bir Neden Bulun

seyahat etmenin adımlariYapmanız gereken ilk şey ‘neden seyahat edeceğim' cümlesine açıklık getirmek olmalı. Hani, zamansızlık, maddi imkanlar gibi şeyler seyahat edememenizin nedenleri ya, aynısının bu sefer tersini yapın. İlla ki bir neden bulacaksınız. Bu sayede görmek istediğiniz yerlerin hayalinizdeki kadar uzak olmadığını ve bunun mümkün olduğunu fark edeceksiniz.

2 – Korkularınızı Yenin

seyahat etmenin adımlariEvet, 7 yıldızlı bir otelde konaklama yapmayacaksanız eğer, hiçbir yerde kendi evinizdeki rahatı ve güveni bulamayacaksınız. Ne yol, ne iz, ne de konuşulan dil hakkında hiçbir fikrinizin olmadığı bir yere de gidebilirsiniz. Kaybolabilir, derdinizi anlatacak bir insan evladı olmayabilir etrafınızda. Tüm bunlar hayallerinize sekte vuran bahaneler aslında. Hayata karşı daha güçlü durabilmenin ilk kuralı, korkuların üzerine gitmektir.

3 – Hayal Kurun

seyahat etmenin adımlariEn çok nereyi görmeyi arzu ediyorsunuz? Gittiğiniz yerde neyle karşılaşmayı umuyorsunuz? Şunu bilin ki, hayalleriniz en büyük ilham kaynağınız. Ancak hayal kurarak bir sonraki adımı planlayabilirsiniz. Hayallerinizin gerçeğe dönüşmesini istiyorsanız eğer bir an önce harekete geçin.

4 – Paraya Karşı Bakış Açınızı Değiştirin

seyahat etmenin adımlariParaya olan bakış açınız aslında kritik bir nokta. Para sizin daha realist düşünmenize yol açıyor. Bu kötü bir şey değil. Ancak sizin ihtiyacınız olan daha çok pozitif enerji. Bir yerde bazı şeyleri akışına bırakmak gerekiyor.

5 – Para Biriktirin

seyahat etmenin adımlariBunun yanında bir adet yapılacaklar listesi de fena olmaz hani. Evet, maddi imkanları bahane etmeyin deyip duruyoruz ama bir yerde paraya da ihtiyacınız yok değil. İşe önce birikmiş borçlarınızı temizlemekten başlayın. Sonrasında bir adet domuz kumbara sizi bayağı bir motive edecektir.

6 – Daha Çok Para Kazanın

seyahat etmenin adımlariBu size gülünç gelmesin. Sizi hırslandırmak için böyle söylüyoruz. Parasızlık pek çok insanın seyahate çıkmasını önleyen bir durum. Hayal kurun ama hayal dünyasında da yaşamayın yani. Şunu bilin, para biriktirmenin bir limiti var, ama kazanacağınız paranın bir limiti yok.

7 – Ne Tür Bir Seyahate Çıkacağınızı Belirleyin

seyahat etmenin adımlariTarihi bir gezi mi, deniz – kum – güneş mi, ne tür bir macera yaşamak istediğinize karar verin. Biz size adımları sayıyoruz ama en nihayetinde bu seyahati güzelleştirecek olan da sizsiniz. Tek başınıza mı, sevgilinizle/eşinizle mi, ailenizle mi bir seyahat planlayacaksınız? Vereceğiniz karar pek çok şeyi değiştirecektir.

8 – Araştırma Yapın

seyahat etmenin adımlariGideceğiniz yeri iyice araştırın. Orada yapabileceklerinizi önceden bilmeniz sizin için iyi olur. Lokasyon seçimi nasıl yapılır, yapılacak şeyler nelerdir, iyi bir seyahat planı nasıl yapılır, bunların hepsini derin bir araştırma yapmadan öğrenemezsiniz.

9 – Hazırlıklara Başlayın

seyahat etmenin adımlariBiletlerinizi alın. Çantanızı hazırlayın. Paranızın yeterli olduğundan emin olun. Vize, pasaport gibi kontrollerinizi atlamayın. Özellikle denizaşırı bir ülkeye gidecekseniz bunlara çok dikkat edin.

10 – Bilinçli Bir Gezgin Olun

seyahat etmenin adımlariBu sizin ilk seyahatinizse, hatta ilk yurtdışı seyahatinizse, geziniz boyunca sayısız kez hata yapabilirsiniz. Bu nedenle temkinli adımlar atın. Paranızı har vurup harman savurmayın. Derin ve anlamlı deneyimler kazanmaya odaklanın.

11 – Meydan Okuyun

seyahat etmenin adımlariSeyahatiniz boyunca sabrınızın sınırlarını zorlayan pek çok şey yaşayacaksınız. Bunun yanında gireceğiniz kültür şoku, para yönetimi konusunda yaşayacağınız sıkıntılar, yalnızlık ve güven unsurları da cabası. Bunlar sizi korkutmasın. Siz sadece gezmeye değil, hayata meydan okumaya da gidiyorsunuz aynı zamanda.

12 – Anılarınızı Paylaşın

seyahat etmenin adımlariAh, seyahat etmenin en güzel tarafı da bu. Yaşadığınız her an, döndüğünüzde tahmin edeceğinizden daha değerli olacak. Geçtiğiniz sokaklar, oturduğunuz sandalye, konuştuğunuz insanlar ve göreceğiniz eşsiz manzaralar… Bol bol fotoğraf çekin. Hatta her gittiğiniz seyahati oturun yazın. Deneyimlerinizi paylaşın.
6 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
6
/

-

Ben çok fazla seyahat yapan biri değilim gerçekten, daha çok ev insanıyım. Ancak sizin yazılarınızı okudukça ufak ufak hayaller kurmaya başladım. Bu yıl tatile gidersem sizin etkiniz çok. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Yazıyı oldukça faydalı buldum. :) Tatile çıkmadan önce bu maddeleri kesinlikle dikkate alacağım. Yazanın ellerine sağlık.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Bir sonraki planım Barselona. :) Size kart atmayabilirim ancak bol bol magnet getiririm. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Para bir şekilde planlanarak, ölçülü hareket ederek bulunuyor. Gençlik, sağlık ve gezi arzusu her zaman bulunamıyor. Bu nedenle yol yakınken, yola çıkmak akıllıca oluyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Çok para şart değil. ‘Yeteri kadar' olması yeterli. Vizesiz ülkelerde 10 TL'ye bile konaklama bulabilirsiniz. Yeme-içme konusunu da düşünmeyin. Gittiğiniz yerlerde etrafınıza iyi bakın yeter. Mutlaka ilginizi çekecek bir yer bulursunuz. Gerçi gitmeden uluslararası sitelerden gittiğiniz yerdeki restoranların yorumlarına bakarsanız içiniz daha rahat eder. Ekimde Makedonya ve Kosova'ya gittim. Bu söylediklerimin hepsini yaptım. Sorunsuz geçti. Bir sonraki gezi Bosna. Kısmetse.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Çok önemli bir madde daha: İyi bir yol arkadaşı bulun. Yol keyfini fezaya çıkarabileceği gibi hayatı sizin için zehir de edebilir! Siz aylar önceden planınızı yapmış ve bütçenize göre bir tesis bulmuşken yanınızda sürekli personelden, yemeklerden, yoldan, yorgunluktan söylenen bir şahıs 1 haftada sizi 5 yıl yaşlandıracaktır...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)