Sonbahar Ekinoksu'nu Anlamlı Kılan Türkiye'den 10 Yer, Türkiye

Sonbahar Ekinoksu'nu Anlamlı Kılan Türkiye'den 10 Yer

Yorum Yok

Rota Önerileri Yeşim Özbirinci

Sonbahar Ekinoksu'nu Anlamlı Kılan Türkiye'den 10 Yer
Sararmış yapraklar, bir fincan kahve, serinleyen hava ile ortaya çıkan hırkalar… Yeni bir kış dönümü kendini yavaştan hatırlatmaya başlar. Peki, Sonbahar Ekinoksu'nu bu sene nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz? Size, tam tamına 10 tane yer önerimiz olacak. Öncesinde biraz Sonbahar Ekinoksu'nu konuşalım.

Sonbahar Ekinoksu Nedir?

Tarih 23 Eylül'ü gösterdiğinde, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator'a 90 derecelik açı ile düşer. Aydınlanma çemberi kutup noktalarından teğet geçer. Güneş her iki kutup noktasından da görülür. Tam bugün, gündüz ile gece eşittir. Ve bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre'de artık geceler gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre insanları sonbahara, Güney Yarım Küre insanları da yeni bir yaza merhaba der.

Bu arada ekinoks ne demek diye kelime anlamını da merak ediyorsanız, onu da şöyle açıklayalım: Latince Aekinoctium ve aequus eşit ve nox da gece anlamına geliyor.
sonbahar ekinoksu manzaraları

Sonbahar Ekinoksu Ne Zaman Gerçekleşir?

Yılda iki kere ekinoks zamanını yaşarız. Kuzey Yarım Küre için 21 Mart İlkbahar Ekinoksu, 23 Eylül de Sonbahar Ekinoksu'dur. Güney Yarım Küre için de bu tam tersi gerçekleşir. Sonbahar Ekinoksu bazen 22, bazen de 23 Eylül'de gerçekleşebilir.

Peki, Sonbahar Ekinoksu Neden 2 Gün Gecikir?

Dünya, Güneş'e bazen yaklaşır bazen de Güneş'ten uzaklaşır. Yaklaştıkça Güneş'in çekim kuvveti de artar ve böylece Dünya'nın yörüngedeki hızı artar. Uzaklaştığında da hızı azalır. İşte Dünya'nın hareketi yavaşlamaya başladığı zaman Kuzey Yarım Küre'de yaz mevsimi yaşanır. Uzaklaştığı dönem ise hızı azaldığından Kuzey Yarım Küre'de yaz mevsimi iki gün daha uzun yaşanır. Eylül ekinoksu bu yüzden 2 gün gecikmeyle 23 Eylül'de gerçekleşir.

Türkiye'den Sonbahar Ekinoksu Manzaraları

1 - Yedigöller, Bolu

yedigöller ekinoksSonbahar denince benim aklıma eşsiz doğası ile Bolu, Yedigöller geliyor. Özellikle fotoğrafçılar ve bir sürü renk tonunun oluşturduğu ahenkli manzara karşısında kendinden geçmek isteyenler için ideal bir rota. Yedigöller diyoruz da bu göllerin adını biliyor muyuz? Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak yedi tane gölden oluşuyor. Çeşit çeşit hayvana ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Yedigöller Milli Parkı için kamp yapmaya da gidebilirsiniz.

2 - Karagöl, Artvin

artvin karagöl ekinoksKaradeniz, dört mevsim de bol yağış alan bir bölge. Gezmek için hangi tarihler daha uygun olur sorusunun pek kesin bir cevabı yok. Sizi her an şaşırtabilir ama bir Artvinli olarak gezmek için en uygun vaktin sonbahar olduğunu söyleyebilirim. Güneşi bol günlere bu zamanlarda daha çok denk gelebilirsiniz. Sonbaharda anlaştık! Peki, Artvin'de sonbahar ekinoksu için nereyi gezmek gerekir? Hiç düşünmeden Karagöl derim size. Artvin'in Borçka ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Karagöl, size inanılmaz bir doğa şöleni deneyimi sunuyor.

Türkiye'nin Amazonları olarak adlandırabileceğimiz bu gölün etrafındaki kocaman eğrelti otları ve çeşit çeşit yeşillik sizi kendisine aşık edecek. Gölün tüm çevresini dolanabileceğiniz bir parkur var. Parkur üstünde de anı ölümsüzleştirebileceğiniz, fotoğraflık pek güzel noktalar bulunuyor. Ayrıca Karagöl'ün etrafına yakın bir lokasyonda da kamp atabiliyorsunuz. Karagöl'e doğru giderken yol üstündeki Nalia isimli mekana uğrayıp, kısa bir çay molası verebilirsiniz. İçeride Gürcü kültürüne ait çizimler bulacaksınız. Şanslıysanız ev yapımı şarap da içebilirsiniz.

3 - Kızılçukur Vadisi, Kapadokya

kızılçukur vadisinde ekinoks manzarasıTürkiye'deki en sevdiğim yerlerden biridir Kapadokya. Farklı dokusu ile her ziyaret ettiğimde beni başka bir boyuta taşıyormuş hissi yaşıyorum. Özellikle gün batımı ve gün doğumunu en güzel yakalayabileceğiniz yerlerden biri olan Kızılçukur Vadisi ise Sonbahar Ekinoksu ritüelleriniz için eşsiz bir yer. Biz, günbatımını yakalayarak karavanımızla bir gece konaklamıştık. Yanınıza leziz ev yapımı şaraplarından almayı unutmayın. Bir sinema karesinde gibi hissettiren bu anların tadını çıkarın.

4 - Cumalıkızık, Bursa

cumalıkızık ekinoksSonbaharın toprak tonlarına en çok yakışan şeylerden biri de Cumalıkızık'ın pastel rengi evleri olsa gerek. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aday olan Cumalıkızık, Osmanlıların Bursa'da ilk yerleştiği bölgelerden biri. Bu şirin beldenin daracık sokaklarında keyifli bir yürüyüş yapabilir, yöresel ürünlerden satın alabilirsiniz. Unutmadan, beldenin sembolü ahududu, yani ahududu reçeli almayı ihmal etmeyin.

5 - Adatepe Köyü, Kazdağları

adatepe ekinoksKazdağları'nın doğası arasında tarihi bir köy her sabah birbirinden farklı ülkeden misafirlerini ağırlamaya hazırlanır. Kazdağları'nın en güzel köylerinden biri olan Adatepe, taş evlerinin güzelliği ile Sonbahar Ekinoksu için harika bir rota olacak. Ayrıca yine Adatepe'de bulunan Zeus Altarı'na doğru kısa bir yürüyüş yaparak Tanrıların savaşları izlediği noktadan Edremit Körfezi'nin tadını çıkarın. Sabah erken saatte gidip Zeus Altarı'ndan gün doğumunu yakalamanızı; ardından da Adatepe'nin sabah sakinliğinde etrafı turlayıp, güzel bir kahvaltı yapmanızı öneriyorum.

6 - Köyceğiz, Muğla

köyceğiz ekinoksEge'nin Akdeniz ile birleştiği noktada konumlanan Köyceğiz için efsaneye göre; batan bütün şehirden sadece Köyceğiz'in kaldığı söylenir. Aynı zamanda Köyceğiz'in bir Sakin Şehir (Cittaslow) olduğunu biliyor musunuz? Örnek bir şehir imajı ile ziyaretçilerin ilgisini bir hayli çekiyor. Sonbahar Ekinoksu'nda Kaunos Antik Kenti'ne tarihi bir ziyaret yapabilir veya Sandıras Dağları'nın eteklerindeki Gökçeova Gölü'nü ziyaret edebilirsiniz. 1750 metre yüksekte bulunan bu yerin biraz soğuk olabileceğini hatırlatayım. Önleminizi alıp gidin. Güzellikler sunan doğasının birçok kampçıya kucak açtığını göreceksiniz.

7 - Ihlara Vadisi, Aksaray

ıhlara vadisinde ekinoks manzaralarıGerçekten hayran kaldığım ve bir diğer favori yerlerimden biri de Ihlara Vadisi'dir. Beni buraya bıraksanız 500 yıl yaşarmışım gibi geliyor. Kafamdaki cennet tasvirinin can bulmuş hali. Saatlerce methiyeler dizebilirim. Sonbahar Ekinoksu'nu doğada yürüyerek geçirmek istiyorsanız burası çok doğru bir seçenek. Bütün yol 14 kilometre tutuyor ama siz günübirlik olarak da bir kısmını gezebilirsiniz. Yanınıza su ve yiyecek bir şeyler almayı ihmal etmeyin. O merdivenleri indikten sonra bir daha çıkmak istemeyebilirsiniz. Bununla birlikte eğer sol taraftan devam ederseniz bir işletme karşınıza çıkacak ama sağ taraftan devam ederseniz ihtiyacınızı giderebileceğiniz bir yer yok. Nehir boyunca yürürken aynı zamanda ilginç kaya oymaları ve eski kiliseler de karşınıza çıkacak.

8 – Mardin

mardinde sonbahar ekinoksuYaz ayları Mardin'de çok sıcak geçtiği için Sonbahar Ekinoksu'nda burayı ziyaret etmek en doğru karar olacaktır. Tarihi güzellikleri içinde barındıran, masaldan fırlamış gibi binaları arasında yürümek büyük keyif verecek sizlere... Yüksek bir yerde bulunan çay ocağındaki molanızda, Mezopotamya'ya şöyle bir baktığınızda ise size uçsuz bucaksız bir deniz gibi gözükecek. Buranın tadını dolu dolu almak için birkaç gün gerekli olsa da günübirlik ziyaretinizde sonbahara hoş bir hoş geldin demiş olursunuz.

9 - Nemrut, Adıyaman

nemrut ekinoks manzarasıZorlu bir parkur ile kendinizi sınamaya hazır mısınız? O zaman, 2100 metre yükseklikte bulunan Nemrut sizi bekliyor. Gün doğumu ve gün batımını burada geçirmek üzere yola çıkış planınızı ayarlayın. Yiyeceğinizi, suyunuzu ve tabii şarabınızı almayı ihmal etmeyin. Yukarıda herhangi bir tesis yok. Burasının da çok yüksek bir yer olduğunu ve soğuk olabileceğini göz önünde bulundurarak kalın bir şeyler de yanınıza alın. Unutmadan, buraya girebilmek için yanınıza müze kartınızı da almayı ihmal etmeyin.

10 - Safranbolu, Karabük

safranboluda ekinoksOsmanlı mimarisini bolca görebildiğimiz Safranbolu, 1994 senesinde UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi'ne girdi. Bölgede yetişen ve nadir bir bitki olan safrandan ismini aldığını söylememe gerek yok. Gün içerisinde, birçok tarihi noktayı ziyaret edebilirsiniz. İlgi çekici birkaç müzesi var. Yani müze kartınız Safranbolu'yu ziyaret ederken de yanınızda olsun. 1-2 gün burası için yeterli bir süre. Kısacası sokaklarında gezmek, fotoğraf çekmek, tarihi ve doğal yerlerini ziyaret etmek sizi mutlu edecek. Ayrıca bu şirin yerlerin birinde bir gece konaklamanızı da öneririm.
Umuyorum Sonbahar Ekinoksu'nu keyifle geçirebilmeniz için verdiğim öneriler hoşunuza gitmiştir. Planlarınızı yorum olarak yazmayı ihmal etmeyin. Belki birilerine başka bir öneri olur. Şimdiden iyi gezmeler!

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)