Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Şehirlerin Günübirlik Gezi Rotaları

Şehirlerin Günübirlik Gezi Rotaları

Paylaş
Diley Kuru  
Eklenme: 17 Mart 2017
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Şehirlerin Günübirlik Gezi Rotaları
Kalabalık şehirlerde yaşayanlar, hafta içi toplantıdan toplantıya koşturmaktan bitap düşenler, saatlerini trafikte heba edenler ve tüm bu keşmekeşin içinde bir parça huzur arayanlar; toplanın! Sizleri tüm bu stresten, yoğun çalışma hayatından ve karmaşadan bir gün bile olsa uzaklaştırabilecek rotalar belirledik. Sizin için hafta sonu demek kaçamak demekse eğer, sıraladığımız bu günübirlik seyahat noktaları, sahip oldukları tarihi atmosferleri ve farklı aktivite olanakları ile hem ruhunuza hem de bedeninize oldukça iyi gelecek. 1 – Kefken günübirlik kefken

İstanbul’a yakınlığı ile son zamanlarda popülerliğini iyice artıran Kefken, Kocaeli’nin kuzey ucunu oluşturan Kandıra’ya 20 km mesafede yer alıyor. Karadeniz kıyı yerleşimleri arasında en gelişmişi olan Kefken, şehrin gürültüsünden kısacık da olsa uzaklaşmak isteyenlerin hafta sonunu değerlendirebileceği en ideal yerlerden biri. Güne Kefken’de güzel bir kahvaltıyla başlayabilir, Kefken Pembe Kayalar’ı görebilir, Kumcağız Koyu’nda yürüyüş yapabilir, 5 dakikalık bir tekne yolculuğu ile Kefken Adası’nı keşfedebilir ve akşam da lezzetli deniz ürünlerini deneyimleyebilirsiniz.
2 – Tirilye günübirlik tirilye

Dünyacı ünlü zeytini ve bozulmamış doğası ile dikkatleri üzerine çeken Tirilye, son zamanlarda Marmara Bölgesi’nin gözde adreslerinden biri. Bursa’nın Mudanya ilçesine 11 km mesafede yer alan bu şirin sahil kasabası, şimdilerde Zeytinbağı ismi ile anılıyor. Tirilye, dolu dolu bir gün geçirmek için oldukça ideal bir rota. Tirilye sokaklarında keşfe çıkabilir, tarihi Tirilye Evleri’ni fotoğraflayabilir, Aya Todori Kilisesi ve Taş Mektep’i ziyaret edebilir, Tirilye Çamlı Kahve’de asırlık çınar ağaçlarının altında bir yorgunluk kahvenizi içebilir ve bir Tirilye klasiği olan rakı-balık keyfi yapabilirsiniz.
3 – Beypazarı günübirlik beypazarı

Anadolu kültürünü en iyi yansıtan yerlerden biri olan Beypazarı; tarihi dokusu, eşsiz yöresel mutfağı, sıcakkanlı insanları, 200 yıllık çarşısı ve geçmişi 3500 yıla kadar uzanan tarihi konakları ile Ankara’nın can damarlarından biri olarak nitelendiriliyor. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Beypazarı, sahip olduğu kültürel zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini bir masalın başkahramanı gibi hissettiriyor adeta. Sabah harika bir köy kahvaltısı ile güne başlayabilir, tarihi çarşısını gezip alışveriş yapabilir, Beypazarı’nın şirin sokaklarını ve konaklarını fotoğraflayabilirsiniz.
Pansiyon
Aile Dostu
Neredekal Değerlendirme4.3/5 Mükemmel
(34 değerlendirme)
Palamutbükü, Datça, Muğla
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.
4 – Bolu Göynük günübirlik bolu göynük

Ev sahipliği yaptığı Sünnet Gölü, ünü Bolu sınırlarını aşmış şeker fasulyesi, uğut marmelatı, tokalı örtüleri, tahta oymacılık eserleri, köklü tarihi geçmişi ve 20. yüzyıl başlarına ait eski Türk evleri ile Bolu Göynük, yıl içerisinde çok sayıda yerli turistin akın ettiği bir yer. Toplam 158 sivil mimari esere sahip olmasından dolayı Kentsel Sit Alanı ilan edilen Bolu Göynük, Bolu Merkez’e 98 km mesafede bulunuyor. Bolu Göynük’ün tarihi eserlerini ziyaret edebilir, Zafer Kulesi’ni görebilir, ünlü Göynük Evleri’ni fotoğraflayabilir ve Çubuk Gölü’nde ruhunuza huzur depolayabilirsiniz.
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 değerlendirme)
Kadınlar Plajı, Kuşadası, Aydın
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.
5 – Büyükada günübirlik büyükada

Bir gün de olsa oldukça keyifli bir yolculuk vadeden Büyükada, İstanbulluların favori kaçış rotaları arasında yer alıyor. İstanbul’un Adalar ilçesinde bulunan ve Prens Adaları olarak isimlendirilen ada takımının en büyüğü olan Büyükada’ya 1 saatlik bir deniz yolculuğu ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Her köşesinin ayrı bir mutluluk verdiği Büyükada’da; bisiklet kiralayıp ada turuna çıkabilir, Aya Yorgi Kilisesi’ne çıkıp manzaraya doyabilir, yaz aylarında denize girebilir, çam ormanları arasında piknik yapabilir ve limanda dondurma yiyebilirsiniz.
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(4 değerlendirme)
Alaçatı, Çeşme, İzmir
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.
6 – Gölcük günübirlik gölcük

Belki ismini henüz duymamış olanlar vardır aranızda. Adını etrafı yeşillikler ve ağaçlarla çevrili küçük bir krater gölünden alan Gölcük, İzmir’in Ödemiş ilçesine 18 km mesafede yer alıyor. Yemyeşil doğası ile insana gerçek anlamda huzur ve mutluluk aşılayan bu şirin göl kasabası, dört mevsim farklı güzelliklere bürünen sayılı yerlerden biri. Gölcük’ün en önemli doğa harikalarından biri olan Gölcük Yaylası’na çıkabilir, 7 km’lik gölün çevresini turlayabilir, piknik yapabilir, kış aylarında ise Bozdağ Kayak Merkezi’nde kayak yapabilirsiniz.
7 – Kaleiçi günübirlik kaleiçi

Antalya’nın merkezi noktalarından biri olan Kaleiçi; dar sokakları, cumbalı evleri ve tarihi zenginlikleri ile ziyaretçilerini bir zaman makinesinde gibi hissettiriyor adeta. Sokaklarında Roma ve Osmanlı dönemlerine ait izlere rastlayabileceğiniz Kaleiçi, evlerin avlularından yayılan çiçek kokuları ve geleneksel yaşama bağlılığı ile Antalya’nın en ilginç antik kentlerinden biri. Kaleiçi’nde; yaz aylarında denize girebilir, geçmişten günümüze kalan tarihi eserleri ziyaret edebilir ve dar sokaklarında yürüyüş yapabilirsiniz.
Otel
Butik Otel
Neredekal Değerlendirme4.7/5 Mükemmel
(33 değerlendirme)
Alaçatı, Çeşme, İzmir
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.
8 – Odunpazarı günübirlik odunpazarı

Osmanlı’dan kalan evleri ile bilinen, kültürel ve tarihi zenginlikleri ile Eskişehir’in adeta gözbebeği olan Odunpazarı, şehrin en eski yerleşim yerlerinden biri. Osmanlı evleri dışında taş sokakları, mutlaka ziyaret etmeniz gereken müzeleri ve tarihi atmosferi ile Odunpazarı’na hayran olmamak işten bile değil. Odunpazarı’nı bir günlüğüne ziyarete geldiğinizde; enfes bir yöresel kahvaltı ile güne başlayabilir, taş sokaklarını arşınlayıp Odunpazarı Evleri’ni fotoğraflayabilir, müzeleri ziyaret edebilir ve Atlıhan El Sanatları Çarşısı’nda alışveriş yapabilirsiniz.
Otel
Çocuk Dostu
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(10 değerlendirme)
Siteler, Marmaris, Muğla
Otelz.com
Oda-Kahvaltı
1.000 TL
Tatilsepeti.com
1.065 TL
En uygun fiyat
984 TL
TatilBudur.com
En uygun fiyat:
TatilBudur.com
984 TL
9 – Taraklı günübirlik taraklı

Sahip olduğu yemyeşil doğası, eski köşkleri ve tarihi evleri ile Taraklı, Sakarya’ya 65 km mesafede yer alıyor. İstanbul ve Ankara’ya 200 km uzaklıkta bulunan Taraklı, Safranbolu’nun dünya çapında ün yapmasını sağlayan tarihi evlerin aynılarına ev sahipliği yapıyor. Tüm bu özellikleri ile oldukça çekici bir yer olan Taraklı’da; 3 bin yıldır ayakta kalmayı başarmış tarihi evleri fotoğraflayabilir, daracık ve Arnavut kaldırımlı sokaklarını keşfe çıkabilir, Osmanlı kültürünü genç nesillere aktarmak amacıyla dikilen 7 asırlık çınar ağacını görebilir, tarihi hamamları, camileri ve kervansarayları ziyaret edebilirsiniz.
10 – Midyat günübirlik midyat

Efsunlu şehir Mardin’in büyülü ilçesi olan Mardin, yüzyıllara meydan okuyan taş konakları, uçsuz bucaksız bozkırları, hayranlık uyandıran kiliseleri ve manastırları ile çarpıcı bir güzelliğe sahip. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Midyat, Mardin’in en büyük ve en kalabalık ilçesi aynı zamanda. Kartpostallardan fırlamış gibi bir görüntüye sahip olan Midyat’ta, kendinizi bir Ortaçağ kentinde hissetmeniz olası. Gümüş kuyumculuğu ve telkari işlemeleri ile ünlü olan Midyat’ta; birbirinden mistik sokaklarda gezebilir, oldukça etkileyici olan taş evleri fotoğraflayabilir, tarihi çarşıda alışveriş yapabilir ve Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret edebilirsiniz.
Otel
Aile Dostu
Neredekal Değerlendirme4.3/5 Mükemmel
(24 değerlendirme)
Ayder, Çamlıhemşin, Rize
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.
11 – İnebolu günübirlik inebolu

Batı Karadeniz’in ve Kastamonu’nun en ilgi çekici noktalarından biri olan İnebolu; doğal zenginlikleri, plajları ve köyleri ile ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen yaşatıyor. Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınan 350 adet tarihi evi ile ünlü olan İnebolu, yakın tarihimiz açısından da oldukça önemli bir yere sahip. Tarih meraklıları ve huzur arayanlar için fazlasıyla ideal bir rota olan İnebolu; ünlü İnebolu Evleri’ni fotoğraflayabilir, şirin sokaklarını arşınlayabilir, yöresel ve organik ürünler bulabileceğiniz pazarlarda alışveriş yapabilirsiniz.

Yorumlar

Özlem Borhan 
20.03.2017
Ne güzel bir içerik, teşekkürler. Gerçekten hafta sonları yapılan küçük geziler çok keyifli oluyor. Bu destinasyonlara Gölyazı'yı da ekleyebiliriz. :)
merve 
20.03.2017
Taraklı'daki evlerin üç bin yıllık olduğuna emin misiniz?
mustafa 
20.03.2017
Güzel paylaşımlar ancak Amasra bu listenin en başını hak ediyor bence. Temiz sahili, yeni yapılan tüneli ile ulaşım kolaylığı, büyük illere olan yakınlığı, tertemiz doğası ile...
Levent Hırdavatçıoğlu 
20.03.2017
İzmir'in güzel ilçesi Tire'nin de (Kaplan Dağı, Toptepe, vs.) ve Selçuk'un da görülmesini tavsiye ederim.
Güngör  
20.03.2017
Çanakkale’nin Gökçeada ilçesini de listenizde önerilerinizde koymanızı rica ederim...
Daha fazla yorum gör