Rize’de Mutlaka Keşfedilmesi Gereken Şirin Köy: Çeçeva, Türkiye

Rize’de Mutlaka Keşfedilmesi Gereken Şirin Köy: Çeçeva

6 Yorum

Rota Önerileri Arzu Aksaya

Rize’de Mutlaka Keşfedilmesi Gereken Şirin Köy: Çeçeva
Nasıl ki Isparta'nın Kuyucak Köyü mor lavantalarıyla ünlü, Rize'ye bağlı Çeçeva Köyü de yemyeşil çay tarlalarıyla gezerken keşfetmeyi sevenlerin yeni gözdesi. Karadeniz Bölgesi'nin her yeri yeşil zaten diyenlere Çeçeva'nın farkını da şöyle anlatalım; burası için tam instagramlık bir yer diyenler ve kollarını açıp özgür doğa fotoğrafları çektirenler oldukça fazla. Hatta sırf fotoğraf çektirmek için gelenler bile var. Çayla kaplı yamaçların görüntüsü öylesine cezbedici ki, çoğu gezgin bu manzarayı sonsuzlukla da bağdaştırıyor.

Çeçeva Köyü Hakkında Kısa Kısa…

çeçeva manzaraKüçük bir köy desek de Çeçeva Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı en büyük köylerden. Peki bu anlata anlata bitiremediğimiz benzersiz köy ismini nereden alıyor, Çeçeva ne demek? İsminin çok eskilerden Pontus Krallığı zamanından yadigar kaldığını söyleyen de var, bu ismin aslında sonradan uydurulmuş anlamsız bir isim olduğunu söyleyen de. Ama halkı en çok da köylerinden Haremtepe diye bahsedilmesini istiyor.

Deniz seviyesinden 60 metre yüksekte bulunan köy dik bir yamaç üzerine kurulu ve dağınık bir yerleşimden oluşuyor. Çeçeva kartpostallık manzarasına ve her hanenin istikrarlı çay üretimine rağmen Çayeli'nin en çok göç veren köylerinden biri maalesef. Hane sayısı az ve her hanenin de hemen hemen bir çaylığı var. Ama çay gelirlerinin az olması nedeniyle köyün gençleri büyük şehirlerde yaşamayı tercih ediyor. Tüm geçim kaynağı tarım olan köyün tek ürününün çay olmadığını, kışın ilaç gibi yediğimiz kivilerin çoğunun burada üretildiğinin de altını çizelim.Çeçeva Köyü'nü Bir Gezgin Rotasına Dönüştüren Özellikler Neler?

çay tarlasıÇeçeva Köyü'nü Karadeniz'de gezilecek yerler rotasına ekleten en önemli özelliği manzarası. Tabii bu manzaranın tanıtımını en iyi yapan mecra da sosyal medya. Takipçisi bol fenomenler Karadeniz gezilerine köyün fotoğraflarını da ekleyince burası birden bir yıldıza dönüşüvermiş. Çay tarlaları gezginlerin uğramadan geçmediği bir rota haline gelince televizyondaki çay reklamları için set olarak da kullanılmış. Tarlanın bir köşesine fotoğraf fonlarına aksiyon katan bir salıncak kurulmuş ve köy sonsuzluğa havalanan salıncak konseptiyle fenomenlerin markajında kalmaya devam etmiş.

Çeçeva'nın doğal fonu olan çay bahçelerine gelince; bakımlı çay setleriyle örülü ve ilelebet sürecekmiş gibi uzayıp giden bu tarlalar sadece Çeçeva Köyü'nde böylesine düzenli. Rize'nin büyük bir bölümünde arazi oldukça eğimli ve dik olduğundan, şehir her ne kadar çay diyarı olsa da böylesine estetik bir tarla dizaynını başka yerlerde göremiyorsunuz. Manzaranın renk tonları ise yeşilin en parlak hallerini kapsıyor. Gördüğünüzde Avrupa şehirlerindeki orta çağ şatolarının peyzajlı bahçeleri ya da Uzak Doğu'nun pirinç tarlaları gibi benzetmeler yapacağınız bakımlı çay tarlalarında ince belli bardağa giren siyah müptelalığın hikayesini de öğreniyorsunuz. Çay toplayan köylülerin sırtlarındaki küfeler, ellerinin mahirliği ve yöresel kıyafetleri de fotoğraflamaya doyamayacağınız bu manzarayı daha da renklendiriyor. Tarlayı özel kılan bir diğer özellik ise çay setlerinin ardındaki yöresel ahşap ev ki, bu evi de zaten köyü popüler kılan fotoğraflardan tanıyorsunuz.

Çeçeva Köyü'ne Ne Zaman Gidilir?

karadeniz çay toplamakKaradeniz'de en çok fotoğraf çekilen yerlerinden biri olan Çeçeva'ya ne zaman gidilir? Karadeniz Bölgesi'nin, dolayısıyla Çeçeva'nın en güzel zamanları yaz ve bahar ayları. Kışın gittiğinizde hayal ettiğiniz manzarayla karşılaşamıyorsunuz. Yağmurlu havalarda çayların arasındaki dar patikalarda yürümek oldukça zor ve ıslanmadan, çamurlara batmadan tarladan çıkmanız mümkün olmuyor. Bu yüzden köye gidecekseniz güneşli havaları değerlendirmenizi öneriyoruz.

Çeçava Köyü'nde Başka Neler Yapılır?

çay toplayan kadınlarTurizm acenteleri turlar dahilinde köye uğruyor ve çay tarlalarındaki fotoğraf çekiminden sonra rotalarına devam ediyorlar. Ama aracınızla geldiyseniz oldukça yakın olan Kaviçka ve Karaağaçlı derelerindeki şelaleleri, serenderleri ve eski değirmenleri de görmek için zaman ayırabilirsiniz. Ayrıca buradaki göletlerde kırmızı pullu alabalık da yetişiyor, dilerseniz tadına bakabilirsiniz.

Yakınlarda Hangi Restoranlar Var?

Karadeniz'e kadar gitmişken balık yemeden dönmek olmaz. Peki Çeçeva yakınlarında hangi restoranlar var? Çeçeva'da da, diğer Karadeniz köyleri gibi, balık restoranları ön plana çıkmış durumda. Kuzey Balık Lokantası, Dayının Balık Evi, Kvacoli Balık Lokantası bunlardan sadece bazıları. Karadeniz'in huzurlu kıyısında manzara eşliğinde keyifli bir balık yemeği yemek istiyorsanız doğru yerdesiniz diyebiliriz. Sadece balık yemekleriyle değil, ev yemekleriyle de bir hayli öne çıkan Çeçeva'da Lale Lokantası ve Hüsrev de yemek listenizin ilk sıralarında olmayı hak eden enfes restoranlar. Yemeğin üstüne güzel de bir çay içmemiz lazım diyorsanız tam size uygun bir yerimiz daha var: Çeçeva Çay Bahçesi! Düzenli oluşu ile gözleri üzerine çeken çay bahçesi, diğer hiçbir yerde olmadığı kadar ziyarteçilere görsel şölen sunuyor. Sosyal medyada da oldukça popüler olan çay bahçesine sırf çay içmek için değil, fotoğraf çekinmek için gelenlerin sayısı da bir hayli çoğunlukta.

Çeçeva Köyü Nerede?

panoramik çeçeva manzarasıKaradeniz'in en yeşil, en yaylalı, en dereli şehirlerinden biri olan Rize'deki Çeçeva Köyü nerede? Bu köyü görmek için önce Çayeli'ne gelmeniz gerekiyor. Çeçeva Köyü'nün Rize'nin merkezine mesafesi 24 km, Çayeli'nin merkezine mesafesi ise 15 km. Aracınızla gelecekseniz köy yolunun yayla yolları gibi meşakkatli olduğunu ve mesafe kısa olsa da ulaşımın uzun süreceğini bilmenizi isteriz. 4x4 aracınız varsa yamaçlara daha rahat tırmanabilirsiniz ama karşı yönden araç gelme ihtimali gibi tek şeritli olmasından kaynaklanan zorluklar da yaşayabilirsiniz. Çayeli'nden köye yönlendiren tabelalarda ‘Doğadan' ismini çok sık görüyorsunuz. Navigasyonla gelecekseniz köyün tarla konumu haritalarda ‘Gizli Bahçe' olarak işaretli.

Çeçeva Köyü'ne Nasıl Gidilir?

Dağlardan ve dik yamaçlardan oluşan bu yemyeşil köye gitmeniz için ilk önce Rize'ye bağlı olan Çayeli ilçesine geçmeniz gerekiyor. Çayeli ilçesinden dilerseniz taksi dilerseniz özel aracınız ile ulaşımı sağlayabilirsiniz. Yalnız uyaralım, köy yolunda radar var. Yolların ve manzaranın güzelliğine aldanıp hızlı gitmeyin. Aracınız yoksa ve taksiyi tercih etmek istemiyorsanız Çayeli'nden köye dolmuşlar da kalkıyor.

Çeçeva Köyü'nde Nerede Kalınır?

Bu oksijen deposu cenneti bir günde gezmek bana yetmez diyenler için, konaklayabileceğiniz yerleri Çayeli Otelleri sitesinden seçebilirsiniz! Şimdiden iyi tatiller dileriz.
6 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
6
/

-

Doğu Karadeniz en çok görmek istediğim yerlerin başında geliyor. Tanıtım yazınız beni daha da bi heveslendirdi. Pandemiden sonra ilk gidilecek yer olacak sanırım. Kaleminize sağlık Arzu Hanım.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Arzucuğum Rizeye gittim ama bu şirin köyden haberim yoktu inş.birdaha yolum düşerse mutlaka gideceğim.çok güzel bir köy bizide bilgikendirdiğin için ayrıca çok.teşekğrler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Bu güzel tanıtım için teşekkür ederim. Ülkemizin her yeri çok güzel. Bu gibi tanıtımlar çok faydalı oluyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Tez zamanda gidilesi görülesi bir köyümüz gibi duruyor. İnsanı içine alan bir anlatımız var. Emeğinize sağlık ???

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Çay bahçeleri harika,görmek isterim.Karadeniz yeşil fakat buranın yeşili bambaşka.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Çok güzel bir yere benziyor,daha önce gidememiştik ancak bir dahaki Karadeniz turumuzda inşaallah gitmeyi düşünüyoruz,bekle bizi ÇEÇEVA

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)