Ölüdeniz Efsanesi, Turlar - Geziler

Ölüdeniz Efsanesi

Turlar - Geziler - - tarafından eklendi. 1 Yorum

Ölüdeniz Efsanesi
Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Ölüdeniz, halk arasında bilinen efsanesiyle dilden dile dolanmaktadır. Öncelikle, Ölüdeniz otellerinin birinde konaklamayı tercih ederek, Fethiye'de güzel bir tatil yapmak için ilk adımı atabilirsiniz. Biz de bu sayfamızda sizlerle Ölüdeniz'in efsanesini paylaşalım.

Ölüdeniz'in halk arasında en çok bilinen efsanesi şöyledir. Kaptan babasıyla denizcilik yapan yakışıklı genç bir çocuk ve Belcekız adından güzeller güzeli bir kızın hikayesidir bu efsane. Birgün yakışıklı denizci, içme suyu almak için bu bölgedeki koya gelir. Burada Belcekız'ı görür ve aşık olur. Kız da yakışıklı delikanlıya gönlünü kaptırır. Artık genç adam sürekli olarak bu koya gelir su almak için. Böylece Belcekız'la görüşür.

Bir gün denizde büyük bir fırtına kopar. Genç adam babasına yakınlarda bir koy olduğunu söyler. Fakat baba, oğlunun yalan söylediğini aşkı için gemiyi parçalayacağını zanneder. Bir anda aralarında kavga çıkar. Tam gemi kayalıklara çarpacakken baba, oğlunu kürekle denize savurur. Ardından bu koy en güzel haliyle görünür. Baba, yaptığı yanlışla perişan olur. Belcekız ise olayı görünce kendini denize atar. İşte bu anlatılan efsanede genç adamın öldüğü yere Ölüdeniz denir. Kızın canına kıydığı yer ise günümüzde Belcekız olarak adlandırılır. Efsane böyledir.

Ölüdeniz otel kategorilerinden dilediğinizi tercih ederek, tatiliniz boyunca hem keyifli günler geçirin hem de efsanenin yaşandığı bu bölgeyi keşfetmek için bir fırsat yaratın.

1 misafir tavsiyesi

  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar

-

Ölüdeniz'e gidip şnorkel yapmadan geri dönmemenizi tavsiye ederim.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Son İncelenenler