Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
18-24 Mayıs Müzeler Haftası Kutlu Olsun!

18-24 Mayıs Müzeler Haftası Kutlu Olsun!

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 27 Nisan 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
18-24 Mayıs Müzeler Haftası Kutlu Olsun!
Dönemin en güzel ve en verimli faaliyetlerinden biri olan müze gezileri, artık erişim açısından çok daha kolay bir hale geldi. Hal böyle olunca, insanlar tarihi ve günümüzü birleştirebilmek için aynı zaman da sanatı iliklerine kadar hissetmek için müzeleri ziyaret ediyor. Siz de müze gezmeyi sevenlerden ve entelektüel anlamda kendini geliştirmek isteyenlerdenseniz, sizin için derlediğimiz Müzeler Haftası’na özel müze önerilerimize bir bakın deriz! İşte Türkiye’de Gezebileceğiniz müzelerden birkaçı...

1- Pera Müzesi

18-24 Mayıs Müzeler Haftası Kutlu Olsun!

8 Haziran 2005 tarihinde kurulan Pera Müzesi, kurulduğu günden bu yana yürüttüğü faaliyetlerle Türkiye'nin önde gelen sanat kurumlarından biridir. Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından aktif sanat ve kültür hizmetleri vermek amacıyla kurulmuş özel bir müzedir. Rum mimar Ahilleas Manussos tarafından 1893 yılında inşa edilen Bristol Hotel'in modifiye binası ile aşağıdaki beş katlı binanın birleştirilmesiyle kurulan müze, İstanbul Beyoğlu'nda faaliyet gösteriyor. Bu müzede Suna ve İnan Kıraç Vakfı'na ait Şark resimleri koleksiyonu, Anadolu ağırlık ve ölçüleri ile Kütahya seramik ve çini koleksiyonundan seçmeler sergilenmektedir. Avrupalı ve Osmanlı sanatçılarının yarattığı eserler ile farklı sanat dallarından usta sanatçıların eserleri ziyaretçilerle buluşturuldu. Aynı zamanda, gençleri ve yetişkinleri sanatla yakınlaştırmak ve müze duyarlılıklarını geliştirmek, sanatı daha kolay anlaşılır hale getirerek yaratıcılığı geliştirmek ve sergilenen eserlerle iletişim kurmalarını sağlamak için paralel eğitim programları düzenlenmektedir. Pazartesi hariç 10.00'da açılıp 19.00'da kapanan müze, haftanın altı günü aktif olarak ziyaretçilerini ağırlıyor... İstanbul Gezilecek Müzeler arasında yer alan bu müzeyi en kısa zamanda ziyaret etmenizi öneriyoruz.

2- İstanbul Modern

18-24 Mayıs Müzeler Haftası Kutlu Olsun!

İstanbul'un Taksim semtinde bulunan İstanbul Modern Müzesi, ziyaretçilerine büyüleyici bir müze deneyimi sunarken aynı zamanda onları modern sanata da yaklaştırıyor. İstanbul Modern, 2004 yılında ülkemizin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak kurulmuştur. İstanbul Modern, modern ve çağdaş sanat eserlerini, fotoğraf, tasarım, mimari, yeni medya ve sinema alanlarındaki eser koleksiyonlarını toplar, muhafaza eder, sergiler ve belgeler. Müzenin koleksiyonları, sergileri ve eğitim programları, her kesimden ziyaretçiye sanat sevgisi aşılamayı ve onları aktif bir sanat arayışına yönlendirmeyi amaçlıyor. Haftanın altı günü açık olan İstanbul Modern Sanat Müzesi sadece pazartesi günleri ziyarete kapalıdır, haftanın geri kalan günlerinde müzeyi gezebilir ve güzel vakit geçirebilirsiniz. İstanbul Gezilecek Müzeler arasında yer alan bu müzeyi en kısa zamanda ziyaret etmenizi öneriyoruz.
Otel
Aile Dostu
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Taksim, Beyoğlu, İstanbul
Otelz.com
%20 Tasarruf
Sadece Konaklama
974 TL

3- Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Ankara

18-24 Mayıs Müzeler Haftası Kutlu Olsun!

İlki Ankara'da olan müzenin tarihi 1921 yılına kadar uzanıyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün Eti Müzesi'ni kurma fikriyle birlikte dünyanın her yerinden Hitit eserleri toplanmaya başlandı. Dönemin kültür müdürü Galip Bey, Akkale Burcu, Augustus Tapınağı ve Ankara Kalesi Roma Hamamı'nı müzeye çevirerek ilk adımı attı. Akkale bölgesinin yetersiz kalması üzerine Ankara Kalesi yakınlarındaki Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han'ın tadilatına başlandı. Restorasyon 1938'de başladı ve 1968'de tamamlandı. 1943 yılında bedestenin orta kısmı ziyarete açılmıştır.

1997 yılında Avrupa'da Yılın Müzesi seçilen ve antik çağlardan kalma birçok arkeolojik eseri bünyesinde barındıran eşsiz koleksiyonlarıyla dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde eserler kronolojik sırayla ayrı mekanlarda sergileniyor. Üst salonda, Paleolitik Çağ, İlk Tunç Çağı, Eski Hitit Çağı ve Hitit İmparatorluğu, Frig Krallığı, Geç Hitit Krallığı, Urartu Krallığı; alt salonda ise Ankara'dan parçalar ve klasik devirler bölümü yer alıyor.Ankara Gezilecek Müzeler listesinde ilk sıralarda yerini alan Anadolu Medeniyetler müzesini Ankara'ya ziyaretiniz sırasında mutlaka ziyaret etmelisiniz bizden söylemesi.

Otel
Fiyatı Değişmeyen Tesisler
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Maltepe, Çankaya, Ankara
Tatilsepeti.com
Oda-Kahvaltı
1.050 TL
Otelz.com
1.050 TL
En uygun fiyat
1.050 TL
Tatilsepeti.com
En uygun fiyat:
Tatilsepeti.com
1.050 TL

4- Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

18-24 Mayıs Müzeler Haftası Kutlu Olsun!

2015 yılında geniş bir alan üzerinde modern bir binaya taşınan Şanlıurfa Müzesi, 1965 yılından beri faaliyette. Şanlıurfa ve çevresinden eserlerin sergilendiği müze, zengin bir tarihe sahip. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nde 1 ana sergi salonu ve 33 eğlence alanı bulunuyor.En önemli müze eserlerinden birisi kuşkusuz bilinen en eski gerçek heykel''Balıklıgöl Adamı''. Ayrıca müzede Göbeklitepe’den çıkarılan kazı buluntuları, Nevali Çori Tapınağı, Tunç, Kalkolitik, Demir, Helenistik, Bizans, Roma ve İslami dönemlere ait eserler de sergilenmekte. Müzede çeşitli delici kesici aletler, taşlar, kaplar, pişmiş topraktan seramikler gibi birçok eser sergilenmekte. Bugün yıllar öncesine ışık tutan müzede tarihin parmak izlerine rastlamak mümkün. Şanlıurfa Gezilecek Yerler içerisinde mutlaka zaman ayırmanız gereken bir müze Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi...
Otel
İş Seyahati Oteli
Neredekal Değerlendirme4.1/5 Mükemmel
(11 değerlendirme)
Haliliye, Merkez, Şanlıurfa
Otelz.com
Sadece Konaklama
2.600 TL

5- Troya Müzesi

18-24 Mayıs Müzeler Haftası Kutlu Olsun!

UNESCO’nun 1998 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne almış olduğu Çanakkale’nin Trova Antik Kenti girişinde yer alan müze 3 bin metre kare sergi salonuna, 11.200 metre kare kapalı alana sahiptir. Müzede rampadan aşağı inerek başlayan keşif, rampa duvarlarında bulunan nişlerin içinde Troya’nın farklı katmanları; mezar taşları, heykeller ve büyük boy fotoğraflarla anlatılıyor. Müzenin girişi olan Troas ve çevresini anlatan sirkülasyon bandında ziyaretçiye arkeoloji bilimi; arkeolojik ve arkeometrik tarihleme yöntemleri aktarılıyor. Müzede taş, lahit, heykel, yazıt, pişmiş topraklar, gözyaşı şişeleri süs eşyaları gibi birçok eser sergileniyor. Geçmiş tarihin yaşantıları böylelikle gözler önüne serilmiş oluyor. Çanakkale Gezilecek Yerler içerisinde bulunan Troya Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

6- Baksı Müzesi

18-24 Mayıs Müzeler Haftası Kutlu Olsun!

Bugünkü adıyla Bayburt’un Bayraktar köyünde faaliyet sürdüren bu ilginç müze çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarını bünyesinde barındırıyor. İçerisinde sergi salonları, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile 40 dönümlük bir araziyi kaplıyor. Baksı Müzesi’nin 2005 yılında Baksı Kültür ve Sanat Vakfı kuruluşundan itibaren ilk adımları atıldı. 2010 yılında zorlu bir çalışmanın sonunda özel olarak kurulan Baksı Müzesi’nin tanıtımı İstanbul Modern’de yapıldı. 2012 yılında ise yeni sergi salonu olan Depo Müze sanatseverler ile buluştu. Mimarisi ile Türkiye'deki ilginç müzeler arasında yer alan Baksı Müzesi’ni yolunuz Bayburt’a düştüğünde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Birbirinden farklı, ilginç ve uygarlıkların geçmişine tanıklık edebileceğiniz Türkiye'de yer alan müzeleri sizler için derledik. Müzeler haftası kutlu olsun!