Mavi Tur Valizi Nasıl Hazırlanır?

2 Yorum

Faydalı Bilgiler Bengi Alkaya

Mavi Tur Valizi Nasıl Hazırlanır?
Şehirden kaçışın ve izole tatilin belki de en keyifli adreslerinden biri mavi yolculuk. O koy senin bu koy benim derken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız bu seyahatte biriktireceğiniz anılar yıllarca hafızanızdan silinmez. Üstelik mavi yolculuğa çıkarken tıpkı aklınızdaki tüm sıkıntıları bırakacağınız gibi valizinizdeki ağır yükleri de bırakırsınız. Çünkü tekne seyahatleri fazla eşyaya asla gerek duymaz. Böylesine eşsiz bir deneyimi yaşamaya karar verdiyseniz, gelin mavi tur valizi nasıl hazırlanır birlikte bakalım.

1 - Mümkün Olduğunca Sade Kıyafetler Seçin

sade kıyafetlerValizinizi hazırlamaya koyulmadan önce mavi tur çantanızın klasik bir tatil valizinden farklı olması gerektiğini bilmeniz önemli. Bu nedenle bize sorarsanız aklınızda ne varsa öncelikle onları yarıya düşürün. :) Az ve öz eşya almayı kabul ettiyseniz şimdi gerçekten mavi tur valizinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. Mümkün olduğunca sade kıyafetlerden oluşan bir çanta bu yolculuğun ilk kuralıdır. Yani çantanıza daha çok bikini, mayo, şort, elbise ve tişört koymalısınız. Giyemeyeceğiniz abartılı kıyafetler size yalnızca yük olur.

2 – Yanınıza Güneşten Korunmanızı Sağlayacak Ne Varsa Alın

güneş koruyucuSiz zaten bunu çok iyi biliyorsunuz ancak biz yine de hatırlatmak istedik. Mavi tur seyahati demek güneş demek. Her ne kadar güneş ışınları sayesinde günlük D vitamini ihtiyacımızı karşılasak da güneşin en tepede olduğu saatlerde uzun süre zararlı ışınlara maruz kalmamak adına güneş koruyucular oldukça önemli. İşte bu sebeple yanınıza güneş kremleri, güneş gözlüğü, şapka ve bir de uzun kollu ince bir keten gömlek alarak bu sorunu çözebilirsiniz.

3 – Doğru Ayakkabı Şart

tekne turu valiz hazırlamaMavi yolculuklarda dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise ayakkabılar. Teknede giymek üzere yanınıza asla topuklu ya da çok sert tabanlı ayakkabılar almamalısınız. Çünkü bu durum düşündüğünüzden tehlikeli hale gelerek, pek çok kazaya sebebiyet verebilir. Bu nedenle daha çok tabanı yumuşak ve kaymayan terlik ya da sandalet alarak kendinizi rahat hissedebilirsiniz.

4 – Tabi Tekne Dışındaki Hayatı da Unutmayın

mavi yolculuk valiziMavi turda giyebileceğiniz ayakkabı çeşitlerinden bahsettik. Ancak bu yolculuklarda her ne kadar zamanınızın neredeyse tamamını teknede geçirseniz de arada sırada karaya çıkmak isteyeceksinizdir. Bu nedenle karada daha rahat edebilmeniz ve yürüyüşler yapabilmeniz adına yanınıza bir çift spor ayakkabı almanızı tavsiye ederiz. Üstelik bu sayede olası bir tırmanma durumunda hazırlıklı olabilirsiniz.

5 – Akşam Serinliğini Göz Ardı Etmeyin

mavi tur valiziDenizin ortasında kimi akşamlar hava bir hayli serinliyor. Özellikle yaz günü hazırlıksız olabileceğinizi düşünerek bu hatırlatmayı yapmak istedik. Çünkü gün içinde giydiğiniz kıyafetleriniz bu havada sizi ısıtmaya yetmez. Peki ne yapabilirsiniz? Eşofman altı, üstü ve bir de sizi ısıtacak ince bir ceket alarak bu sorunu çözmeniz mümkün.

6 – Havlu Yerine Peştamal Tercih Edin

peştamalBunu çantanızda yer kaplayan havlulardan kurtulmak için harika bir yöntem olarak düşünebilirsiniz. Çantanızı hem daha ağır hale getiren hem de diğer eşyalarınızdan kısmak durumunda bırakan havlular yerine peştamal almak harika bir çözüm. Üstelik gün içerisinde peştamalin kuruyup yeniden kullanılabilir duruma gelmesi havludan çok daha hızlı oluyor. Size bu konuda verebileceğimiz son tavsiye ise yanınıza yedek peştamal almanız yönünde. Teknenin rüzgarıyla peştamal kaybedenlerin sayısı da çok oluyor. :)

7 – Valiziniz Mutlaka Küçük Boy Olsun

tekne turu valiz boyuMavi tur teknelerinin kamaralarını bir otel odası gibi düşünmeyin. İşte bu nedenle her şeyin mümkünse en küçük boyutunu tercih edin. Buna yanınıza alacağınız valiz de dahil. Tabi eğer kendi yaşam alanınızı daraltmak istemiyorsanız. Çünkü çok büyük valizler seyahatiniz boyunca odanızda hareket edemeyecek kadar dar bir alana sebebiyet verebilir.

8 - Yanınızda Minik Bir İlk Yardım Çantası Bulundurun

tekne turu ilk yardım çantasıİçinde bulunduğunuz teknede olası kazalara karşı önlem olabilecek bir ilk yardım çantası mutlaka bulunuyordur. Fakat yine de yanınızda kendi çantanızı bulundurmanızda fayda var. Bunu sadece büyük yaralanmalar için düşünmeyin. Çantanın içerisinde aynı zamanda ağrı kesicinize ya da mide ilacınıza yer verebilirsiniz.

9 – Su Geçirmez Çantalar Hayat Kurtarır

su geçirmez çanta"Yok canım ben öyle atlamam, zıplamam." demeyin. Eğer imkanınız varsa yanınıza su geçirmez çantalardan mutlaka alın. Telefonunuzu ve paranızı su geçirmez çantanın içine koyarak sonradan çok üzülmenize sebep olacak kazalardan da kendinizi korumuş olursunuz. Hatta bu çantalar teknelerin kıyıya çok yanaşamadığı alanda yüzerek karaya çıkmanız gerekmesi durumunda da tam anlamıyla hayat kurtarıyor.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Sizin söyledikleriniz bir küçük carry-on'a sığar mı? Bir deneyin bakalım?

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
Bengi Alkaya

Merhabalar, seyahatiniz esnasında eşyalarınızın kabin boy bir valize sığamayacağını düşünüyorsanız yanınıza katlanabilir bir sırt çantası da alabilirsiniz. Böylece onu kamarada muhafaza etme konusunda sorun yaşamamış olursunuz. Keyifli seyahatler dileriz.

30 Haziran 2020, Salı 16:46
2
/

-

Türk kadınladırımız sağolsun herşeyi topladıkları için çıkarken biraz zor ama imkansız değil :) eşimle paylaştım bu yazıyı umutluyum ?

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)