Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Marmaris Kızkumu Plajı Turist Akınına Uğruyor

Marmaris Kızkumu Plajı Turist Akınına Uğruyor

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 09 Mayıs 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Marmaris Kızkumu Plajı Turist Akınına Uğruyor

Marmaris'in Orhaniye köyünde bulunan ve denizin içinde kumlardan oluşan 600 metre uzunluğundaki yol nedeniyle insana su üzerinde yürüyormuş hissi veren Kızkumu Plajı, turist akınına uğruyor.

Doğal güzellikleriyle ünlü Orhaniye köyündeki adını bir efsaneden alan Kızkumu Plajı, bu sezon da her gün yüzlerce turisti konuk ediyor. Ziyaretçilerinin büyük çoğunluğu cip safari turlarına katılan turistlerden oluşan Kızkumu Plajı, köyün ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

Kızkumu'nda yaklaşık bir saat kalan yerli ve yabancı turistler, poseidon çayırlarının bir arada tuttuğu kumlardan denize doğru uzanan yaklaşık 2 metre genişliğindeki yolda yürüyor. 600 metre uzunluğundaki yolu adımlayan ziyaretçiler, suyun üzerinde yürüyormuş hissine kapılıyor. Birkaç metre mesafede demirli bulunan yatlar ve teknelerin yanında yürüyen turistler, bu heyecanlı anları fotoğraf makinesi ya da kameralarına kaydederek ölümsüzleştiriyor.

Yabancıların ve Türklerin ününü duydukları Kızkumu'nu görmek amacıyla turlara katıldığını ifade eden Orhaniye köyü muhtarı Arif Ulupınar, "Marmaris'e tatile gelen turistlerin önemli kısmı, Kızkumu Plajı'nı görmek ve deniz üzerinde yürümek için köyümüze de uğruyor. Biz de misafirlerimize en güzel şekilde hizmet vererek memnun ayrılmalarını sağlıyoruz" dedi. Kızkumu'nun ünü yaygınlaştıkça ziyaretçi sayısının artacağına inandığını belirten Ulupınar, ender bir doğal güzelliğe ve efsaneye sahip Orhaniye koyunu turizmcilerin daha iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Efsanedeki prensesin temsili bir heykelinin yer aldığı Kızkumu'u görme fırsatını elde eden turistler ise denizin üzerinde yürümenin çok farklı bir duygu ve heyecan verici olduğunu dile getirdi. Ziyaretçiler, rehberlerinden plajla ilgili efsaneyi öğrendikten sonra kumdan yolda değişik duygulara kapılarak yürüdüklerini anlattı.

Kaynak: AA