Marmara Üniversitesi’ni Tanıma Rehberi, Türkiye

Marmara Üniversitesi’ni Tanıma Rehberi

Yorum Yok

Gezi Rehberi Sinan Sofuoğlu

Marmara Üniversitesi’ni Tanıma Rehberi
İÇİNDEKİLER:

Kadıköy sokaklarının genç enerjisini korumasındaki etkisiyle ülkemizin önde gelen yükseköğretim kurumlarından olan Marmara Üniversitesi, kampüsünün atmosferi, eğitim kadrosunun kalitesi ve öğrencilerine sunduğu olanaklarla gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz, yıllarınızın hakkını verebilecek bir üniversite.

Marmara Üniversitesi'nin tarihi 1883 yılına yani Osmanlı'ya kadar dayanıyor. O zamanlar Hamidiye Ticaret Mekteb-i lisi adıyla bilinen üniversite, çağının pek çok bilim adamının ve sanatçısının yetişmesine de öncü olmuş. 1959 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi adıyla başarılarına devam etmiş, 1982 den bu yana da Marmara Üniversitesi olarak hizmet veriyor. “'Köklü geçmiş, güçlü gelecek”' sloganıyla hedeflerine adım adım ilerleyen Marmara Üniversitesi hakkında geçmişte ve gelecekte daha nice başarılardan bahsedebiliriz.

Eğer siz de Marmara Üniversitesi'ni tercih ettiyseniz veya hedefliyorsanız güzel bir akademik hayatın ve öğrencilik anılarının sizleri beklediğini söyleyebiliriz. Başarılarınızın karşılığını sadece eğitim olarak vermekle kalmıyor, kampüs kalitesiyle ve etkinlikleriyle de aktif bir öğrenci hayatı sunuyor. Marmara Üniversitesi'ne ilk defa gidecekseniz veya hakkında bilgi edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Dilerseniz gelin bu üniversiteye daha yakından beraber bakalım.


Marmara Üniversitesi Nasıl Bir Yer?

Marmara Üniversitesi'nin kampüsü Kadıköy'de yer alıyor. Eğer yaygın bölümlerden birinde eğitim alacaksanız büyük ihtimalle sizin de yıllarınızın geçeceği o muhteşem kampüs Göztepe Kampüsü. Öncesinde belirtelim ki Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü oldukça büyük; içerisinde dilediğiniz gibi yürüyüşler yapabilir, çimlere oturabilir, spor salonunda vakit geçirebilir ve İstanbul manzarasını gören banklarda dilediğiniz kadar oturabilirsiniz. Öğrenciler tarafından sergilenen mevsimsel gösteriler de düşünülünce yaşayan, capcanlı bir üniversite olduğunu söyleyebiliriz. Öğrenci olmanın özgürlüğünü sonuna kadar Marmara Üniversitesi'nde hissedebilirsiniz.

Yemekhanesi oldukça geniş ve ferah. Bu yüzden yemek yerken havasız kalıp rahatsız olmuyorsunuz. Sadece öğle yemeği çıksa da ve damak zevki kişiden kişiye değişse de ders aralarında işinizi görecek bir yemekhane diyebiliriz. Porsiyonları elbette her üniversite yemekhanesi gibi klasik olarak pek fazla değil fakat bazı günler çıkan menü sizi şaşırtabilir.

Kütüphanesi ise 7/24 yararlanabileceğiniz devasa bir binada yer alıyor. Kışın sıcacık olan kütüphanede rahatça ders çalışabilir, kitap okuyabilir veya müzik dinleyebilirsiniz. Vize ve final haftalarında tıklım tıklım olsa da mutlaka uygun bir yer bulabilirsiniz. Ayrıca kütüphanenin son zamanlarda yenilendiğini de ekleyelim. Loş görüntüsü ve göz yormayan renkleri sayesinde uzun süre odaklanarak, ders çalışabilirsiniz. Geleceğiniz için dirsek çürüteceğiniz yıllar ve emeklerinizle kazandığınız Marmara Üniversitesi, düşünülünce ülkemizdeki en iyi seçeneklerden biri diyebiliriz. Özellikle sevdiğiniz bölümü okuyorsanız saydığımız her şey sizin için daha da güzelleşecektir. Genç olmak, üniversiteli olmak, öğrenmek ve gelişmek Marmara Üniversitesi'nde gerçekten bir başka.

Marmara Üniversitesi Nerede?

Marmara Üniversitesi toplamda 9 kampüsten oluşuyor. Son zamanlarda meydana gelen ufak bir değişikliğe de değinmek isteriz: İçerisinde Spor Bilimleri Fakültesi bulunan Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı Kampüsü, geçtiğimiz aylarda Boğaziçi Üniversitesi'ne tahsis edildi. Yani bu kampüs artık Marmara Üniversitesi bünyesinde değil.

Bahsettiğimiz gibi Marmara Üniversitesi'nin ana yerleşkesi olarak kabul edilen Göztepe Kampüsü Kadıköy'ün bağrında yer alıyor. Özgürlüğün, sanatın ve düşüncenin günümüzde bile en güzel şekilde dışa vurulabildiği Kadıköy, İstanbul'a hiç gitmediyseniz bile adını kesinlikle duyduğunuz bir yerdir. Gençlere yönelik kafeler, restoranlar ve sahaflarla kaynayan Kadıköy'de kötü bir öğrencilik hayatı geçirme ihtimaliniz oldukça düşük. Üniversite'nin atmosferi de bu sokaklarla birleşince gerçekten insana özel hissettiriyor. Hem Marmara Üniversitesi'nde okuyup hem de Kadıköy sokaklarında yürümek hayatınızda sadece bir kere hissedebileceğiniz, paha biçilemez bir his olacaktır.

Göztepe Kampüsü'nde Atatürk Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisat Fakültesi, İşletme Fakültesi, İletişim Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi yer alıyor.

Kampüsün çevresi Kadıköy olduğundan yapabileceğiniz pek çok aktivite, eğlenebileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz mekanlar, ders çalışabileceğiniz ya da arkadaşlarla sohbet edebileceğiniz kafeler ve sinema salonları mevcut. Derslerinizden sonra 20 dklık yürüme mesafesinde yer alan Göztepe Özgürlük Parkı'nı veya İstanbul Oyuncak Müzesini de ziyaret edebilirsiniz.

Bir diğer tıklım tıklım dolan yerleşkesi ise Marmara Üniversitesi Başıbüyük Kampüsü. Maltepe'de yer alan kampüs Göztepe Kampüsüne de oldukça yakın. Bu yüzden ikisini de hemen hemen aynı ortamda kabul edebiliriz. Çok dağınık bir kampüs yapısına sahip olan Marmara Üniversitesi'nin kampüsleri var olan semtlerinden ayrılıp, Başıbüyük'te Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi kampüsünde birleştirilmiştir.

İçerisinde Diş Hekimliği Fakültesi, Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Gastroenteroloji Fakültesi ve Nörolojik Bilimler Fakültesi yer aldığından tahmin edebileceğiniz gibi tıp üzerine odaklı bir kampüs. Fakat bu sizi izole olmuş hissettiriyorsa gayet iyi bir şey olduğunu söyleyebiliriz. Kampüsün harika yerleşkesi içinde yürürken rastgele sohbet ettiğiniz biri bile sizin ilgi alanınıza dahil olabilir. Böylelikle öğrenciler arasındaki etkileşim de artmış oluyor.

Marmara Üniversitesine Yakın Nerede Kalınır?

Eğer kayıt işlerinizi halletmek üzereyseniz ya da mezuniyet işlerinizle ilgileniyorsanız aileniz veya arkadaşlarınızla kalacak bir yere ihtiyacınız olabilir. Yurdunuzun süresi bittiyse, evinizin kontratı dolduysa veya ilk defa yerleşmek için çevreyi keşfediyorsanız da kolay ulaşım sağlayan bir konaklama tesisi işinize yarayabilir. Marmara Üniversitesi yakınlarında konfordan ödün vermeden konaklayabileceğiniz tesisleri sizler için derledik.

1- Ekonomik Bir Konfor: My Home Garden Apart Otel

Üniversite kapılarından yaklaşık 25 dk uzaklıkta yer alan My Home Garden Apart Otel, birkaç gün ister ailenizle ister arkadaşlarınızla konaklayabileceğiniz yeterli bir tesis. İçerisinde küçük bir mutfak, banyo bir de tercihinize göre değişen sayıda yatak yer alıyor. Gün içerisinde tüm temel ihtiyaçlarınızı görebilir, sonrasındaysa kısa bir sürede üniversiteye ulaşıp işlerinizi halledebilirsiniz.

2- Aile ile Konaklamaya Birebir: Grand As Hotel İstanbul

Eğer ailenizle konaklarken konforunuzdan da ödün vermek istemezseniz Grand As Hotel İstanbul, sizin için doğru tercih olabilir. Üniversite'ye yaklaşık 45dk mesafede yer alıyor olsa da fazlasıyla rahat bir konaklama sunduğunu söyleyebiliriz. Erkenden öğrenci işleri kuyruğuna girecekseniz sabah kahvaltınızı burada yapıp karnınız tok güne başlayabilirsiniz.

3- Arkadaşlarla Konaklamaya Uygun: Pasaport Pier İstanbul

Göztepe Kampüsüne yaklaşık 45-50 dk uzaklıkta yer alan Pasaport Pier İstanbul, son derece kendine has ve şık tasarımıyla dikkat çekiyor. Tam bir öğrenci yeri olduğunu söyleyebiliriz. Eğer iki üç kişilik bir arkadaş grubunuz varsa burada rahat edebilirsiniz. Kadıköy'ün içinde bulunduğu için akşamları eğlencenin de tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Avrupa Yakası'na geçmek isterseniz feribotların kalktığı yere de çok yakın olduğunu ekleyelim.

4- Rahatına Düşkünlere: Parkhouse Boutique Hotel & Spa

Eğer yola lüks olsun bizim olsun diyerek çıkıyorsanız Kadıköy'ün bağrında yer alan Parkhouse Boutique Hotel & Spa'yı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. İçerisinde spor salonu, kapalı yüzme havuzu ve masaj salonu gibi pek çok olanak mevcut. Elbette öğrenci işi olduğunu söyleyemeyiz fakat ailecek kapsamlı bir İstanbul gezisini üniversite işlerinizle birleştirmek istiyorsanız düşünebilirsiniz. Fakülteye yalnızca 45 dk mesafede yer aldığını da belirtelim.

Marmara Üniversitesine Yakın Nerede Yenir?

Yemekhanede damak zevkinize uygun bir menü yoksa kampüsten çıktığınız gibi Kadıköy'ün yolunu tutabilirsiniz. Her türlü kafe ve restoranı rahatlıkla bulabileceğiniz için canınızın çektiğini yiyebilirsiniz. Eğer hala kararsız kalıyorsanız önerilerimize göz atabilirsiniz.

1- Klasik Lezzet Durağı: Tarihi Mercan Donercisi

Öğrencilik hayatınızda canınız ne zaman döner çekse buranın yolunu tutabilirsiniz. Bazen ders esnasında bile karnınızı guruldatan açlığı bastırmanın en iyi yollarından biri gerçekten. Üniversiteye sadece 3 dk uzaklıkta yer alması da artı yönlerinden.

2- Bir Başka Klasik: Göztepe Dönercisi

Müdavimi olduğunuz sağlam bir dönerci öğrenci hayatının vazgeçilmezidir. Bu yüzden sevdiğiniz dönerciyi bulma yolculuğunuza olabildiğince erken başlamanızı tavsiye ederiz çünkü adeta hayat kurtarıyor. Bizim tavsiyemiz ise Göztepe Dönercisi. Her daim taze lezzetleriyle istediğiniz zaman karnınızı doyurabilirsiniz.

3- Canınız Farklı Bir Şey Çekerse: Paul's

Eğer biraz yürüyüp Kadıköy taraflarına inerseniz ve canınız lazanya yemek isterse Paul's sizin için doğru adres demektir. Oldukça orijinal bir tasarıma ve harika lezzetlere sahip restoran doyurucu porsiyonlar servis ediyor. Zaten sadece lazanya yaptığından işinin ehli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Farklı lezzetler denemek isterseniz uğrayabilirsiniz.

4- Vegan Seçenekler İçin: Vatka Coffee

Vegan mutfağındaki ustalığıyla öne çıkan ve tercih edilen Vatka Coffe, pek çok lezzeti deneyebileceğiniz bir yer. Siyah fasulyeli burger, istiridye mantarlı kızarmış pirinç ve havuçlu tarçınlı kek gibi pek çok lezzeti menüsünde bulabilirsiniz. Porsiyonların gayet doyurucu ve işletmenin de güler yüzlü olduğunu ekleyelim.

5- Güzel Bir Akşam Yemeği İsteyenlere: Kimyon Kadıköy

Kimyon Kadıköy, menüsünde yer alan çorba, şiş tavuk ve dürüm gibi lezzetleriyle hoş bir bütçe dostu mekan. Soğuk kış aylarında çorba içmek için ise birebir. Fiyatları için ortalama diyebiliriz fakat lezzetleri ve hizmet kalitesi gerçekten üst seviye. Eğer canınız çorba çekerse aklınızda olsun.

Marmara Üniversitesi'nin Ünlü Mezunları Kimler?

  • Kemal Sunal: Tüm Türkiye'nin gönlünde taht kurmayı başarmış az kişi vardır ve Kemal Sunal, hiç tartışmasız bu kişilerden. Ünlü tiyatro ustası ve Türk filmlerinin tanıdık yüzü başarılı aktör Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun.
  • Kıraç: Çoğumuzun şarkılarıyla büyüdüğü, asi ruhun temsilcisi Kıraç da Marmara Üniversitesi mezunu. Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü'nü başarıyla tamamlayan ünlü şarkıcı ve bestekar müzik kariyerine hala başarılı adımlarla devam etmekte.
  • Kadir İnanır: Çoğumuzun aktör olarak tanıdığı fakat azımızın yönetmen olarak bildiği Kadir İnanır da Radyo Televizyon Bölümü'nden mezun olmuş.
  • Şevval Sam: Güzel Sanatlar Fakültesinden başarıyla mezun olan Şevval Sam, oyunculuk ve müzisyenlik yetenekleriyle tanınıyor.
  • Yaşar Günaçgün: Eğer arabada radyo ile güne başlayanlardansanız hala Yaşar'ın parçalarına denk gelebilirsiniz. Başarılı müzisyen İşletme Fakültesi'nden mezun.
  • Burak Özçivit: Fotoğrafçılık Bölümü'nden mezun olan Burak Özçivit, eski manken ve günümüzün televizyon dizilerinin vazgeçilmez ismi.
  • Bengü: Ünlü şarkıcı Bengü ise İşletme Bölümü'nden mezun.
  • Eser Yenenler: Başarılı komedyen, aktör ve sunucu Eser Yenenler de hepimizin televizyondan tanıdığı bir isim. Kendisi İşletme Bölümü mezunlarından.
  • Mehmet Günsür: Dizi ve filmlerden tanıdığımız bir başka ünlü isim ise Mehmet Günsür. Kaliteli yapımlarıyla dikkat çeken oyuncu Reklamcılık Bölümü'nden mezun.

Marmara Üniversitesi'ne Gelmişken Buralara Da Gidin

Eğer Marmara Üniversitesi'ne gelmişken işlerinizi hallettikten sonra ailenizle arkadaşlarınızla veya tek başınıza şöyle bir gezmek isterseniz şanslısınız çünkü Kadıköy'desiniz.

Kadıköy civarında gezebileceğiniz pek çok yer var. Sadece sokaklarında yürüyerek bile şehrin atmosferini sonuna kadar hissedebilirsiniz. Tüm bu sokaklar içerisinde güzel bir kahvaltıcıya oturup güne başlayabilirsiniz. Eğer önerilerimizi merak ederseniz Güne Güzel Başlayın: Kadıköy'ün En İyi Kahvaltı Mekanları adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Son çayları yudumladıktan sonra eğer futbol tutkunuysanız, Fenerbahçe Müzesi'ne uğrayabilirsiniz. Sonrasında ise Almanya ve Londra gibi ülkelerden de gelen antik parçaların sergilendiği İstanbul Oyuncak Müzesi'ni görmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Müzeleri gezdikten sonra yürüme mesafesinde yer alan Göztepe Özgürlük Parkı'nda yeşillikler içinde güzel vakit geçirebilirsiniz.

Hava hafiften kararmaya başladığında ise Kadıköy İskelesi'nden Beşiktaş feribotuna binip boğaz turu yapabilirsiniz. Hem de yaz aylarında efil efil esen rüzgarın tadını çıkarıp Haydarpaşa Tren Garı'nı ve Kız Kulesi'ni de denizden görmüş olursunuz.

Feribot durduğunda zaten Beşiktaş'ta olacaksınız. Dilerseniz burada güzel bir akşam yemeği yedikten sonra son vapuru kaçırmadan otelinize geri dönebilirsiniz. Ya da bu plana göre Beşiktaş'ta konaklamak isterseniz, Beşiktaş Otelleri sayfamızdan en kaliteli tesislere ulaşabilirsiniz.

Eğer Kadıköy'ün tarihini, mekanlarını ve önemli yerlerini keşfetmek isterseniz, Eski İstanbul Semtleri: Kadıköy adlı içeriğimiz de dikkatinizi çekebilir.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)