Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Manzaranın Tadını Çıkarın: İstanbul'daki Seyir Terasları

Manzaranın Tadını Çıkarın: İstanbul'daki Seyir Terasları

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 04 Ağustos 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Manzaranın Tadını Çıkarın: İstanbul'daki Seyir Terasları
Özellikle yaz aktivitelerin en heyecan verici olanlarından birisi de seyir teraslarında gezmek oluyor. Cam teraslar ile döşenmiş, zemini ve harika manzarayı izlerken bir yandan da adım atmaktan çekinmek ile ilerleyen bu keyif verici, biraz da komik olan görüntüler gezme aktivitelerini daha bir eğlenceli kılıyor. Bu yazımızda sizlere İstanbul’daki seyir teraslarını listeledik ama önce bu aktivite hakkında biraz bilgi verelim:

Seyir Terası Ne Demek?

Seyir terası nedir diye soranlar için birçok şehirde yüksek binalar ve kulelerde bulunan şehrin büyük bir kısmını görmenizi sağlayan yapılar olarak adlandırabiliriz. Genellikle cam teraslarla beraber yapılan bu yapılar ayak bastığınız tabanın camdan kaplanmasıyla tepeden aşağıya doğru inen yüksekliği görmeye yarar. Böylelikle sanki havada geziniyormuş gibi bir his yaratır. Genellikle cam teraslara ilk defa adım atan kişiler yürümekte zorlanabilir fakat alıştıkça daha rahat ilerleme söz konusudur. Gelelim İstanbul’daki seyir teraslarına… Birbirinden güzel manzaralar sunan, hem Avrupa yakası hem de Anadolu Yakası’nda bulunan seyir teraslarını bu yazımızda sizler için derledik.

Avrupa Yakası’nda Seyir Terasları

1- İstanbul Sapphire Seyir Terası

Manzaranın Tadını Çıkarın: İstanbul'daki Seyir Terasları

İstanbul’un en yüksek alışveriş merkezi olma özelliği taşıyan Sapphire aynı zamanda geniş bir seyir terasına sahip. 54. Katta yer alan seyir terasında ayaklarınızın altında hissedebileceğiniz bir İstanbul deneyimi için burası harika bir seçenek olacaktır. 10.00 ile 22.00 aralığında hizmet veren alışveriş merkezinde yüksekliğin verdiği heyecanı iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Peki İstanbul Sapphire Seyir Terası’na nasıl gidilir?

İstanbul’un Levent ilçesinde yer alan alışveriş merkezine gitmek için metro, metrobüs, otobüs, Marmaray gibi ulaşım kanallarını kullanabilirsiniz. Anadolu yakasından geçecekler için Fatih Sultan Mehmet köprüsünü kullanmakta fayda var.

İstanbul Sapphire Seyir Terası’na giriş ücretli mi?

Seyir Terası Giriş Ücreti: Kişi başı 55 TL

2- Galata Kulesi

Manzaranın Tadını Çıkarın: İstanbul'daki Seyir Terasları

Bir rivayete göre Galata Kulesi’nekiminle çıkarsan onunla evlenirmişsin… E o halde partnerinizle gitmek için harika bir seçenek olacaktır. Peki biz yalnızlar gidemez miyiz diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Sonuçta rivayet değil mi?

Galata Kulesi’ne çıkıp İstanbul’u izlemek oldukça keyifli bir deneyim.

Galata Kulesi’ne nasıl gidilir?

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan Galata Kulesi’ne ulaşım Avrupa Yakası’nda yaşayanlar için otobüs ya da metro ile daha kolay olacaktır. Anadolu Yakası’ndan gelenler vapur tercihi yapabilirler.

Galata Kulesi’ne Giriş Ücretli mi?

Galata Kulesi Giriş Ücreti: Kişi Başı 100 TL.

18 Yaş Altı Öğrenciler ve Öğretmenler: Ücretsiz

Ayrıca 60 TL karşılığında çıkardığınız Müze Kart ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

3- Pierre Loti Tepesi

Manzaranın Tadını Çıkarın: İstanbul'daki Seyir Terasları

Eşsiz Haliç manzarasını izlemek için harika seçeneklerden birisi olan Pierre Loti tepesi zamanın aşıklarının buluştuğu mekanlardan birisi. 1400 kişiyi ağırlama kapasitesine sahip bahçe alanı ve tarihi kahvesi, restoranları, kafeleriyle harika deneyimler yaşayabileceğiniz bir alan.

Pierre Loti Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Eyüp ilçesinde bulunan Pierre Loti tepesine otobüs, metro, Marmaray, vapur gibi ulaşım araçlarıyla aktarmalı bir şekilde gidebilirsiniz.

Pierre Loti Tepesi’ne Giriş Ücretli mi?

Pierre Loti Tepesine giriş ücretsiz fakat teleferik kullanarak giriş yapmak isterseniz İstanbul Kart ile 3 TL, jeton ile ise 3,5 TL ücrete sahip.

4- Büyük Valide Han

Manzaranın Tadını Çıkarın: İstanbul'daki Seyir Terasları

İstanbul’un en büyük hanları arasında yerini alan bu tarihi yer adını Kösem Mahpeyker Valide Sultan’dan alıyormuş. İstanbul’un en güzel seyir alanları arasında yerini alan Büyük Valide Han tarihi dokusu ve bulunduğu alanı çevreleyen eşsiz manzarasıyla görenleri büyülüyor. Hafta içi ve cumartesi günler saba 06.00’dan akşam 20.00’a kadar hizmet veren handa keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Büyük Valide Han’a Nasıl Gidilir?

Eminönü semtinde yer alan bu harika yapıya gitmek için Avrupa Yakası’ndan otobüsle ulaşım sağlayabilir; Anadolu yakasından vapurla daha hızlı bir ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndaki Seyir Terasları

1- Dragos Tepesi

Manzaranın Tadını Çıkarın: İstanbul'daki Seyir Terasları

İstanbul’da eşsiz bir seyir keyfi arayanların aradığı mekanlardan birisi de Dragos Tepesi olabilir. Eşsiz Marmara Denizi manzarasını kuş bakışı görüntüsüyle izlemek, belki bir sürü fotoğraf çekilmek ve manzaraya karşı sevdiklerinizle birer kahve içmek kadar güzeli yoktur ne dersiniz?

Dragos Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

Kartal ilçesinde bulunan Dragos Tepesi'ne Marmaray, otobüs ya da minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Dragos Tepesi Giriş Ücretli mi?

Dragos Tepesi’ne ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Orada bulunan restoranlar İBB’ye bağlı olduğu için fiyatlar birçok mekana göre daha makul denilebilir.

2- Aydos Tepesi

Manzaranın Tadını Çıkarın: İstanbul'daki Seyir Terasları

İstanbul’un en yüksek noktası olarak bilinen Aydos Tepesi 537 metre yüksekliğe sahip. Burada şehri izleyebilir, Aydos Ormanı’ndatur atabilir, Aydos Mesire Yeri’nde piknik yapabilir ya da Aydos Göleti’nin sesini dinleyebilir adeta görsel bir şölen yaşayabilirsiniz.

Aydos Tepesi’ne Giriş Ücretli mi?

Aydos Ormanı Giriş Ücreti: 5 ila 20 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Aydos Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

E-5 ve TEM bağlantılarını kullanarak Kartal-Yakacık ve Sultanbeyli istikametlerinden Aydos Ormanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

3- Çamlıca Tepesi

Manzaranın Tadını Çıkarın: İstanbul'daki Seyir Terasları

Harika İstanbul Boğazı’nı izleyebileceğiniz nostaljik tepelerimizden biri olan Çamlıca Tepesi İstanbul’un simgeleşmiş mekanlarından birisi. Burada tepedeki sosyal tesislerde oturabilir, harika manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Çamlıca Kulesi’ne çıkabilir İstanbul’u ayaklarınızın altında izleyebilirsiniz.

Çamlıca Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

Üsküdar’da bulunan Çamlıca Tepesi’ne metrobüs ve otobüslerle ulaşımın yanı sıra buraya özel aracınızla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çamlıca Tepesi’ne Giriş Ücretli mi?

Çamlıca Kulesi Giriş Ücreti: Tam: 60 TL, İndirimli Giriş Ücreti (18 Yaş Atlı ve 65 yaş üstü vatandaşlar): 30 TL

4- Kız Kulesi

Manzaranın Tadını Çıkarın: İstanbul'daki Seyir Terasları

İstanbul’un simgelerinden biri olan Kız Kulesi harika akşam yemeklerinin romantik anların eşsizliğine tanık oluyor. Denizin ortasında harika bir manzara deneyimine sahip olacağınız bu eşsiz yer sizi evinizde gibi hissettirecek.

Kız Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Kız Kulesi’ne gitmek için Üsküdar Salacak ve Kabataş’a gidebilirsiniz. Buradan Kız Kulesi’ne yapılan seferlerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Önemli Not: Şu an Kız kulesi ziyarete açık değil. İBB tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarının ne zaman biteceği merak konusu.

Kız Kulesi’ne Giriş Ücreti mi?

Yetişkin: 30 TL, Öğrenci: 15 TL.

Sizin de İstanbul’da favori seyir teraslarınız var ise yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

Giriş
Tarih ekleyin
Çıkış
Tarih ekleyin
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0