Üsküdar bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Üsküdar Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

İstanbul Boğazı’nın seyri için Üsküdar’ı tercih edebilirsiniz.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Üsküdar Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 35 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Capitol AVM

"Tüm ortopedik engelli vatandaşlar adına"

"Yemek bozuktu"

7.2

Misafir yorumu

5 yorum

Aziz Mahmut Hüdayi Camii

"Kalbinde ne varsa onu yaşarsın"

"O anı yaşamak lazım"

9.0

Misafir yorumu

2 yorum

Kız Kulesi

"Lapa pilav ve lezzeti bozuk fasulye"

"Özlem Borhan tarafından..."

6.0

Misafir yorumu

2 yorum

Kuleli Askeri Lisesi

"Harika bir tarih"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Selimiye Kışlası

"Selimiye Kışlası"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Beylerbeyi Hamamı

"Beylerbeyi Hamamı"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Valide Atik Hamamı

"Yakında bu da yıkılır"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Şakirin Camii

"Şakirin Camii"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Kız Kulesi Feneri

"Kız Kulesi Feneri"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Beylerbeyi Camii

"Beylerbeyi Camii"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Üsküdar Tarihi Mekanlar

İstanbul Boğazı'nın seyri için Üsküdar'ı tercih edebilirsiniz.
Üsküdar, İstanbul'un en merkezi ve gelişmiş ilçelerindendir. Anadolu Yakası'nda sahil şeridi boyunca uzanır. Karşısında Beşiktaş ilçesi bulunur.

Üsküdar' gezmeye sahil şeridinden başlayabilirsiniz. Üsküdar denilince akla gelen ilk yapı kuşkusuz ki Kız Kulesi'dir. Tarih boyunca pek çok şaire, yazara ve ressama ilham kaynağı olmuştur Kız Kulesi. Buraya Üsküdar sahilinden kalkan ring seferler ile ulaşılabilir. Uzaktan görmesi ise ayrı bir keyiftir. Bunun için Üsküdar sahilini veya Harem sahilini tercih edebilirsiniz.

Kuleli Askeri Lisesi, Üsküdar'da sahil şeridinde yer alan ve Beşiktaş'tan bile rahatlıkla görülebilen oldukça heybetli ve tarihi bir yapıdır. Bu yapıyı da mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Kiliseler, Sinagoglar: Üsküdar'da ayrıca Müslüman olmayan halkın tarih boyunca inşa ettiği başka pek çok ünlü ve görkemli ibadet yeri bulunmaktadır. İbadet mekanlarının bir bölümünü ise kiliseler oluşturur. Ayios Panteleimon Kilisesi, Ayios Yeoryios Kilisesi, Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, İlya Profiti Rum Ortodoks Kilisesi ve Beth Yaakov Sinagogu bu yapılardan sadece birkaçıdır.

Camiler: Bölgede çok eski dönemlerden bu yana çok fazla Müslümanın yaşaması camilerin sayısının da fazla olmasını sağlamıştır. Farklı dönemlere ait olan tarihi camiler ise şöyle; Üryanizade Camii, Ahmediye Camii, Selami Ali Camii, Şemsi Paşa Külliyesi, Aziz Mahmut Hüdayi Camii, Valide Atik Camii, Altunizade Camii, Beylerbeyi Camii, Ayazma Camii, Mihrimah Sultan Camii. Tarihe meydan okuyan ve küçük restorasyonlarla sağlamlığını koruyan bu tarihi camiler Üsküdar gezinize dahil olabilir.

Müzeler: Üsküdar'ın en çok ziyaret edilen gezi alanlarını müzeler oluşturuyor. Bölgenin en ilgi gören müzeleri arasında Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, Sabri Artam Vakıf Otomobil Müzesi, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi ve Florence Nightingale Müzesi bulunuyor. Üsküdar'daki müzelerin ortak özelliği ise tüm yaş grubuna hitap ediyor olması.

Kasırlar, Korular, Köşkler: Sahil kıyısı boyunca uzanan Üsküdar'da birçok köşk, kasır ve koru gezmek de mümkündür. Denize karşı sıralanmış yalılar, yeşillikler arasına gizlenmiş korular mutlaka gezi listenizde yerini almalı. Kıbrıslı Yalısı, Kont Ostrorog Yalısı, Mahmud Nedim Paşa Yalısı, Abud Efendi Yalısı, Edib Efendi Yalısı, Sadullah Paşa Yalısı, Fethi Ahmet Paşa Yalısı, Vaniköy Yalısı, Adile Sultan Kasrı, Fethi Paşa Korusu, Mihrabad Korusu ve Çamlıca Köşkleri de gezmenizi önerdiğimiz diğer mekanlar arasında…

Parklar: Sadece gezmek ve keşfetmek için değil, güzel bir spor ve yürüyüşler için de ideal bir ilçedir Üsküdar. Yemyeşil parklarında oturup dinlenebilme, kitap okuma ve spor yapma lüksüne de sahipsiniz burada. Bir hafta sonunuzu Üsküdar'da yer alan Doğancılar Parkı'nda ve Millet Parkı'nda değerlendirebilirsiniz.

Hamamlar: Türk hamam mimarisinin en güzel örnekleri arasındaki Valide Atik Hamamı ve Beylerbeyi Hamamı da Üsküdar'ın sınırları içerisindedir. Farklı tarihlerin izlerini gözlemeyebileceğiniz bu hamamların da listenizde olmasını öneririz.

Üsküdar'ı kuşbakışı seyredebileceğiniz en keyifli noktası Büyük Çamlıca Tepesi'dir. Buradan İstanbul'un tarihi ve doğal atmosferine karşı huzurlu ve keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

17 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
17
Tüm ortopedik engelli vatandaşlar adına
10

-

Merhaba ben tüm ortopedik engelli vatandaşlar için bir talepte bulunmak istiyorum bende bir engelli vatandaş olarak rahatça avm içinde alışveriş yapmak için giriş kapılarında manüel tekerlekli sandalye istiyorum özellikle C kapısına çünkü kendi arabamı engelli park yerine park ettikten sonra giriş kapısı olarak C kapısını kullanıyorum lütfen her giriş kapısına özellikle C kapısına 2 şer adet manüel tekerlekli sandal.. Devamını Göster

17
Yemek bozuktu
4

-

Tadında Anadolu'da yemek yedik. Berbattı. Uzun süreden beri para vererek midemi böyle bozmamıştım. En başta mercimekli köfte bozulmuştu.

17
Sineması çok kötü
4

-

Bayağı boğucu bir yer. Sineması çok kötü, hiç sevmedim desem yalan olur. Ayrıca sevdiğim yerlere de sahip.

17
Lapa pilav ve lezzeti bozuk fasulye
2

-

Kız Kulesi'ne 24.04.2017 tarihi için evlilik yıl dönümümüz için rezervasyon yaptım. Telefonda 300 TL, 2 kişi maksimum ödersiniz, ilk içeceğiniz ücretsiz dendi. Telefonda özellikle cam kenarından istememe rağmen bize ortalardan bir masa verdiler. Garson geldi, ara sıcak ve ana yemek olarak ne alacağımızı sordu. Mantarlı börek, vs. ara sıcak olarak getireceğini söyledi. Ana yemek olarak bonfile et tavsiye etti. Gelen .. Devamını Göster

17
Müşteri memnuniyeti
8

-

Yapıcı bir eleştiri. Bugün en alt katta arabamı bıraktım. Tedaviden dolayı cihazdan geçmek istemediğimi söyledim, izin verdi. Bu defa elinde cihazla aramaya çalıştı. Radyasyon almamam gerektiğini söyledim, "ben de aramak zorundayım" dedi. Neden eğitmiyorsunuz müşteri memnuniyeti için? Neden elindeki cihazda düşük de olsa radyasyon olduğunu bilmiyor? İnsanların hasta ya da hassasiyetleri olabilir. O zaman kibarca ell.. Devamını Göster

17
Kalbinde ne varsa onu yaşarsın
10

-

Yüce Rabbim'e şükürler olsun, ben de gidip gördüm, hissiyata gelince kalbinde ne varsa onu yaşarsın.

17
Şehrin göbeğinde harika bir yer
10

-

Şehrin göbeğinde harika bir yer. Tek eksiği bence çok önemli, tuvalet ve mescit yok.

17
O anı yaşamak lazım
8

-

Burası için nasıl yorum yapılmaz inanılır gibi değil. Gidip o anı yaşamak lazım. Gerçi yazmayanlar da haklı galiba, yazılmaz, anlatılır derim.

17
Yakında bu da yıkılır
10

-

Yakında bu da yıkılır, zaten bir şey bırakmadılar.

17
Harika bir tarih
10

-

Harika bir okul, harika bir tarih ve gurur vesilesi. Gezip görmeyi çok isterdim. Kim bilir kimler geldi, kimler geçti bu şanlı okuldan. Bizim gurur duyduğumuz Türk subaylarımız ve askerlerimiz Allah sizi ve okulunuzu korusun. Sizi vatana bağışlasın.

17
Özlem Borhan tarafından...
10

-

Çocukluğumdan beri adına yazılan her ayrı efsane beni heyecanlandırır. Her gittiğimde farklı bir duygu hisseder, "İstanbul böyle de güzel olunmaz ki" derim...

17
Beylerbeyi Hamamı
10

-

Beylerbeyi Hamamı hakkında bilgi istiyorum.

17
Selimiye Kışlası
10

-

Geçende bir asker arkadaşımızı ziyarete gittim. Ve her seferinde önünden geçtiğim Selimiye Kışlası'na aslında hiç dikkat etmediğimi fark ettim. Oldukça güzel ve heybetli bir yapısı var. İçeriye doğru pek giremesem de, ziyaret odalarından gördüğüm kadarıyla oldukça geniş ve güzel. :) Orada bulunan asker arkadaşımın dediğine göre, "bu manzarada nöbet tutmak paha biçilemez". Ne büyük şans değil mi? :)

17
Şakirin Camii
10

-

Çok beğendim teşekkürler. :)

17
Kız Kulesi Feneri
10

-

Çok güzel, çok işime yaradı.

17
Beylerbeyi Camii
10

-

Rüyamda gördüm. Çok merak ediyorum, gidip görmek isterim.

17
Güzel bir yere benziyor
10

-

Capitol AVM güzel bir yere benziyor. Yolum düşerse gelip alışveriş yapmak isterim.