Kaş Tatilinizi Renklendirecek 11 Detay

4 Yorum

Gezi Rehberi Diley Kuru

Kaş Tatilinizi Renklendirecek 11 Detay
Meis Adası ile Kaş'ın arasındaki bağı pek az insan bilir. Meis, Yunancada ‘göz' anlamına gelir, yani tüm güzellikler Kaş'la Göz arasındadır. Öyle bir yer ki Kaş, her köşesi böylesine anlam yüklüdür. Meis Adası yayarken ışıklarını Kaş Limanı'na, bölgede bir bütünlük oluşturur sanki. Gün batımı sükunetin habercisiyken Çukurbağ'da, merkezde yeni bir hayat başlar. Attığınız her adım, ne kadar da özgür olduğunuzu hissettirir size. Her köşe bucakta bir Likya Lahiti çıkarsa karşınıza şaşırmayın. Ne de olsa Likya Yolu'nun önemli duraklarından birindesiniz. Doğal güzellikleri, antik kentleri, birbirinden güzel koyları ve gece hayatı ile Akdeniz'in vazgeçilmez noktalarından biri Kaş. İşte Kaş tatilinizi renklendirecek 11 detay.

1 - Kaputaş Plajı

kaputaş plajıKaş'a adımınızı atar atmaz görmeniz gereken ilk yer kesinlikle Kaputaş Plajı. Bir hayli dalgalı olması sebebiyle yüzmek biraz zorlayıcı olabiliyor ancak dalga oyunları bu plajı oldukça eğlenceli kılıyor. Tepeden baktığınızda denizin rengi hiç görülmemiş bir turkuaza bürünmüşse eğer, bilin ki doğru yerdesiniz. 187 basamak merdiven inerek ulaşacağınız Kaputaş Plajı, Kaş ile Kalkan arasında bulunuyor.

2 – Kalkan

kaş kalkanKaputaj Plajı'ndan çıktıktan birkaç km sonra Kalkan'a ulaşabilmeniz mümkün. Hatta Kaputaş ve Kalkan gezinizi aynı güne sığdırabilirsiniz. Kaş'a bağlı bir mevki olan Kalkan, beachleri, restoranları ve hareketli çarşısıyla Kaş tatilinizi renklendirecek bir bölge. Dilerseniz beachlerde dinlenebilir, dilerseniz de Kalkan Limanı'nda yer alan restoranlardan birinde lezzetli Akdeniz yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

3 – Limanağzı

kaş limanağzıGidiş – dönüş 15 TL'ye bilet alarak, Kaş Merkez'den hareket eden teknelerle Limanağzı'na ulaşabilmeniz mümkün. Oldukça sessiz ve sakin bir yer olan Limanağzı, caretta caretta'ların en yoğun olduğu bölgelerden biri aynı zamanda. Limanağzı'nda denize girebileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz küçük tesisler bulunuyor. Kaş tatiliniz sırasında es geçmemeniz gereken bir yer Limanağzı.

4 - Dalış Turu

kaşta dalışKaş'a kadar gelip bir deneme dalışı yapmadan dönmek olmaz. Kaş Merkez'de dalış turu düzenleyen pek çok firma bulunuyor. Alacağınız kısa bir brifingin ardından yaklaşık 5 metreye kadar dalış yapabilmeniz mümkün. Özellikle Limanağzı ilk kez dalış yapacaklar için oldukça ideal bir bölge. Caretta caretta'larla birlikte yüzmek, suyun altında nefes alabilmek ve adeta uzayda yürüyormuş gibi hissetmek paha biçilmez duygular. Üstelik Türkiye'nin en iyi dalış merkezlerinden birisindeyseniz, bu deneyimi mutlaka yaşamalısınız.

5 - Kekova Turu

kaş kekovaKekova, Akdeniz'in en uzun adası olma unvanına sahip bir ada aslında. Ancak Üçağız – Kekova Adası – Kaleköy'ün bulunduğu alan Kekova bölgesi olarak adlandırılıyor. Ülkemizin en ünlü sualtı batık şehri bu bölgede bulunuyor. Kaş'a geldiğinizde bu bölgeyi keşfetmezseniz gerçekten de büyük bir kayıp olur. Kekova'yı iki şekilde keşfedebilirsiniz; ya tekne turu ya da sea kayaking. Tekne turu için yapmanız gereken Kaş Merkez'deki bir firmadan Kekova Tekne Turu satın almanız. Sea kayaking ise kanolara binip kürek çekerek keşif yapabileceğiniz sportif bir aktivite. Her ikisi de benzer yerlere götürdüğünden ikisinden birini tercih edebilirsiniz. Sea kayaking, 15 km'lik ve 9 km'lik olmak üzere ikiye ayrılıyor. Eğer kondisyonunuza güvenmiyorsanız, 9 km'lik olan turu tercih etmenizi öneriyoruz. Kaleköy'e geldiğiniz zaman Simena Kalesi'ni ve Nekropol'u görmeyi de sakın ihmal etmeyin.

6 - Adalar Turu

kaş adalar tekne turuKaş Adalar Turu, Kekova Turu'ndan sonra en popüler ikinci tekne turu. Teknelerle yola çıkılan turda, Meis Adası'nın yanından geçerek Güvercin Adası, Kovan Adaları, Limanağzı, Likya Kaya Mezarları ve Hıdırellez Mağarası gibi pek çok noktayı keşfedebilirsiniz. Tekne turunu yine Kaş Merkez'deki firmalardan satın alabilirsiniz.

7 – Kaş Antik Tiyatrosu

kaş antik tiyatrosuKaş Antik Tiyatrosu, Kaş Merkez'de yer alıyor. Özellikle içkinizi alıp, günbatımı manzarası seyretmek için harika bir nokta Kaş Antik Tiyatrosu. Aslında eskiden 4000 kişi kapasiteli bir tiyatroymuş burası ancak zaman içerisinde bir hayli deforme olmuş. Şimdilerde 100 küsur kapasiteye sahip.

8 - Hidayetin Koyu

kaş hidayetin koyuKaş'ın en ünlü koylarından biri olan ]Hidayetin Koyu, Çukurbağ Yarımadası'nda bulunuyor. Eskiden inişin bir hayli zor olduğu ve sadece teknelerle ulaşabilecek bir koy olan Hidayetin Koyu'na ulaşım artık rahatlıkla sağlanabiliyor. Koyda şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir beach de bulunuyor.

9 - Xanthos Antik Kenti

kaş xanthos antik kentiKaş Merkez'e en uzak noktalardan biri olan Xanthos Antik Kenti, Likya'nın en büyük ve en eski yerleşim yeri olmasıyla biliniyor. Hüzünlü bir kadere sahip olan Xanthos Antik Kenti, özellikle tarih meraklıların fazlasıyla ilgisini çekecek bir yer. Antik kente giriş kişi başı 10 TL, müze kart geçerli olmakla birlikte, gişeden satın alabilmeniz de mümkün.

10 - Patara Plajı

kaş patara plajıPatara Plajı, Kaş Merkez'e 41 km uzaklıkta bulunuyor. Xanthos Antik Kenti ile oldukça yakın mesafede olduklarından ikisini de aynı güne sığdırabilirsiniz. 18 km uzunluğa sahip olan Patara Plajı, Akdeniz'in en uzun plajı olma özelliği taşıyor aynı zamanda. Plaj o kadar büyük ki, çok eskiden Yeşilçam filmlerinde çöl sahneleri burada çekiliyormuş. Plaja giriş kişi başı 5 TL ve müze kart geçerli. Aslında bu 5 TL'yi Patara Antik Kenti'ne giriş için veriyorsunuz, plaj antik kentin sonunda yer alıyor ancak illa ki antik kenti geçmek durumdasınız. Plajın girişinde şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir tesis de yer alıyor. Satın almak zorunda değilseniz elbette. Deniz ise oldukça dalgalı. Ayrıca kaplumbağaların yumurtlama bölgesi Patara Plajı.

11 - Jeep Safari

kaş jeep safari turuKaş'ın en popüler turlarından biri de Jeep Safari. Bu saydığımız yerlerin hemen hemen hepsine Jeep Safari Turu ile de ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saklıkent Kanyonu'nu da görme şansına erişebilirsiniz. Özellikle araçsız Kaş'a gelecekseniz, Jeep Safari Turu'na kesinlikle katılmanızı öneriyorum. Jeep Safari Turu'nu da diğer turlar gibi Kaş Merkez'de yer alan tur firmalarından satın alabilirsiniz.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

El ayak çekildikten sonra, Ekim ayı sonlarında ziyaret edilir, sayılan güzellikler daha ayrıntılı değerlendirilir.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

http://dataguvenlik.web.tr/

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Yazınız yayınlanalı iki yıl olmuş ama ben yeni okudum. Bir Kaşlı olarak teşekkür ediyorum. Kaş'la ilgili en belirgin yerlerden bahsetmişsiniz. Benim bunlara ilave edebileceğim şey Gömbe Yaylası: Gömbe'nin bizler için ayrı bir önemi ve yeri vardır. Yazın yoğun sıcaklarda imkanı olanlar Gömbe Yaylası'na kaçarlar, orada tarçınlı dondurma yer ve nefis köftelerinden tadarlar. Ayrıca araçlarına binerek daha yukarılardaki Yeşil Göl'e ve hemen bitişiğindeki Uçarsu Şelalesi' ne uğrarlar. Daha da vakitleri varsa biraz daha devam ederek Ak Dağlara çıkarlar. Böylelikle sahilde oluşan hararetlerini, sıcaktan bunalmalarını ortadan kaldırırlar. Buraları da imkanı ve zamanı olanlara ısrarla tavsiye ediyorum.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Tek kelimeyle muhteşem. Mutlaka göreceğim yerler.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)